Rozpoczynający post muzułmanie muszą od świtu do zachodu słońca powstrzymywać się od jedzenia, picia, palenia papierosów, a także kontaktów seksualnych. Od jutra więc restauracje i bary będą otwierane po zachodzie słońca.

Dubaj jest znany z wielu atrakcji dla turystów. - Jednak przyjezdni powinni szanować lokalne zwyczaje - mówi Celina Miklaszewska, dyrektor artystyczna Saltimbanco Italiano organizatora spektakli i wydarzeń kulturalnych działającego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. - Słyniemy z restauracji, klubów z muzyką i dobrej zabawy. W ramadanie wszystko się zmienia. Miasto jest ciche, a wielu muzułmanów spędza ten czas na refleksji i modlitwie.

Jedzenie i picie jest zabronione również w autobusach, metrze czy miejscu pracy. Łamiący zakazy turyści mogą być ukarani grzywną. Krócej pracują banki i urzędy. Przed zachodem słońca wiele mniejszych sklepów jest zamykanych, bo muzułmanie spieszą się na posiłek kończący codzienną głodówkę.

W większości hoteli i w niektórych sklepach funkcjonują jednak specjalnie wyznaczone miejsca, w których można jeść i pić. Ograniczenia nie będą dotyczyć też turystów, którzy urlop spędzają na hotelowych plażach i basenach, tylko tych którzy chcieliby poznawać miasto i lokalną kulturę.

Ramadan jest dziewiątym miesiącem w kalendarzu muzułmańskim. Według tradycji, w tym miesiącu prorok Mahomet miał otrzymać pierwsze objawienie Koranu.