Siedem razy więcej turystów na granicy z Białorusią

Fotorzpea

Siedmiokrotnie zwiększył się ruch turystyczny na polsko-białoruskim przejściu granicznym na Kanale Augustowskim Rudawka-Lesnaja. Od tego roku można tam podróżować nie tylko kajakiem, ale też rowerem i pieszo

Jak podaje magistrat w Augustowie, ogromną popularnością cieszą się wycieczki rowerowe z Polski na Białoruś i z Białorusi do Polski. Również trzykrotnie więcej statków przekracza granicę z Białorusią niż w latach poprzednich.

– Ruch bezwizowy przynosi istotne korzyści dla rozwoju turystyki na Kanale Augustowskim. Bardzo zależało nam na poszerzeniu przejścia wodnego Rudawka-Lesnaja o status przejścia pieszo-rowerowego, zabiegaliśmy o to od dawna. Dziś widzimy, że ta decyzja znacznie zwiększyła liczbę turystów przemierzających szlak Kanału Augustowskiego nie tylko kajakiem, ale także pieszo i na rowerze – mówi burmistrz Augustowa Wojciech Walulik.

Według informacji placówki Straży Granicznej w Płaskiej, do Polski z Białorusi przyjechało w tym sezonie 870 osób, a z Polski na Białoruś wyjechały 943 osoby. Granicę na kajakach i jednostkach pływających przekroczyły 642 osoby, na rowerach 925, a pieszo zrobiło to 246 osób. W sumie to siedmiokrotnie więcej turystów niż rok temu, chociaż sezon jeszcze trwa.

W tym roku odprawy w Rudawce odbywają się od 28 kwietnia do 1 października od godz. 7.00 do 19.00.

Jak informuje Anna Samel z Urzędu Miejskiego w Augustowie, turyści, którzy chcą zwiedzić transgraniczny szlak Kanału Augustowskiego nie muszą już ubiegać się o wizy na Białorusi. Wystarczy mieć ważny paszport, wykupioną polisę ubezpieczeniową i środki pieniężne po przeliczeniu na polską walutę ok. 88 zł dziennie. Jak dodaje Samel trzeba posiadać także dokument umożliwiający zwiedzanie „Parku Kanał Augustowski”, który wystawiają białoruskie biura podróży oraz ich polscy pośrednicy np. augustowskie biura podróży.

Na Białorusi przy korzystaniu z turystycznego ruchu bezwizowego można przebywać do 5 dni na terytorium „Parku Kanał Augustowski” i miasta Grodna. Bez wiz na Białoruś w celach turystycznych można również się dostać przez duże drogowe przejście w Kuźnicy oraz turystyczne przejście piesze w Puszczy Białowieskiej Białowieża-Piererow.

Kanał Augustowski należy do najdłuższych w Polsce sztucznych dróg wodnych; obecnie to jedna z ciekawszych atrakcji turystycznych w północno-wschodniej części kraju i ważny szlak turystyki kajakowej. Jego budowa, według projektu Ignacego Prądzyńskiego, rozpoczęła się w 1825 r., a zakończona została w 1839 r. Kanał łączy dorzecza Wisły i Niemna, ma 101 km długości (z czego w Polsce 80 km). Na terenie naszego kraju przebiega przez Równinę Augustowską i Kotlinę Biebrzańską. Kajakarze płynący kanałem mijają jeziora: Sajno, Necko, Białe, Studzieniczne, płyną też rzeką Czarna Hańcza. Na Kanale Augustowskim zbudowano 18 śluz (w Polsce jest ich 14).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Muzea puste bez wycieczek i turystów

Zamiast setek i tysięcy zwiedzających dziennie, kilkadziesiąt osób. Po dwóch miesiącach przestoju otwierają się ...

Wyprzedane miejsca? TUI znajdzie podobną ofertę

Jeśli w konkretnym hotelu lub terminie skończą się wolne miejsca, niemiecki TUI pomoże agentom ...

IATA: Czeka nas rekordowy rok

Linie lotnicze zadowolone są z mijającego roku, a z jeszcze większym entuzjazmem patrzą na ...

Condor prosi o pomoc publiczną. Chce 200 milionów euro

Największy niemiecki przewoźnik czarterowy Condor zwrócił się do swojego rządu o pomoc publiczną w ...

Izrael, Grecja i Cypr chcą sobie pomóc w odbudowie turystyki

Ministrowie turystyki Izraela, Grecji i Cypru rozmawiają o stworzeniu bezpiecznych stref turystycznych między ich ...

Rzym: Nie masz biletu, słono za to zapłacisz

W Rzymie pasażer komunikacji miejskiej przyłapany na jeździe bez biletu zapłaci 200 euro kary. ...