Ulubione miejsca Polaków na urlop: Polska, Niemcy, Grecja

Filip Frydrykiewicz

W zeszłym roku nieco ponad połowa Polaków wypoczywała – przynajmniej dwa dni – poza miejscem zamieszkania. Urlop najczęściej spędzali w kraju – wynika z sondażu CBOS

Według CBOS wyjazdy wypoczynkowe stały się elementem stylu życia, ale jedynie dobrze wykształconych, zamożniejszych Polaków. Nadal „stosunkowo rzadko” na urlop wyjeżdżają badani, którzy nie ukończyli wyższych uczelni, są mniej zamożni, starsi, a także osoby utrzymujące się z pracy we własnych gospodarstwach rolnych.

Spośród 51 procent Polaków, którzy zadeklarowali, że wypoczywali poza miejscem zamieszkania (przynajmniej raz w roku, przez co najmniej dwa dni) – 82 proc. spędziła urlop w kraju. Za granicą wypoczywało w 2016 r. 19 procent dorosłych Polaków, co stanowi 37 procent ogółu wyjeżdżających.

Badani, którzy wybrali wypoczynek w Polsce, najchętniej – tak, jak w poprzednich latach – odwiedzali dwa województwa: pomorskie i małopolskie. W porównaniu z rokiem 2015 na popularności zyskała też wschodnia Polska, zwłaszcza województwa podlaskie i lubelskie, natomiast mniej turystów niż przed rokiem wypoczywało w województwie zachodniopomorskim.

Najpopularniejszym kierunkiem wyjazdów zagranicznych pozostawały w 2016 r. kraje europejskie. Najwięcej osób odwiedziło Niemcy (14 procent ogółu wyjeżdżających za granicę w celach turystyczno-wypoczynkowych, czyli tyle samo, ile w roku 2015). Na kolejnych miejscach były: Grecja (13 procent ludzi spędzających urlop za granicą), Chorwacja (12 procent) oraz Włochy i Hiszpania (po 11 procent).

CBOS zauważa, że w ostatnich latach odnotowano „spadek wyjazdów do krajów, w których dominuje islam”.

Z sondażu wynika, że jak w poprzednich latach, najczęstszym powodem rezygnacji z wyjazdów wypoczynkowych lub turystycznych był brak pieniędzy (31 proc. wskazań wśród niewyjeżdżających). Jednocześnie – wskazuje CBOS – na przestrzeni ostatnich lat Polacy coraz rzadziej wskazują, że nie wyjechali na urlop z powodów finansowych (spadek z 40 procent wskazań dla roku 2014 do 31 procent za rok 2016).

Badanie pokazuje także, że wzrósł odsetek dorosłych Polaków, którzy planują wyjazd urlopowy (z 56 procent w 2016 r. do 59 procent obecnie). Odsetek ten jest największy od 2013 r., kiedy CBOS po raz pierwszy zadał takie pytanie.

Badanie przeprowadzono 7 – 15 stycznia na liczącej 1045 osoby, reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Betlej: Awantura o historię zniechęca potencjalnych klientów biur podróży

Nastoje potencjalnych turystów, którzy mogliby kupić wycieczki w biurach podróży, chłodzą doniesienia o politycznej ...

Pendolino zderzyło się z autobusem na lotnisko

W Nowym Dworze Mazowieckim pociąg zahaczył o stojący na przejeździe kolejowym autobus dowożący pasażerów ...

Thomas Cook: Liczy się zarobek

Zdecydowaliśmy, że nie będziemy skupiać się na liczbie turystów , ale na wyższej jakości ...

Lotniska regionalne: Rośniemy szybciej niż rok temu

W pierwszym półroczu przez regionalne porty lotnicze przewinęło się 12,8 miliona pasażerów. To o ...

Greccy przedsiębiorcy turystyczni oszukują państwo

Co drugi hotel lub restauracja w Grecji oszukuje na podatkach lub łamie prawo pracy ...

Samobójczy zamach obok dworca w Dżakarcie

Policjant i domniemany zamachowiec samobójca zginęli w dwóch eksplozjach w pobliżu dworca autobusowego na ...