Kraina śniegu i wyjątkowej kuchni

Południowy Tyrol/Südtirol to przepiękna kraina, która wciąż czeka na odkrycie przez polskich amatorów białego szaleństwa. Zobaczmy, jakie atrakcje czekają na nas we włoskich Dolomitach.

Południowy Tyrol to najbardziej na północ wysunięty zakątek Włoch. Przebiega tędy pasmo Dolomitów – gór wpisanych w 2009 r. na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To wyjątkowe miejsce zachwyci zarówno narciarzy, jak i amatorów innych sportów zimowych czy pieszych wycieczek. Trzysta słonecznych dni w roku, gwarantowana pokrywa śnieżna, 1000 km świetnie utrzymanych tras narciarskich, udogodnienia dla rodzin z dziećmi i oczywiście wspaniałe krajobrazy to najważniejsze atuty tego miejsca. Nie zapominajmy także o doskonałej kuchni, stanowiącej unikalną mieszankę śródziemnomorskich i alpejskich tradycji kulinarnych.

Odkryj uroki białego szaleństwa w Południowym Tyrolu


ťródło: Dolomiti Superski/Harald Wisthaler

Obecnie Polacy stanowią zaledwie 1% turystów przyjeżdżających do Południowego Tyrolu. W nadchodzącym sezonie warto przyczynić się do zmiany tego stanu rzeczy i zamiast jechać do miejsc tradycyjnie wybieranych przez naszych rodaków na spędzenie ferii zimowych, odkryć południowotyrolskie stoki. Znajdziemy tam trasy odpowiednie dla narciarzy o różnych stopniach zaawansowania. W Południowym Tyrolu mamy do dyspozycji około 30 ośrodków narciarskich, spośród których większość skupia się albo w obrębie najważniejszej infrastruktury – Dolomiti Superski, albo w Ortler Skiarena znajdującym się w zachodniej części regionu. Stowarzyszenie Dolomiti Superski to łącznie 1200 km tras położonych pośród przepięknych krajobrazów (wszystkie trasy dostępne są w ramach jednego zakupionego skipassu). Dzienny skipass (Dolomiti chip-card) pozwala na korzystanie z dowolnie wybranych wyciągów, a płatności są automatycznie pobierane z karty. Dzienny karnet upoważnia ponadto do atrakcyjnych rabatów. Wszystkie informacje o cenach karnetów w Dolomiti Superski oraz możliwości zakupienia ich online znajdziemy na stronieDolomiti Superski: http://www.dolomitisuperski.com/en/ski-pass/prices.

Perełką Dolomiti Superski jest Kronplatz – jeden z najnowocześniejszych ośrodków narciarskich na świecie. Obejmuje łącznie 119 km tras (obsługiwanych przez 32 wyciągi) o różnym stopniu trudności, w tym najdłuższe i najbardziej strome w całych Włoszech – tzw. „Czarną Piątkę”, czyli Sylvester, Herrnegg, Pre da Peres, Erta i Piculin. Są to trasy dla odważnych. Natomiast średnio zaawansowani narciarze z pewnością docenią szerokie trasy wiodące ku dolinie. Dla początkujących udostępniane są szkółki narciarskie. Do wyciągów narciarskich w Kronplatz kursują bezpłatne skibusy, dowożący narciarzy z czternastu miejscowości. Dzięki nim pasjonaci białego szaleństwa mogą dostać się także do innych atrakcji Południowego Tyrolu, na czele ze słynną trasą Sellaronda (www.kronplatz.com).

Sellaronda, czyli „Karuzela”, to 26-kilometrowa trasa wiodąca wokół masywu górskiego Sella. Łączy ona cztery doliny: Val Gardena, Alta Badia, Val di Fassa oraz Arabba. Średni czas pokonania tej trasy to pięć godzin, choć może się on wydłużyć, jeśli będziemy się zatrzymywać, by podziwiać bajeczne widoki – majestatyczne szczyty Dolomitów, gęste lasy, czystą biel śniegu i niebieskie niebo. Tych widoków na pewno nigdy nie zapomnimy.

Kolejnym wartym odwiedzenia kompleksem narciarskim jest Ortler Skiarena, położony w zachodniej części regionu i składający się z 15 ośrodków (na wszystkie obowiązuje ten sam karnet). Tutaj mamy do dyspozycji 320 km tras, 67 wyciągów krzesełkowych, 8 kolejek gondolowych oraz 9 kolejek linowych.

Ośrodki narciarskie – dla rodzin i dla spragnionych przygody


ťródło: TVB Eggental/Laurin Moser

Rodzinom poleca się m.in. ośrodek Obereggen w Val d’Ega/Eggental. Znajdziemy tu różnorodne trasy, w tym okrężną, dostępną dla dzieci. Najmłodsi znajdą się pod fachową opieką instruktorów szkółki narciarskiej. Jedna z tras narciarskich oraz tor saneczkowy nadają się także do jazdy nocą, gdyż trzy razy w tygodniu są oświetlane. Innym ośrodkiem położonym w Dolinie Val d’Ega jest Carezza. To wspaniałe, rodzinne miejsce oferujące 41 km tras oraz mnóstwo atrakcji dla najmłodszych narciarzy, w tym osobne trasy i wyciągi, szkółi narciarskie oraz mnóstwo niespodzianek (www.eggental.com).

Ośrodek Alpe di Siusi/Seiser Alm to z kolei możliwość szusowania po wyjątkowo pięknych terenach położonych na terenie rezerwatu przyrody Sciliar/Schlern. Jest to miejsce zdecydowanie przeznaczone dla rodzin oraz dla początkujących i „spokojnych” narciarzy. Do wyboru mamy przede wszystkim trasy „niebieskie”, kilka „czerwonych” i jedną „czarną” (www.seiseralm.it).

Z kolei ośrodek Tre Cime Dolomiti/3 Zinnen Dolomity to raj zarówno dla narciarzy biegowych, jak i zjazdowych. Na tych pierwszych czeka 200 km znakomicie przygotowanych szlaków, na drugich – mnóstwo tras „czerwonych”. Na najodważniejszych (i najbardziej doświadczonych) czeka trasa Holzriese – najbardziej stromy stok we Włoszech, przyprawiający podczas zjazdu o gęsią skórkę. Rodziny z dziećmi wybiorą natomiast trasę treningową „Rudi-Rentier” („Renifer Rudolf”), idealną do nauki dla dzieci, bądź łatwe stoki Prags/Braies (www.three-peaks.info).

5 niewielkich, ale bardzo przyjemnych ośrodków narciarskich czeka w rejonie Valle Isarco/Eisacktal. Łącznie znajdziemy tu 143 km tras, a także mnóstwo możliwości pozanarciarskiej dobrej zabawy, np. tory saneczkarskie, możliwość uprawiania górskich zimowych wycieczek pieszych. Gitschberg-Jochtal to idealne miejsce na rodzinne zimowe wakacje. Większość hoteli i pensjonatów znajduje się dosłownie tuż przy stokach. Ośrodek znany jest także z wybornych restauracji (dwie spośród nich otrzymały prestiżowe gwiazdki Michelin). W Gitschberg-Jochtal nie brakuje łatwych i przyjemnych tras. Wymagające trasy, w tym 9-kilometrową, „czarną” Trametsch, znajdziemy z kolei w ośrodku Plose. Pozostałe ośrodki Valle Isarco to Racines-Giovo/Ratschings-Jaufen, Monte Cavallo/Rosskopf oraz Ladurno/Ladurns (www.valleisarco.info).

A po nartach… doznania kulinarne


ťródło: IDM Südtirol/Frieder Blickle

Południowy Tyrol to także kraina wybornej i oryginalnej kuchni oraz dobrego wina. Tradycje kulinarne tego regionu to efekt mieszanki kulturowej, łączącej tradycje alpejskie ze śródziemnomorskimi. Nie zabraknie dań regionalnych oraz win – porastająca zielone pagórki winorośl znajduje tutaj doskonałe warunki, gdyż stoki górskie osłaniają je od zimnych, północnych wiatrów.

Do najsłynniejszych produktów Południowego Tyrolu należy Graukase – niemal beztłuszczowy (tylko 2% tłuszczu) szary ser z mleka krowiego, wytwarzany we wschodniej części regionu. Szary ser ma lekko kwaśny smak, intensywny aromat i gruboziarnistą, kruchą konsystencję. Najlepiej smakuje z warzywami (pomidorami, cebulą) i odrobiną oliwy z oliwek oraz octu. Jest popularną przekąską popołudniową lub dodatkiem do risotto.

Kolejnym charakterystycznym elementem kuchni południowotyrolskiej są knedle (canederli). To chyba jedyny region Włoch, w którym posmakujemy tego specjału znanego z innych krajów dawnej monarchii habsburskiej. Knedle przygotowuje się z czerstwego, pokruszonego pieczywa wymieszanego z jajkiem, bułką tartą, przyprawami i dodatkami. W Południowym Tyrolu najczęściej natkniemy się na knedle ze speckiem (lekko wędzoną szynką wieprzową), z serem oraz ze szpinakiem. Wyborne knedle zjemy np. w restauracji Oberegger Alm w Kronplatz. Lokal ten otwarto w 1680 roku! Typowo włoskich przysmaków, takich jak makarony (zarówno w postaci klasycznego spaghetti, jak i w wariancie z górskim serem) skosztujemy z kolei w restauracji Jora Hütte w San Candido/Innichen. Do obiadu warto zamówić kieliszek miejscowego wina. Tutejsze trunki są cenione na całym świecie i posiadają liczne odznaczenia, w tym „Trzy Kieliszki” (Tre Bicchieri) przyznane przez przewodnik „I Vini d’Italia”.

Południowy Tyrol to nieodkryty jeszcze przez Polaków raj dla narciarzy, do którego z pewnością będziemy chętnie wracać. Oczekujące tam na nas bajeczne krajobrazy, piękna przyroda, mnóstwo tras narciarskich, a do tego wyborna kuchnia to idealny zestaw na zimowe wakacje! Więcej informacji na temat regionu znajdziemy na stronach www.suedtirol.info/zima, www.facebook.com/poludniowytyrol.

Mogą Ci się również spodobać

Czy rabat od agenta turystycznego musi być zły?

W Niemczech wielu agentów udziela rabatów, dlatego nie chce przyłączyć się do walki z ...

LOT ma wyniki lepsze niż planowano

Wyniki PLL LOT za pierwsze półrocze są lepsze od zapisanych w budżecie – poinformował ...

Grecki plan: Najpierw bezpieczeństwo, potem turystyka

Mimo że turystyka jest niezwykle ważną dziedziną greckiej gospodarki, władze Grecji zapewniają, że w ...

Polish Prestige Hotels zmienił się w Harmony Polish Hotels

Fundacja Polish Prestige Hotels zmieniła nazwę na Harmony Polish Hotels. Nowe logo ma łączyć ...

Śląsk zareklamuje Industriadę w Małopolsce

Korzystając z dofinansowania, jakie Industriadzie przyznała Polska Organizacja Turystyczna, Śląsk będzie promować tę imprezę ...

Orbis żegna Mercure’y z Jeleniej Góry i Karpacza

Orbis podpisał przedwstępną umowę sprzedaży dwóch obiektów – Mercure Jelenia Góra i Mercure Karpacz ...