Rządy ostrzegają turystów przed Iranem

Fot. AFP

Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Stany Zjednoczone to tylko niektóre kraje, które odradzają podróże do Iranu. Polski MSZ nie uaktualnił swojego komunikatu dotyczącego wyjazdów do tego kraju, ale jest w nim lista ograniczeń.

3 stycznia w amerykańskim ataku powietrznym w Bagdadzie zginął irański generał Kasim Sulejmani. To zaostrzyło sytuację w Iranie i wciąż może się ona dynamicznie zmieniać, dlatego resorty spraw zagranicznych w różnych krajach odradzają podróże do tego kraju w najbliższym czasie.

Niemieckie ministerstwo podkreśla, że w związku z trzydniową żałobą narodową może dojść do dużych demonstracji i wieców. Należy liczyć się również z protestami przeciwko obcokrajowcom. MSZ w Berlinie zaleca odłożenie wszystkich, poza koniecznymi, podróży do Iranu. Przypomina też, że od 15 listopada zeszłego roku w Teheranie, ale też w innych miastach doszło do wielu demonstracji wywołanych podwyżką cen paliwa. W niektórych miejscach protestujący ścierali się z siłami porządkowymi.

„Sytuacja bezpieczeństwa jest nieprzewidywalna i zmienia się w miastach, w których może dojść do ograniczenia swobody poruszania się” – czytamy w komunikacie. Kolejnym problemem są przerwy w dostępie do internetu, w tym zachodnich mediów społecznościowych, czasowo mogą nie działać połączenia telefoniczne i SMS-owe.

CZYTAJ TEŻ: LOT: Nie będziemy latać nad Iranem

Brytyjski MSZ odradza wszelkie podróże w rejony leżące 100 kilometrów od granicy z Afganistanem i Irakiem, do prowincji Sistan i Beludżystan oraz do strefy położonej na wschód od linii łączącej miasta Bam i Dżask oraz wszelkie wyjazdy, poza koniecznymi, do pozostałej części kraju. Osoby posiadające podwójne obywatelstwo (brytyjsko-irańskie) powinny zrezygnować z wyjazdów. Londyn podkreśla, że zabicie generała zaostrzyło sytuację, która może pogorszyć się bez ostrzeżenia.

Także Francja zaleca odłożenie podróży służbowych i prywatnych, a amerykański Departament Stanu ogłosił czwarty stopień zagrożenia. Obywatele Stanów Zjednoczonych nie powinni wybierać się do Iranu z uwagi na niebezpieczeństwo porwania i aresztowania. W szczególności dotyczy to osób z podwójnym obywatelstwem. Z kolei austriacki MSZ zaleca szczególną ostrożność przy wyjazdach do Iranu. Uważać trzeba przede wszystkim po południu i we wczesnych godzinach wieczornych, należy też unikać demonstracji i zgromadzeń.

ZOBACZ TAKŻE: Iran świętuje turystyczny rekord

Na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych widnieje komunikat, w którym resort odradza wszelkie podróże do prowincji Sistan i Beludżystan, do części prowincji Kerman na wschód od stolicy regionu, do części prowincji Hormozgan na wschód od miasta Bandar Abbas, na pogranicze z Afganistanem, Pakistanem i Irakiem. Ponadto resort zaleca odłożenie podróży, które nie są konieczne, na pogranicze z Armenią, Azerbejdżanem, Turcją i Turkmenistanem.

„Na pozostałym terytorium kraju, w tym w głównych miastach, MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności ze względu na potencjalne zagrożenie terrorystyczne. Celem ataków mogą być przede wszystkim budynki rządowe, obiekty kultu religijnego oraz atrakcje turystyczne. Służby irańskie bardzo restrykcyjnie podchodzą do kwestii bezpieczeństwa obszarów przygranicznych. Przebywanie w niedozwolonych strefach może skutkować zatrzymaniem, a w niektórych przypadkach nawet oskarżeniami o szpiegostwo. MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz” – czytamy w komunikacie.

Na razie na stronie nie pojawiły się żadne informacje związane z sytuacją po śmierci generała Sulejmaniego.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

W biurach podróży są już pierwsze rezerwacje na 2019 rok

Prawie o 30 procent wzrosła sprzedaż wakacji czarterowych w biurach podróży w ostatnim tygodniu ...

Wisła – zimowy raj dla dzieci i rodziców

Zima w górach to zachwycające widoki ośnieżonych szczytów i lasów, dużo białego śniegu, możliwość ...

Jadwiga Emilewicz zapewnia, że zamierza ważne projekty konsultować z branżą turystyczną i samorządami.

Jadwiga Emilewicz: Obecność turystyki w gospodarce otworzy szerzej drzwi

Jak promować turystykę? Skąd wziąć na to pieniądze? Jak dzielić opłatę turystyczną? Czy bon ...

Prima Holiday podkręca kolory

Zdecydowanie ostrzejsze, niemal fosforyzujące, barwy żółci i niebieskiego, a także inaczej ujęte symboliczne wyobrażenie ...

TUI rozszerzy rzeczywistość w czasie zwiedzania

TUI testuje nowy sposób prowadzenia wycieczek fakultatywnych. Turyści dowiedzą się więcej o odwiedzanych miejscach ...

Lotnicze spółki pod jednym dachem

Premier powołał Polską Grupę Lotniczą (PGL), w której skład wejdą aktywa zarządzane przez Ministerstwo ...