Turystyka powinna mieć tekę w Unii Europejskiej

Branża turystyczna czeka na odpowiedź Ursuli von der Leyen. Fot. Bloomberg

Przedstawiciele 50 firm i organizacji turystycznych z Europy napisali list do przewodniczącej elekta Komisji Europejskiej z prośbą o zauważenie tak ważnej branży jak turystyka.

Zdaniem sygnatariuszy listu otwartego do Ursuli von der Leyen, wśród których znalazły się między innymi takie organizacje jak Europejska Organizacja Związków Biur Podróży Unii Europejskiej (ECTAA), Konfederacja Narodowych Organizacji Hoteli, Restauracji, Kawiarni (HOTREC) i firmy jak Amadeus, Travelport i Grupa TUI, turystyka zasługuje na większą uwagę w Unii Europejskiej. Autorzy domagają się, by dodać ten sektor do transportu i stworzyć w przyszłym rządzie europejskim dla nich jedną tekę. To ułatwiłoby współpracę z Parlamentem Europejskim.

Obecnie problematyką obu branż zajmuje się Komisja Transportu i Turystyki (TRAN). „Sukcesy, jakie odnosi turystyka jako branża, nie będą wieczne, a na jej przyszłość trzeba patrzeć w ujęciu całego kontynentu i tworzyć przyjazne warunki do dalszego rozwoju. W kolejnych latach trzeba będzie podejmować decyzje, zarówno na arenie europejskiej, jak i światowej, dotyczące zrównoważonego rozwoju, dostępności, bezpieczeństwa, polityki wizowej, cyfryzacji i konkurencyjności” – piszą autorzy i podkreślają, że turystyka jest jednym z ważnych motorów napędzających gospodarkę. Daje zatrudnienie ponad 27,3 miliona ludzi, głównie w małych i średnich przedsiębiorstwach. Wielu z nich to kobiety i ludzie młodzi. Branża wypracowuje pośrednio i bezpośrednio 10,3 procent PKB Unii Europejskiej. W zeszłym roku do krajów członkowskich przyjechało w sumie ponad 538 milionów gości, co przełożyło się na eksport usług o wartości ponad 400 miliardów euro.

Turystyka przyczynia się też do szerzenia tolerancji rasowej i religijnej, daje poczucie wspólnoty europejskiej, poprawia współpracę zagraniczną i tworzenie nowych produktów. A transport i turystyka są nierozerwalnie ze sobą związane. Ten pierwszy stanowi ważny element turystyki, korzystają z niego zarówno podróżni jak i mieszkańcy. Rosnąca urbanizacja Europy i rozbudowa sieci połączeń to jedno z największych wyzwań, przed jakimi staje Unia w kontekście planu zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych o 40 procent do 2030 roku.

„Choć wierzymy, że turystyka pozostanie jednym z priorytetów Komisji Europejskiej w latach 2019-2024, widzimy, że nie pojawia się w żadnym liście przewodnim zaproponowanego składu Kolegium Komisarzy. Naszym zdaniem to poważne zaniedbanie” – piszą sygnatariusze.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Słoweńskie narodowe linie lotnicze ogłaszają bankructwo

Słoweńska Adria Airways złożyła 30 września w sądzie rejonowym w Kranj wniosek o ogłoszenie ...

W hotelu Rigopiano mogło być więcej ofiar

Siedmioro turystów nie dojechało do hotelu Rigopiano w Abruzji we Włoszech na kilka godzin ...

Amerykanie kupują udział w China Southern Airlines, chcą kooperować

Grupa American Airlines kupi za 200 milionów dolarów 2,68 procent udziałów w największej chińskiej ...

Wrocław: Zaskakująca dynamika wzrostu czarterów

O 16 procent wzrosła rok do roku liczba pasażerów w listopadzie na lotnisku we ...

W biurach podróży ceny wracają na swoje miejsca

Klienci biur podróży najchętniej kupowali w zeszłym tygodniu wyjazdy do Burgas. Tym samym Bułgaria ...

Za dwa dni rusza Suntago – największy park wodny w Europie

32 zjeżdżalnie, basen ze sztucznymi falami, sztuczna rwąca rzeka, wodny plac zabaw, 10 różnego ...