Pół roku po zniesieniu obowiązku wizowego obywatele Ukrainy przekroczyli granicę swego kraju z Unią Europejską 11 milionów razy. Najczęściej jeździli do Polski i do Rumunii
11 milionów przejazdów przez unijną granicę w ciągu półrocza, zarówno z wizami jak i bez nich, to o 15 procent więcej niż w takim samym okresie 2016 roku – napisało przedstawicielstwo Unii Europejskiej w komunikacie.
Według Państwowej Straży Granicznej Ukrainy w tym czasie obywatele ukraińscy posiadający paszporty biometryczne, uprawniające do podróży do Unii Europejskiej bez wiz, przekroczyli granicę unijną 355 tysięcy razy; najwięcej granicę z Polską (90 tysięcy razy) i z Rumunię (65 tysięcy).
Unia Europejska zlikwidowała wizy dla obywateli Ukrainy w czerwcu. Aby wjechać do UE bez wizy powinni oni posiadać ważny paszport biometryczny, uzasadnić cel i warunki planowanego pobytu, posiadać konieczne środki finansowe (300 zł do trzech dni i 75 zł na każdy kolejny dzień pobytu) oraz mieć ubezpieczenie.
Osoby takie nie mogą także widnieć w bazach danych jako te, którym – z różnych przyczyn – odmówiono wcześniej wjazdu, oraz nie mogą zostać uznane za zagrażające porządkowi publicznemu i bezpieczeństwu wewnętrznemu.
Pobyt bez obowiązku posiadania wizy nie może trwać dłużej niż 90 dni w ciągu każdego 180-dniowego okresu. Do 90 dni wliczane będą również poprzednie pobyty krótkoterminowe, np. na podstawie uprzednio posiadanej wizy Schengen, również sprzed 11 czerwca; zgodnie z regulacjami unijnymi wszystkie pobyty krótkoterminowe są sumowane.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.