Travelplanet: Opłatek pod palmą lub na stoku

AFP

Pod palmami, najchętniej na Wyspach Kanaryjskich, w Egipcie, Emiratach Arabskich i w Kenii, i na stokach, częściej austriackich niż włoskich – tak klienci Travelplanet.pl rezerwują wyjazdy na Boże Narodzenie i sylwestra

Jak podaje serwis, do początku grudnia klienci biur podróży zarezerwowali o ok. 20 procent więcej wyjazdów na święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok niż w tym samym czasie rok wcześniej.  Tempo wzrostu spadło jednak w porównaniu z rezerwacjami z połowy października (wówczas było to ok. 50 procent), co dowodzi, że klienci rezerwują wyjazdy znacznie wcześniej niż w zeszłych latach.

Co charakterystyczne, branża od lat obserwuje zwiększającą się popularność wyjazdów w tym okresie i to łącznie z wigilią Bożego Narodzenia. – Jeszcze kilka sezonów wcześniej turyści wigilię spędzali raczej w domu, a wyjazdy ruszały od pierwszego dnia świąt – zauważa cytowany w komunikacie prasowym, Radosław Damasiewicz, dyrektor marketingu i e-commerce Travelplanet.pl. – Jak dodaje, w tym roku około 50 procent podróżnych przełamie się opłatkiem z najbliższymi na imprezie turystycznej. – Jeden z ważnych z powodów to ceny wycieczek – wyjaśnia Damasiewicz. – Oferty, które obejmują Boże Narodzenie, są znacznie tańsze od obejmujących sylwestra. Najtańszy tygodniowy wylot obejmujący Boże Narodzenie pod palmami to pobyt all inclusive na Gran Canarii za nieco ponad 2000 złotych. Sylwestra za podobne pieniądze można spędzić na Malcie, ale bez wyżywienia. W wersji all inclusive to koszt ok. 3500 złotych – dodaje.

Na topie, tak jak w zeszłym roku, są Wyspy Kanaryjskie. Rezerwacje wyjazdów na nie stanowią prawie 21 procent puli wyjazdów na okres świąteczno-noworoczny (w 2016 było to nieco ponad 22 procent). Za święta pod kanaryjskimi palmami turyści płacą przeciętnie ok. 3500 – 3600 złotych za osobę (w 2016 roku – 3580 złotych). Drugi w rankingu popularności jest Egipt, na który zdecydowało się ok. 20 procent wyjeżdżających (średnio za ok 2400 złotych od osoby). Prawie 5 procent klientów serwisu chce spędzić Boże Narodzenie lub Nowy Rok na Malcie (to koszt ok. 1600 złotych o osoby). W przypadku kierunków egzotycznych najchętniej rezerwowane są wyjazdy do Kenii i Emiratów Arabskich (ok. 4 procent, za odpowiednio 5500 i 4300 złotych za osobę).

Serwis podaje, że w tym roku narciarze poważnie zmienili swe preferencje. Najchętniej rezerwowanym kierunkiem jest Austria, choć do tej pory były nim Włochy. Popularność ośnieżonych stoków Tyrolu, Karyntii i Ziemi Salzburskiej wśród klientów Travelplanet.pl wzrosła z 27 procent w 2016 do 29 procent obecnie. Koszt narciarskich świąt w tym kraju spadł z 2000 złotych do 1650 złotych na osobę. Z kolei we włoskie Alpy i Dolomity wybiera się w te święta z biurami podróży 20 procent klientów-narciarzy wobec ok 30 procent w roku 2016. Koszt spadł tu nieznacznie, z 1950 do 1940 złotych na osobę.

Co wybierają narciarze zamiast Włoch? Przede wszystkim Czechy i Słowację, dokąd na Boże Narodzenie i Nowy Rok z biurami podróży pojedzie ok. 30 procent klientów zorientowanych na świętowanie na stokach. Przemawia za tym znacznie krótsza jazda samochodem niż do Włoch oraz przeciętny koszt pobytu – około 800 – 1000 złotych od osoby.

Z danych Travelplanet.pl wynika, że oferty narciarskie to obecnie ok 15. procent wszystkich wyjazdów w okresie świąteczno-noworocznym. W ubiegłym roku do początku grudnia stanowiły one 10 procent wszystkich wyjazdów. Na egzotyczny wypoczynek w tym czasie, podobnie jak w zeszły roku, zdecydowało się 25 procent klientów biur podróży. Oprócz wspomnianych wcześniej Emiratów Arabskich i Kenii teraz popularne są święta na Kubie, Dominikanie i w Tajlandii.

Ile trzeba zapłacić za święta za granicą? Zdanie ekspertów serwisu nie więcej niż w Polsce. Średni koszt wyjazdu na święta (mowa o wszystkich kupowanych kierunkach) to obecnie 3100 złotych na osobę. Święta w 2016 roku do początku grudnia rezerwowane były za 3600 złotych od osoby. – Obecnie średni koszt Bożego Narodzenia pod palmami oscyluje wokół cen tygodniowego pobytu w czterogwiazdkowych ośrodkach SPA w Polsce – zauważa  Damasiewicz. – A przecież przy podobnym standardzie pobytu, turyści lecący tam, gdzie w święta można zażywać morskich kąpieli, w podobnej cenie otrzymują wyżywienie all inclusive i oczywiście przelot. Za Boże Narodzenie lub Nowy Rok na nartach klienci płacą ok. 1300 złotych od osoby. W poprzednim sezonie było to 1670 złotych. – Taki spadek średniego kosztu to ewidentnie wynik przeorientowania się narciarzy z drogich i odległych Włoch na Czechy i Słowację – tłumaczy Damasiewicz.

Jak dodaje, warto pamiętać, że – w odróżnieniu od świąt pod palmami – w wypadku nart dochodzi jeszcze koszt karnetów oraz dojazdu własnego, bo taką formę dotarcia na stoki wybiera grubo ponad 90 procent narciarzy. Nie ma natomiast wielkiej różnicy w wyżywieniu. Święta i sylwester mają być czasem wypoczynku – tylko 21 procent narciarzy zdecydowało się na wypoczynek z własnym wyżywieniem bądź tylko śniadaniami. Prawie 80 procent wyjeżdżających zarezerwowało co najmniej śniadania i obiadokolacje. Licząc wszystkich wyjeżdżających, taką formę wyżywienia wybrało 85 procent podróżnych. Około 55 procent wyjeżdża na Boże Narodzenie lub sylwestra w standardzie all inclusive.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rząd Hiszpanii szykuje pomoc po upadku Cooka

300 milionów euro wyniesie wartość rządowej pomocy dla hiszpańskiej branży turystycznej. Pakiet dla przedsiębiorców ...

Śmiertelny wypadek w Tatrach

W okolicy szlaku na Przełęcz pod Chłopkiem jeden z turystów poślizgnął się i spadł ...

Niemieccy agenci: Trzeba zmienić zasady wypłacania prowizji

97 procent z prawie 6 tysięcy niemieckich agentów uważa, że nie są odpowiednio wynagradzani ...

Ganges i Jamuna traktowane jak osoby

Rzeki Ganges i Jamuna, święte dla mieszkańców Indii, zostały objęte szczególną ochroną przez sąd ...

Była fabryka Fiata, będą targi i konferencje

Hale warszawskiej fabryki FSO na Żeraniu, z zachowaniem wielu oryginalnych elementów, zostaną przekształcone w ...

„Odkryj świat na nowo” – lato 2021 z Itaką już w sprzedaży

„Zostań z nami i odkryj świat na nowo” – pod tym hasłem biuro podróży ...