Deutsche Bahn wjadą na polskie drogi

Jeszcze w maju Bruksela ma wydać zgodę na zakup firmy Veolii przez niemieckie koleje. Tym samym wejdą one na nasz rynek przewozów autobusowych

Publikacja: 10.05.2013 09:42

Deutsche Bahn wjadą na polskie drogi

Foto: Materiały Promocyjne

Wartość transakcji to 200 mln euro. Po jej sfinalizowaniu Deutsche Bahn stanie się właścicielem trzeciego co do wielkości pasażerskiego przewoźnika autobusowego w Polsce i przejmie tym samym 3 procent udziałów w naszym rynku samochodowego przewozu osób.

DB kupuje konkurencję

Jak wynika z informacji „Rz", strony spodziewają się, że pozytywna decyzja Komisji Europejskiej dotycząca transakcji zapadnie w najbliższych dniach.

Wystawiona na sprzedaż Veolia Transdev realizuje przewozy nie tylko w Polsce, ale m.in. w Czechach i na Słowacji. Tylko w tych trzech krajach tabor Veolii, obecnej prawie w całej Europie Zachodniej, to około 2,7 tysięcy autobusów. To rynki naszych południowych sąsiadów mają być głównym celem akwizycji DB.

Veolia w Polsce w ciągu roku w komunikacji miejskiej i dalekobieżnej obsługuje ok. 40 mln podróżnych. Ma 759 autobusów i zatrudnia 1392ludzi . – Mamy około 3 procent rynku, a w Polsce zainwestowaliśmy w sumie około 170 mln złotych – mówi rzeczniczka Veolia Transdev Polska Anna Wojtasiewicz.

To już kolejne w ciągu ostatnich lat przejęcie przez DB niemieckiego przewoźnika.  W 2010 roku spółka kupiła brytyjską Arrivę, która jest obecna na europejskich torach i drogach, a w Polsce realizuje kolejowe przewozy pasażerskie w województwie kujawsko-pomorskim. Wartość transakcji wyniosła 2,4 mld złotych.

Rewolucji nie będzie

Eksperci i uczestnicy rynku nie spodziewają się rewolucji na polskim rynku. – Pieniądze są na drogach, bo transport autobusowy odbiera klientów przewoźnikom kolejowym. Deutsche Bahn już dawno odchodzi od swojego głównego biznesu, jakim jest transport kolejowy. Zakup Veolii to kolejny tego przykład – mówi Adrian Furgalski, ekspert do spraw transportu. – Ze zmianami na polskim rynku trzeba się liczyć, ale będą one kosmetyczne – dodaje. Tam gdzie DB realizuje już połączenia przez swoje spółki, nie będzie uruchamiać nowych połączeń konkurencyjnych, a część kursów autobusowych realizowanych na trasach lokalnych będzie wykorzystywać do dowożenia pasażerów do stacji kolejowych.

– Przejęcie Veolii przez DB nie powinno zmienić układu sił na polskim rynku transportu autobusowego – mówi Eugeniusz Szymonik, prezes spółki Mobilis. –  Jesteśmy największym przewoźnikiem na polskim rynku z około 5- procentowym udziałem w nim, na drugim miejscu znajduje się PolskiBus, a na trzecim Veolia – wyjaśnia Szymonik. Prezes Mobilis Polska, firmy, która w ostatnich latach na przejęcia i inwestycje wydała ok. 500 mln złotych liczy, że DB przejmuje Veolię dla jej części kolejowej, która jest dobrze rozwinięta na innych rynkach europejskich.

Izraelski Mobilis i francuska Veolia w ciągu ostatnich kilku lat kupowały najbardziej atrakcyjne dla ich działalności PKS-y sprzedawane przez Skarb Państwa. Mobilis kupił PKS-y na Mazowszu, a Veolia przejęła ok. 20 działających na terenie całej Polski. Firmy rywalizowały też między sobą o mazurskie spółki transportowe, ale Veolia zrezygnowała z zamiaru ich przejęcia.

Szybka ekspansja niemieckich kolei

Deutsche Bahn chce kupić wschodnią dywizję Veolii, która realizuje przewozy autobusowe w Polsce, Czechach, Serbii, Chorwacji, Słowenii i na Słowacji. Po jej przejęciu będzie mieć otwartą drogę do stania się największym operatorem transportu publicznego w Europie. Spółki w tych sześciu krajach zatrudniają ponad 6 tys. osób i dysponują flotą ponad 3,3 tys. pojazdów. Największe spółki  działają w Czechach i w Polsce. Ta za naszą południową granicą zatrudnia 2,6 tys. osób i dysponuje flotą ponad 1,5 tys. pojazdów. W Polsce zatrudnienie wynosi ok. 1,6 tys. osób, a tabor to ok. 800 maszyn.

Należąca od trzech lat do DB Arriva działa w 12 europejskich państwach i dotychczas rywalizowała z Veolią m.in. na Słowacji czy w Czechach. Obecna jest również  na Węgrzech, a w Polsce realizuje pasażerskie przewozy kolejowe.

Wartość transakcji to 200 mln euro. Po jej sfinalizowaniu Deutsche Bahn stanie się właścicielem trzeciego co do wielkości pasażerskiego przewoźnika autobusowego w Polsce i przejmie tym samym 3 procent udziałów w naszym rynku samochodowego przewozu osób.

DB kupuje konkurencję

Pozostało 93% artykułu
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Turystyka
Turcy mają nowy pomysł na all inclusive
Turystyka
Włoskie sklepiki bez mafijnych pamiątek
Materiał Promocyjny
Citi Handlowy kontynuuje świetną ofertę dla tych, którzy preferują oszczędzanie na wysoki procent.