W tym roku odwiedzi Polskę wyjątkowo dużo młodzieży z Izraela

Fotorzepa, Piotr Guzik PG Piotr Guzik

Ministerstwo Edukacji Izraela zamierza w tym oku dofinansować wyjazd 40 tysięcy uczniów do Polski. Byłaby to rekordowa liczba – pisze izraelski dziennik „Haarec”

Gazeta w swoim internetowym wydaniu podaje, że mimo kryzysu w stosunkach polsko-izraelskich wywołanych zastrzeżeniami władz izraelskich do nowelizacji ustawy o IPN, w tym roku na wycieczkę edukacyjną do Polski wyjedzie rekordowa liczba nastolatków, około 40 tysięcy. Uczniowie podczas kilkudniowych podróży odwiedzają nazistowskie obozy zagłady.

Co ciekawe, co roku przyjeżdża ich coraz więcej. Kiedy zaczynano ten program 30 lat temu, było to 200 uczniów. Do 2012 roku ich liczba wzrosła do 25 tysięcy rocznie, a w latach 2013 – 2016 było to już 31 – 32 tysięcy osób.

W Izraelu toczy się dyskusja, czy wyjazdy nie są zbyt drogie. Część kosztów ponoszą rodzice, część państwo, ale czy wszyscy mogą sobie na to pozwolić? Jak podaje haaretz.com, Ministerstwo Edukacji obniżyło w 2015 r. ceny, poprzez dofinansowanie i ustalenie maksymalnych kosztów uczestnictwa. Koszt spadł wtedy z 5000 -7000 szekli (około 1560 – 1990 dolarów) do 4365- 4800 szekli (1240 – 1365 dolarów) na ucznia.

„Duża część tego budżetu trafia do polskich biur turystycznych, na opłacenie hoteli, dostawców żywności, przewodników turystycznych, wieczory folklorystyczne, opłaty za wstęp i transport” – zauważa gazeta.

Jednym z głównych pytań zadawanych w kontekście tych wyjazdów – pisze też haaretz.com – jest, dlaczego uczniowie wyjeżdżają tylko do Polski? Dlaczego celem nie są też inne kraje europejskie, w szczególności Niemcy, które budowały obozy koncentracyjne i były odpowiedzialne za systematyczne mordowanie Żydów? W obecnej sytuacji „w Izraelu słychać coraz więcej głosów, by zlikwidować wycieczki szkolne do Polski, podczas których uczniowie odwiedzają dawne obozy zagłady”.

Gazeta powołuje się przy tym na opinię doktora Idana Jarona ze Szkoły Wyższej w Aszkelonie, który przyznaje, że „jeśli obecne zamieszanie w związku z polską ustawą [o IPN] zachęci do [organizowania] wyjazdów do nowych miejsc, będzie miało to pozytywne skutki”. Zarazem dodaje, „dobrze, by jeżdżono na te wycieczki i dobrze, by każdy nastolatek odwiedził Polskę i na własną rękę przeżył to doświadczenie, pytanie tylko: jak”.

Portal przypomina też, że od lat w Izraelu krytykowany jest sam sposób nauczania o Zagładzie, koszty wycieczek i niewłaściwe zachowanie uczniów podczas pobytu w Polsce.

Mimo kryzysu w relacjach polsko-izraelskich minister edukacji Naftali Bennett zapowiedział, że wyjazdy do Polski będą kontynuowane w takim samym kształcie – czytamy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Pracownicy greckich hoteli protestują

W Grecji trwa 24-godzinny strajk pracowników hoteli i restauracji, którzy sprzeciwiają się reformom rynku ...

W biurach podróży są już pierwsze rezerwacje na 2019 rok

Prawie o 30 procent wzrosła sprzedaż wakacji czarterowych w biurach podróży w ostatnim tygodniu ...

Włoskie muzea oblegane

44,5 miliona biletów sprzedano w ubiegłym roku do włoskich państwowych muzeów, miejsc udostępniania zabytków ...

Segment wycieczek do miast rośnie najszybciej

Wycieczki do miast to segment, który w ostatniej dekadzie rósł czterokrotnie szybciej niż pozostałe ...

Ryanair częściej poleci do Izraela

Po dwa razy w tygodniu polecą przyszłej zimy samoloty Ryanaira z Polski do Tel ...

Kobiety poprowadzą nowy hotel w Dubaju

80 procent pracowników nowego hotelu sieci Time Hotels będą stanowiły kobiety, a w obiekcie ...