Ulubione miejsca Polaków na urlop: Polska, Niemcy, Grecja

Filip Frydrykiewicz

W zeszłym roku nieco ponad połowa Polaków wypoczywała – przynajmniej dwa dni – poza miejscem zamieszkania. Urlop najczęściej spędzali w kraju – wynika z sondażu CBOS

Według CBOS wyjazdy wypoczynkowe stały się elementem stylu życia, ale jedynie dobrze wykształconych, zamożniejszych Polaków. Nadal „stosunkowo rzadko” na urlop wyjeżdżają badani, którzy nie ukończyli wyższych uczelni, są mniej zamożni, starsi, a także osoby utrzymujące się z pracy we własnych gospodarstwach rolnych.

Spośród 51 procent Polaków, którzy zadeklarowali, że wypoczywali poza miejscem zamieszkania (przynajmniej raz w roku, przez co najmniej dwa dni) – 82 proc. spędziła urlop w kraju. Za granicą wypoczywało w 2016 r. 19 procent dorosłych Polaków, co stanowi 37 procent ogółu wyjeżdżających.

Badani, którzy wybrali wypoczynek w Polsce, najchętniej – tak, jak w poprzednich latach – odwiedzali dwa województwa: pomorskie i małopolskie. W porównaniu z rokiem 2015 na popularności zyskała też wschodnia Polska, zwłaszcza województwa podlaskie i lubelskie, natomiast mniej turystów niż przed rokiem wypoczywało w województwie zachodniopomorskim.

Najpopularniejszym kierunkiem wyjazdów zagranicznych pozostawały w 2016 r. kraje europejskie. Najwięcej osób odwiedziło Niemcy (14 procent ogółu wyjeżdżających za granicę w celach turystyczno-wypoczynkowych, czyli tyle samo, ile w roku 2015). Na kolejnych miejscach były: Grecja (13 procent ludzi spędzających urlop za granicą), Chorwacja (12 procent) oraz Włochy i Hiszpania (po 11 procent).

CBOS zauważa, że w ostatnich latach odnotowano „spadek wyjazdów do krajów, w których dominuje islam”.

Z sondażu wynika, że jak w poprzednich latach, najczęstszym powodem rezygnacji z wyjazdów wypoczynkowych lub turystycznych był brak pieniędzy (31 proc. wskazań wśród niewyjeżdżających). Jednocześnie – wskazuje CBOS – na przestrzeni ostatnich lat Polacy coraz rzadziej wskazują, że nie wyjechali na urlop z powodów finansowych (spadek z 40 procent wskazań dla roku 2014 do 31 procent za rok 2016).

Badanie pokazuje także, że wzrósł odsetek dorosłych Polaków, którzy planują wyjazd urlopowy (z 56 procent w 2016 r. do 59 procent obecnie). Odsetek ten jest największy od 2013 r., kiedy CBOS po raz pierwszy zadał takie pytanie.

Badanie przeprowadzono 7 – 15 stycznia na liczącej 1045 osoby, reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Statua Wolności ma nowe muzeum

W Nowym Jorku, na wyspie Liberty, na której stoi słynna Statua Wolności, otwarto wczoraj ...

Grupa eSky poszukuje inwestora finansowego

Pierwsza połowa 2018 roku sprzyjała rozwojowi Grupy eSky. Polska spółka technologiczna z branży turystycznej ...

„Stacja Wolność” z przewodnikiem miejskim

PKP Intercity i Polska Organizacja Turystyczna organizują spacery z przewodnikami po polskich miastach, zachęcając ...

Portugalska turystyka zyskuje na spokoju

Portugalia zanotowała od stycznia do kwietnia tego roku rekordowy napływ zagranicznych turystów. To między ...

Nie wyślemy już Amerykanów do Korei Północnej

Biuro podróży Young Pioneer Tours, które wysłało amerykańskiego studenta Otto Warmbiera do Korei Północnej, ...

Emilewicz: Stawiam branży turystycznej ambitne zadanie

Obiecuję dokończenie prac legislacyjnych, wsparcie przedsięwzięć w turystyce i otwartość na problemy branży turystycznej ...