Wczoraj w Rzeszowie odbyła się konferencja poświęcona temu projektowi. Wziął w niej udział m.in. wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak, który podkreślił, że turystyka odgrywa coraz wiesza rolę w kształtowaniu światowego PKB. - Obecnie jest na poziomie 9 procent światowego PKB, prognozuje się, że w 2020 r. będzie to już 10 proc. Podobne procesy można zauważyć w Polsce, gdzie obecnie turystyka odpowiada za ok. 6 procent PKB – dodał.
Wiceminister przypomniał, że wspieranie branży turystycznej zostało „mocno zaakcentowane" w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. - Szczególnie rozwój tej gałęzi przemysłu w Polsce wschodniej i teraz realizujemy ten kierunek – powiedział Hamryszczak.
W jego ocenie ta część kraju ma bardzo dobre warunki do rozwoju turystyki. Jako atuty Polski wschodniej wymienił m.in. jeziora mazurskie, Roztocze, Góry Świętokrzyskie i Bieszczady. Zdaniem Hamryszczaka turystyka może się rozwijać również wokół zabytków architektury i miast takich jak Przemyśl, Łańcut czy Baranów Sandomierski.
- Liczymy mocno, że pożyczki, które oferujemy w ramach tego nowego instrumentu, sięgające do 500 tys. złotych, pozwolą się rozwinąć branży turystycznej w tej części Polski – zaznaczył wiceminister.
Pożyczki są niskooprocentowane, a na preferencyjne warunki mogą liczyć firmy, które działają nie dłużej niż 2 lata (start-upy) i spółki, które wspierają szlak rowerowy Green Velo – nie muszą one wnosić wkładu własnego. Jak dodał Hamryszczak, rządowi bardzo zależy na rozwoju turystyki rowerowej i wykorzystanie do tego szlaku Green Velo.