Reklama
Rozwiń

BGK: Mamy 200 milionów złotych na turystykę w Polsce wschodniej

Do 2026 roku Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przeznaczy na pożyczki dla małych firma inwestujących w turystykę 200 milionów złotych. Warunki skorzystania z pieniędzy uelastyczniono - informuje Bank Gospodarstwa Krajowego

Publikacja: 10.11.2018 13:42

BGK: Mamy 200 milionów złotych na turystykę w Polsce wschodniej

Foto: materiały prasowe

ff

Kolejne instytucje finansujące będą wspierać mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa w projekcie Przedsiębiorcza Polska Wschodnia - Turystyka. Dzięki zmianom z preferencyjnego finansowania będą mogły skorzystać również firmy, które prowadzą lub chcą prowadzić biznes w jednym z województw Polski Wschodniej, a ich działalność zarejestrowana jest w innej części kraju - czytamy w komunikacie BGK.

Jak wyjaśnia jego rzeczniczka Anna Czyż, z pożyczek na rozwój turystyki mogą korzystać przedsiębiorcy (MŚP) prowadzący działalność w branży turystycznej i okołoturystycznej w województwach Polski Wschodniej: lubelskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim. Zniesiony został dotychczasowy wymóg, by firmy te były również zarejestrowane w tych regionach. Teraz wystarczy, że sama inwestycja się tam mieści.

Wśród nowości w projekcie jest również umożliwienie przedsiębiorcom, którzy już skorzystali ze wsparcia, ponownego ubiegania się o finansowanie. Finansowanie może być przeznaczone m.in. na budowę, remont lub rozbudowę obiektów noclegowych lub gastronomicznych, infrastruktury sportowo-rekreacyjnej, uzdrowiskowej, kulturalnej i rozrywkowej, transport turystyczny, organizowanie turystyki i pośrednictwo. O pożyczki mogą ubiegać się również rękodzielnicy i rzemieślnicy, a także przedsiębiorcy wytwarzający i sprzedający żywność ekologiczną, produkty tradycyjne i regionalne.

- Myśląc o zrównoważonym rozwoju kraju, a taki stawiamy sobie za cel, nie można nie wykorzystać szansy jaką daje turystyka - branża o rosnącym znaczeniu w gospodarce krajowej i światowej - mówi podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Adam Hamryszczak, cytowany w komunikacie. - Inwestowanie w turystykę otwiera nowe możliwości szczególnie dla terenów, które dysponują ogromnym naturalnym i kulturowym potencjałem, a to Polska wschodnia ma. Aby ten potencjał został w pełni wykorzystany, a brak kapitału nie stanowił bariery dla rozwoju, uruchomiliśmy krajowe środki na inwestycje i stworzyliśmy dla przedsiębiorców instrument pożyczkowy Przedsiębiorcza Polska Wschodnia - Turystyka.

Pożyczek na rozwój turystyki udzielają instytucje finansujące wybrane przez BGK. Są to: Fundusz Wschodni(województwo podlaskie), Działdowska Agencja Rozwoju (województwo warmińsko- mazurskie), Lubelska Fundacja Rozwoju (województwo lubelskie), Krajowe Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości (województwo świętokrzyskie), Agencja Rozwoju Regionalnego MARR (województwo podkarpackie). Za pośrednictwem tych instytucji do MŚP trafi kolejne 50 mln złotych.

Dzięki zmianom w projekcie więcej firm będzie mogło skorzystać z preferencyjnego finansowania. - Na podniesieniu jakości oferowanych usług zyska również cały region, jego mieszkańcy, a przede wszystkim odwiedzający tę część Polski turyści – mówi członek zarządu BGK Przemysław Cieszyński.

Dotychczas z projektu Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka skorzystało ponad 100 firm, które wykorzystały 21,7 mln złotych. Przedsiębiorcy najczęściej przeznaczali pożyczki na budowę i rozbudowę obiektów noclegowych oraz infrastruktury rekreacyjno-sportowej i obiektów gastronomicznych. Jednym z przedsiębiorców, który rozwinął swój biznes dzięki pożyczce jest Monika Osińska, wynajmująca apartamenty i domki. - Do wzięcia pożyczki skłoniło nas marzenie o rozwoju naszej firmy. Mieliśmy dwa duże apartamenty turystyczne i domek. Dzięki pożyczce przerobiliśmy część domu na cztery niezależne apartamenty i w pełni je wyposażyliśmy. Nasz obiekt położony jest przy szlaku rowerowym Green Velo i mamy status Miejsca Przyjaznego Rowerzystom. Dało nam to możliwość skorzystania z bardzo niskiego oprocentowania pożyczki – mówi Osińska z miejscowości Nowa Pasłęka (województwo warmińsko-mazurskie).

Maksymalna wartość pożyczki to 500 tys. złotych. Finansowanie można dostać na 5 lat, przy czym dopuszcza się możliwość wydłużenia pożyczki do nawet 7 lat, jeżeli kwota finansowania jest większa niż 250 tys. złotych i po spełnieniu innych warunków. Oprocentowanie wynosi od 1,85 do 2,15 procent, a wymagany wkład własny – 20 procent. W wypadku przedsiębiorców, których obiekty mają status „Miejsca Przyjaznego Rowerzystom" wzdłuż Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo i firm, które prowadzą działalność nie dłużej niż 2 lata, oprocentowanie jest jeszcze mniejsze i wynosi 0,925 procent, a wkład własny nie jest wymagany. Wysokość rat może uwzględniać sezonowy charakter działalności turystycznej.

Szczegóły dotyczące projektu dostępne są na stronie www.bgk.pl/turystyka.

Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Turystyka
Nie tylko Energylandia. Przewodnik po parkach rozrywki w Polsce
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku