Reklama
Rozwiń

Przewodnik po największych łowiskach wędkarskich w Polsce

Każdy szanujący się wędkarz, nie tylko na mapie swojego regionu, ale również całego kraju, jest w stanie wskazać łowiska, które jego zdaniem zasługują na odwiedzenie przez pasjonatów. Hobbyści na liście miejsc, jakie z przyjemnością odwiedzą przy okazji urlopu, czy wakacji, wskazują te, wokół których nie sposób oprzeć się zorganizowaniu wypadu nad najpopularniejsze łowiska.

Publikacja: 25.10.2018 12:37

Przewodnik po największych łowiskach wędkarskich w Polsce

Każdy szanujący się wędkarz, nie tylko na mapie swojego regionu, ale również całego kraju, jest w stanie wskazać łowiska, które jego zdaniem zasługują na odwiedzenie przez pasjonatów. Hobbyści na liście miejsc, jakie z przyjemnością odwiedzą przy okazji urlopu, czy wakacji, wskazują te, wokół których nie sposób oprzeć się zorganizowaniu wypadu nad najpopularniejsze łowiska.

Wędkarstwo zyskuje w ostatnich latach ogromną popularność i cieszy się przeżywaniem drugiej młodości w Polsce. Nie jest to jednak sport dla leniwych, którzy zamierzają wypoczywać nad wodą. W rzeczywistości, prawdziwi pasjonaci, aby złowić wymarzony okaz danego gatunku, muszą naprawdę się natrudzić. Ryby to bardzo sprytne stworzenia, więc cała sztuka tkwi w ich przechytrzeniu. Gdzie można zrobić to z największym prawdopodobieństwem, mając jednocześnie możliwość podziwiania przepięknych krajobrazów?

Wybór miejsca do wędkowania, a skuteczność podjętych działań

Niezwykle istotną kwestią jest wybór właściwego miejsca do wędkowania. To aspekt, który nie powinien być oddawany przypadkowi. Najważniejszą sprawą, którą należy rozpatrzyć, podczas podejmowania decyzji jest przede wszystkim czas wolny, możliwy do zagospodarowania na wędkowanie. W zależności od jego ilość, do wyboru pozostaną albo odległe łowiska albo pobliskie miejsca, które z pewnością każdy doświadczony wędkarz zna na wylot. Na wędkarskiej mapie Polski są miejsca, cieszące się niezwykłą popularnością ze względu na mnogość gatunków, bogatą florę zbiornika, czy piękne otoczenie.

Jezioro Śniardwy

Jezioro Śniardwy pozostaje bez wątpienia największym zbiornikiem tego typu w Polsce. Jest zlokalizowane w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, a jego średnia głębokość nie przekracza 5 metrów. Nie pozostaje on, podobnie jak każdy akwen wodny miejscem w pełni przewidywalnym i bezpiecznym. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przy pomocy odpowiedniego sprzętu i po wcześniejszym przygotowaniu merytorycznym, rozpocząć łowienie na wymarzonym do tej czynności miejscu. Śniardwy obfituje głównie w gatunki drapieżne, w tym na szczególną uwagę zasługują olbrzymie szczupaki. Niemniej jednak, pasjonaci okoni, leszczy, sandaczy, miętusów, sieji, sumów i węgorzy również nie będą zawiedzeni.

Jezioro Hańcza

Jezioro Hańcza to istne eldorado dla wędkarzy, których spotkanie nad tym łowiskiem możliwe jest niemal o każdej porze dnia i roku. Podobnie jak poprzednik, należy on do Krainy Wielkich Jezior Mazurskich w województwie warmińsko-mazurskim. Zalicza się go do łowiska rynnowego, przy czym, uzyskał on zaszczytny tytuł najgłębszego jeziora w Polsce. Jego głębokość sięga nawet 108 metrów, a rozległość blisko 4,5 kilometra. Hańcza, przyciąga miłośników szczupaków i troci jeziorowej. Niejednokrotnie, miłośnicy znaleźć mogą także okonie, sielawy, czy głowacze.

Jezioro Wigry

Jezioro Wigry, to zbiornik zlokalizowany w północno-wschodniej części kraju. Jego imponujące wymiary to powierzchnia 2170 hektarów, w połączeniu z maksymalną głębokością nawet do 73 metrów, robią wrażenie na każdym pasjonacie wędkarskiego stylu życia. Brzeg jeziora, może poszczycić się niezwykłym urozmaiceniem. Zainteresowani znajdą na miejscu wyspy, półwyspy, przesmyki, czy ujścia strumieni.

W swoich wodach, Wigry gromadzą blisko 26 gatunków ryb, wśród nich należy wymienić między innymi: sieje, węgorza, okonia, szczupaka, stynkę, sielawę, sandacza, troć, czy suma.

Rzeka Wisła

Miejsce, którego nie trzeba nikomu przedstawić, bez względu na to, ile ma wspólnego z wędkowaniem. To bardzo wdzięczny, ale wymagający zbiornik. W zależności od lokalizacji połowu, wymaga odmiennej techniki i charakteryzuje się różnorodną zmiennością gatunkową. W rzece, najczęściej spotykane są: sumy, węgorze, szczupaki i karpie.

Najdłuższa rzeka w Polsce może być jednak zdradziecka i nie należy bezgranicznie obdarzać jej zaufaniem.

Rzeka Odra

Rzeka Odra stanowi jedno z kluczowych miejsc dla każdego pasjonata wędkowania. Ze względu na urozmaicone wody, może poszczycić się licznymi, niezwykle interesującymi terenami łowieckimi. W miejscu, gdzie rzeka Odra płynie na przykład przez Cigacice, nie sposób nie spróbować swoich sił, ze względu na różnorodność spotykanych gatunków. Pasjonaci, mogą pokusić się o łowienie: jazi, sandaczy, czy szczupaków. Ponadto, możliwe jest zdobycie pokaźnych okazów: karasi, karpi, linów, cierników, czy jazgarzy.

Morze Bałtyckie

Polskie Morze to prawdziwy raj dla pasjonatów. Od niedawna ponownie zaczęło cieszyć się ogromną popularnością. Stanowi ono niezwykłe łowisko, gwarantujące możliwość przeżycia nietuzinkowych i rzadko spotykanych doznań. Doskonałe wyniki, osiągają pasjonaci, którzy zdecydowali się na łowienie przy samym brzegu, jak i ci, wypływający na otwarte morze. Mnogość gatunków, takich jak: dorsze, łososie, śledzie, czy węgorze, z pewnością zadowoli nawet najbardziej wymagających adeptów.

Te wyjątkowe miejsca na mapie Polski, to tylko niektóre miejsca, które pozostają celem dla wielu pasjonatów. Niemniej jednak, warto mieć na uwadzę również pozostałe, być może mniej popularne łowiska, w których tafli możliwe jest łowienie wyjątkowych gatunków.

Pasjonaci, są w stanie zdecydować się na wielogodzinną podróż, właśnie ze względu na dotarcie nad sprawdzone i wymarzone łowisko. Nie należy zapominać również o skompletowaniu odpowiedniego sprzętu, który znacznie zwiększy atrakcyjność wyjazdu. Mowa oczywiście o podstawowym ekwipunku wędkarskim, a niekoniecznie o dodatkowych, często niezbyt przydatnych gadżetach.

Autor: Wedkarz.Pro

Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Turystyka
Nie tylko Energylandia. Przewodnik po parkach rozrywki w Polsce
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku