Zgodnie z oczekiwaniami poseł i podhalański przedsiębiorca turystyczny Andrzej Gut-Mostowy powołany został na sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju. Będzie odpowiedzialny za turystykę, został też pełnomocnikiem premiera do spraw promocji polskiej marki.

CZYTAJ TEŻ: Andrzej Gut-Mostowy na ministra turystyki?

Powołanie nosi formalnie datę 3 stycznia, ale dopiero dzisiaj minister rozwoju Jadwiga Emilewicz wręczyła je posłowi.

Gut-Mostowy jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie na kierunkach gospodarka turystyczna (studia magisterskie) i gospodarka regionalna (studia doktoranckie). Był posłem na Sejm trzech kadencji, od  2005 do 2015 roku. Został też posłem w ostatnich wyborach. Należy do Porozumienia Jarosława Gowina.

W kampanii wyborczej Gut-Mostowy wystąpił z pomysłem „500+ dla turystyki”. Jak wyjaśnia, chodzi o bony dla najuboższych, szczególnie seniorów, którzy dzięki dopłatom mogliby wyjeżdżać z miejsca zamieszkania, na przykład do uzdrowisk, między głównymi sezonami. Dzięki temu zyskiwaliby oni, właściciele uzdrowisk i obiektów noclegowych, a przy okazji skarb państwa, bo ożywiałby się ruch turystyczny.

Mostowy jest góralem z dziada pradziada, współwłaścicielem hotelu i karczmy Sabała w Zakopanem i innych restauracji w tym mieście, a także właścicielem i prezesem stacji narciarskiej Witów Ski.

Od lat angażuje się w życie społeczne i w promowanie turystyki w swoim regionie. Był (1995-1998) radnym Zakopanego i członkiem zarządu miasta. Potem (1998–2005) radnym województwa małopolskiego.

Wiceprezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej w latach 2008–2014. Był też prezesem i członkiem Zarządu Małopolskiej Organizacji Turystycznej. Należał do Zespołu Naukowego „Badania Ruchu Turystycznego w Małopolsce”. Inicjator powołania Małopolskiej Organizacji Turystycznej przez Sejmik Województwa Małopolskiego.
W latach 2005–2009 współzałożyciel i pierwszy zwierzchnik Rycerzy Kolumba w Polsce, największej dobroczynnej katolickiej organizacji na świecie.

Od 2004 r. organizator festynów „Przedsiębiorcy Podhala, Spisza, Orawy Dzieciom” w Rabce. Za tę działalność odznaczony Kawalerem  „Orderu Uśmiechu”.

Pochodzi z jednej z najstarszych i najliczniejszych rodzin na Podhalu, która od końca XIX wieku zajmuje się turystyką. Jest żonaty, ma czworo dzieci. Zna język angielski.