Internetowi sprzedawcy usług turystycznych stają przed poważnymi wyzwaniami

Sprzedaż usług turystycznych przez internet nie rozwija się już tak dynamicznie jak dotychczas, a pozyskanie i utrzymanie klientów staje się coraz trudniejsze - zauważa wiceprezes Amadeusa, dostawcy rozwiązań technologicznych dla branży turystycznej

Publikacja: 16.10.2018 00:36

Internetowi sprzedawcy usług turystycznych stają przed poważnymi wyzwaniami

Foto: Bloomberg

Sprzedaż usług turystycznych przez internet w Europie spowalnia, a to stawia agentów aktywnych w tym segmencie rynku przed sporymi wyzwaniami. - Europa to dojrzały rynek, szczególnie w Wielkiej Brytanii, Niemczech i w Skandynawii – mówi Francesca Benati, wiceprezes do spraw internetowych w Amadeusie na Europę Zachodnią, Bliski Wschód i Afrykę, cytowana przez portal Travel Weekly.

Wskaźnik wzrostu wynosi średnio już tylko 5-6 procent rocznie, choć nadal więcej niż w innych segmentach. Granice między wyszukiwaniem ofert w sieci a w tradycyjnych i internetowych agencjach coraz bardziej się zacierają, te ostatnie stają przed innymi wyzwaniami niż trzy, cztery lata temu. - Po pierwsze trzeba pozyskać i utrzymać klientów. Do lojalności prowadzi kilka ścieżek – dopasowanie oferty, marka, doświadczenie klienta i technologia. Proces wyszukiwania i rezerwowania ofert musi przebiegać gładko, bez zakłóceń, ponieważ dzisiejszy podróżny jest niecierpliwy. Kolejne wyzwanie to wyróżnienie się na tle konkurencji, dziś trudno znaleźć różnice między największymi agentami internetowymi. Trzecia kwestia to zbudowanie marki. Zdaniem Benati, Expedia była pierwszą firmą w Europie, która zrozumiała, że przez markę można przywiązać do siebie klientów. Dziś wszyscy mają tego świadomość i próbują to wykorzystać inwestując w kolejne kampanie reklamowe. Wiceprezes mówi też o potrzebie zwiększania przychodów na pokrycie kosztów poprawy jakości usług i pozyskania klientów, ponieważ agenci działający w internecie nie mogą opierać swoich biznesów na przepływie pieniędzy tak, jak to miało miejsce w przeszłości. Dziś toczą wojny cenowe, a ich marże się kurczą, bo oferty można łatwo porównać dzięki meta wyszukiwarkom.

Wiceprezes uspokaja, że dzięki nowoczesnym technologiom biura działające w sieci mogą poprawić jakość obsługi klienta na wiele sposobów i zwiększyć przychody przez sprzedaż usług dodatkowych. To pozwala też bardziej zindywidualizować ofertę. W tym celu można wykorzystać na przykład sztuczną inteligencję, czy pozyskiwane dane, dzięki którym łatwiej przewidzieć przyszłe potrzeby turystów. W przyszłości usługi kupowane przez poszczególne osoby będą różniły się niewielkimi szczegółami, takimi jak rezerwacja konkretnego miejsca w samolocie, szybka ścieżka odprawy czy przejazd bezpośrednio z domu.

- Im bliżej terminu wycieczki, tym bardziej klienci są otwarci na różne propozycje – mówi Benati i dodaje, że praktyka pokazuje, że w ten sposób świetnie sprzedaje się ubezpieczenie i transfery. Podróżni są bardziej skorzy do dokonywania dodatkowych zakupów, jeśli są one rozłożone w czasie, bo dzięki temu nie obciążają kieszeni jak by to miało miejsce przy jednej transakcji.

Dziś agenci oferują tylko możliwość opłacenia przewozu dodatkowego bagażu i wyboru miejsca w samolocie, ale to dopiero początek rozwoju indywidualizacji wyjazdu. Benati podkreśla, że proces ten nie będzie przebiegał we wszystkich krajach europejskich w takim samym stopniu, bo poszczególne państwa znajdują się na różnym etapie zaawansowania. Na przykład w Hiszpanii rozwój rynku internetowego zwolnił z powodu kryzysu lat 2010 - 2011. Z kolei we Włoszech branża jest bardzo rozdrobniona, nadal działa tam dziewięć tysięcy agentów, nie ma też jednego, silnego lidera sprzedającego oferty tylko w sieci. Wiele osób w dalszym ciągu nie ma kart kredytowych. Z kolei rynek hotelowy jest rozdrobniony, 97 procent obiektów to interesy rodzinne.

Benati odnosi się także do sprzedaży przez urządzenia mobilne – w ten sposób w Europie realizowanych jest już 25 procent transakcji internetowych w turystyce. Głównie dotyczy to zakupu biletów na pociąg, samolot i zakwaterowania. Najwięcej w ten sposób rezerwują Brytyjczycy, a Amadeus szacuje, że w kolejnych czterech latach wzrost sprzedaży przez urządzenia mobilne będzie wynosił w Europie od 12 do 14 procent rocznie. Co istotne, nadal istnieje duża rozbieżność między narzędziami wykorzystywanymi do rezerwowania poszczególnych usług. Podczas gdy podstawowe są kupowane w 60 procentach przez tradycyjny komputer, to mobilne służą przede wszystkim do zamówień dokonywanych już w trakcie wyjazdu.

Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Turystyka
Nie tylko Energylandia. Przewodnik po parkach rozrywki w Polsce
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Materiał Promocyjny
Jak budować współpracę między samorządem, biznesem i nauką?
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"