Maroko: Nasz potencjał jest niewykorzystany

Pixabay

Prawie 6,5 miliona turystów przyjechało do Maroka od stycznia do lipca tego roku. Choć to o 8 procent więcej niż w tym samym czasie rok wcześniej tamtejszy minister turystyki uznaje wynik za niezadowalający

Po kilku latach stagnacji turystyka w Maroku zaczyna się odradzać. W pierwszych siedmiu miesiącach tego roku do kraju przyjechało 6,5 miliona gości (wzrost o 8 procent rok do roku) – informuje portal branżowy La Quotidien du tourisme.

Więcej przyjechało zwłaszcza Chińczyków (wzrost o 406 procent), Francuzów (13,5 procent), Niemców (11 procent), Holendrów (7 procent), Hiszpanów i Włochów (po 6 procent). Mniej licznie niż rok wcześniej przybyli natomiast mieszkający na stałe za granicą Marokańczycy. Do najważniejszych rynków źródłowych Maroka zalicza się Francję, Hiszpanię, Wielką Brytanię i Niemcy.

Dane z Ministerstwa Turystyki pokazują też 17-procentowy wzrost liczby sprzedanych noclegów, odczuwalny zwłaszcza w  Marrakeszu (20 procent) i Agadirze (16 procent). Przychody z zagranicznej turystyki przyjazdowej wyniosły około 3 miliardy euro, były więc o 4,3 procent większe niż w tym samym czasie rok wcześniej. W samy sierpniu marokańskie lotniska obsłużyły prawie 2,2 miliona pasażerów, co oznacza wzrost o 11,77 procent rok do roku.

Cytowany przez magazyn „La Tribune” Mohammed Sajid, marokański minister turystyki, lotnictwa, rzemiosła i gospodarki społecznej, mówi jednak, że potencjał turystyczny kraju nie jest w pełni wykorzystany. Dotyczy to przede wszystkim południowych regionów, w których znajduje się wiele nieodkrytych miejsc. Zdaniem ministra, by turystyka mogła się dalej rozwijać, należy wspierać inwestycjami nie tylko popularne miejscowości wypoczynkowe, lecz także regiony mniej znane.

Minister odniósł się także do strategii turystycznej kraju, zapisanej w dokumencie „Wizja 2020″ i podkreślił, że choć wskaźniki wzrostu zwiększają się w ostatnich latach, nadal są niższe niż oczekiwano. Sajid przypomniał, że turystyka przyciąga do Maroka zagranicznych inwestorów, jej udział w PKB wynosi 7 procent, a pracę znajduje dzięki niej 2,5 miliona ludzi.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Bramki przy Wzgórzu Świątynnym znikają

Bramki z wykrywaczami metalu umieszczone u wejść na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie zostaną usunięte ...

Szwedzi cieszą się z podatku lotniczego

Szwecja właśnie wprowadziła nowy podatek lotniczy. W zależności od trasy pasażerowie zapłacą dodatkowo od ...

Stare miasto w Dubaju otwarte po remoncie

W Dubaju otwarto dla turystów wyremontowaną część starego miasta. Znajdująca się nad kanałem dzielnica ...

Prezes TUI do Hiszpanów: Jesteście za drodzy

Choć Hiszpania utrzymuje duże zainteresowanie niemieckich turystów, przez wysokie ceny może stracić pozycję na ...

W lotnictwie brakuje kadr

Branża lotnicza boryka się z niedoborem mechaników, pilotów, personelu pokładowego i naziemnego. Sam Centralny ...

Ratingi biur podróży 2018: Dziewięć ocen w górę, trzy w dół

Dziewięciu biurom podróży Instytut Badania Rynku Turystycznego Traveldata podniósł w tym roku ratingi. Ale ...