Reklama
Rozwiń

Polskie Koleje Linowe: droga na szczyt

Z czym kojarzą się Polskie Koleje Linowe? Z najwyżej położonymi w Polsce restauracją, plażą i festiwalem muzycznym? A może z autorską marką ubrań i gadżetów? Jeśli na myśl przychodzi wyłącznie podróż na szczyt góry i z powrotem, to należy zweryfikować ten pogląd

Publikacja: 28.01.2019 09:02

Kolej linowa na Kasprowy Wierch

Kolej linowa na Kasprowy Wierch

Foto: Adam Brzoza

Historia PKL liczy ponad 80 lat. Zaczęło się od projektu kolei linowej na Kasprowy Wierch. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był inż. Aleksander Bobkowski, ówczesny wiceminister komunikacji i działacz narciarski. W 1935 r. powołano do życia spółkę Towarzystwo Budowy i Eksploatacji Kolei Linowej Zakopane – Kasprowy Wierch. W tym samym roku ruszyła budowa. 

Do realizacji planu zaangażowano około tysiąca ludzi. Materiały w najwyższe partie gór musiano wnosić ręcznie, a w okresie zimowym doskwierały dotkliwe mrozy. Mimo tych trudności budowę ukończono w zaledwie 227 dni. Pierwszy wagon na szczyt Kasprowego Wierchu wjechał 15 marca 1936 roku.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Turystyka
Kruche imperium „Królowej Zakopanego”
Turystyka
Nie tylko Energylandia. Przewodnik po parkach rozrywki w Polsce
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta