Słowenia skreśla Polskę z listy krajów bezpiecznych

Fot. Pixabay

Polska ponownie trafiła na słoweńską „żółtą listę”, co oznacza, że Polacy planujący pobyt w tym kraju będą musieli przejść kwarantannę.

W związku z pogorszeniem sytuacji epidemicznej Polska ponownie znalazła się na słoweńskiej „żółtej liście” – informuje polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych (na „liście zielonej” figurowała od 17 lipca). Polaków, którzy chcieliby pozostać w Słowenii dłużej niż 12 godzin obowiązuje więc, poza ściśle określonymi wyjątkami, 14-dniowa kwarantanna.

Obowiązek ten nie dotyczy podróżnych tranzytowych, muszą oni jednak opuścić Słowenię w ciągu 12 godzin od przekroczenia granicy. Autokary przejeżdżające przez Słowenię zasadniczo nie powinny się nigdzie zatrzymywać, chyba że z powodu potrzeb fizjologicznych lub medycznych kierowcy bądź pasażerów. W takim wypadku autobus może jednorazowo opuścić najwyżej pięć osób, po zdezynfekowaniu rąk i założeniu maseczek.

CZYTAJ TEŻ: Norwegia zamalowała Polskę na mapie zdrowia na czerwono

Polacy, którzy mają potwierdzoną i zrobioną przed 21 sierpnia rezerwację pobytu, mogą przyjechać do Słowenii pod warunkiem okazania negatywnego wyniku testu na covid-19, który jest zrobiony nie dawniej niż 36 godzin przed wjazdem i został wykonany w kraju Unii Europejskiej lub strefy Schengen. MSZ przypomina też o obowiązku noszenia maseczki w publicznych przestrzeniach zamkniętych i transporcie publicznym, zachowywaniu bezpiecznej odległości i zakazie zgromadzeń publicznych powyżej 10 osób.

Na słoweńskiej „zielonej liście” pozostają Austria, Cypr, Estonia, Finlandia, Gruzja, Litwa, Łotwa, Liechtenstein, Niemcy, Norwegia, Nowa Zelandia, Rwanda, San Marino, Słowacja, Urugwaj, Watykan, Wielka Brytania, Węgry i Włochy. Wykaz krajów bezpiecznych uaktualnia Instytut Zdrowia Publicznego na podstawie danych o liczbie zakażeń – w ciągu minionych 14 dni musi ona być mniejsza niż 10 na 100 tysięcy mieszkańców.

ZOBACZ TAKŻE: Cypr przesuwa Polskę do grupy krajów mniej bezpiecznych

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Google pomoże wybrać hotel w czasach pandemii

Google pokaże, ile hoteli w danym regionie jest otwartych i które linie lotnicze tam ...

Cyfryzacja podstawą strategii turystyki

Przedstawiciele niemieckiej branży turystycznej uważają, że przy tworzeniu narodowej strategii turystyki najważniejsza jest cyfryzacja ...

Hepworth Gallery muzeum roku w Wielkiej Brytanii

Hepworth Gallery na północy Anglii otrzymała prestiżowy tytuł brytyjskiego muzeum roku Istniejąca od sześciu ...

Ryanair dodaje sześć kierunków z Krakowa

Ryanair doda na sezon letni szósty samolot do swojej bazy na lotnisku w Balicach. ...

Betlej: Sezon zimowy pod znakiem nowych zachorowań?

W jednych wakacyjnych krajach (Włochy, Hiszpania) koronawirus się cofa, w innych wraca (Albania, Bułgaria). ...

Egipt: Lotnisko co 200 kilometrów

Na egipskim wybrzeżu Morza Czerwonego co 200 kilometrów będzie znajdować się lotnisko pasażerskie. Ma ...