W tym roku odwiedzi Polskę wyjątkowo dużo młodzieży z Izraela

Fotorzepa, Piotr Guzik PG Piotr Guzik

Ministerstwo Edukacji Izraela zamierza w tym oku dofinansować wyjazd 40 tysięcy uczniów do Polski. Byłaby to rekordowa liczba – pisze izraelski dziennik „Haarec”

Gazeta w swoim internetowym wydaniu podaje, że mimo kryzysu w stosunkach polsko-izraelskich wywołanych zastrzeżeniami władz izraelskich do nowelizacji ustawy o IPN, w tym roku na wycieczkę edukacyjną do Polski wyjedzie rekordowa liczba nastolatków, około 40 tysięcy. Uczniowie podczas kilkudniowych podróży odwiedzają nazistowskie obozy zagłady.

Co ciekawe, co roku przyjeżdża ich coraz więcej. Kiedy zaczynano ten program 30 lat temu, było to 200 uczniów. Do 2012 roku ich liczba wzrosła do 25 tysięcy rocznie, a w latach 2013 – 2016 było to już 31 – 32 tysięcy osób.

W Izraelu toczy się dyskusja, czy wyjazdy nie są zbyt drogie. Część kosztów ponoszą rodzice, część państwo, ale czy wszyscy mogą sobie na to pozwolić? Jak podaje haaretz.com, Ministerstwo Edukacji obniżyło w 2015 r. ceny, poprzez dofinansowanie i ustalenie maksymalnych kosztów uczestnictwa. Koszt spadł wtedy z 5000 -7000 szekli (około 1560 – 1990 dolarów) do 4365- 4800 szekli (1240 – 1365 dolarów) na ucznia.

„Duża część tego budżetu trafia do polskich biur turystycznych, na opłacenie hoteli, dostawców żywności, przewodników turystycznych, wieczory folklorystyczne, opłaty za wstęp i transport” – zauważa gazeta.

Jednym z głównych pytań zadawanych w kontekście tych wyjazdów – pisze też haaretz.com – jest, dlaczego uczniowie wyjeżdżają tylko do Polski? Dlaczego celem nie są też inne kraje europejskie, w szczególności Niemcy, które budowały obozy koncentracyjne i były odpowiedzialne za systematyczne mordowanie Żydów? W obecnej sytuacji „w Izraelu słychać coraz więcej głosów, by zlikwidować wycieczki szkolne do Polski, podczas których uczniowie odwiedzają dawne obozy zagłady”.

Gazeta powołuje się przy tym na opinię doktora Idana Jarona ze Szkoły Wyższej w Aszkelonie, który przyznaje, że „jeśli obecne zamieszanie w związku z polską ustawą [o IPN] zachęci do [organizowania] wyjazdów do nowych miejsc, będzie miało to pozytywne skutki”. Zarazem dodaje, „dobrze, by jeżdżono na te wycieczki i dobrze, by każdy nastolatek odwiedził Polskę i na własną rękę przeżył to doświadczenie, pytanie tylko: jak”.

Portal przypomina też, że od lat w Izraelu krytykowany jest sam sposób nauczania o Zagładzie, koszty wycieczek i niewłaściwe zachowanie uczniów podczas pobytu w Polsce.

Mimo kryzysu w relacjach polsko-izraelskich minister edukacji Naftali Bennett zapowiedział, że wyjazdy do Polski będą kontynuowane w takim samym kształcie – czytamy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

W Radomiu znika terminal, ma się pojawić nowy pas startowy

Spółka Max Bögl Polska z Wrocławia przebuduje i wydłuży drogę startową na lotnisku w ...

Australia – święta góra Aborygenów zamknięta dla turystów

Nikt więcej nie stanie na górze Uluru, która uznawana jest przez Aborygenów za świętą. ...

Paryż walczy z Airbnb

Paryż wprowadza nowe zasady dla wynajmujących mieszkania przez portale typu Airbnb. Od października będą ...

Modlin: 16 milionów pasażerów w siedem lat

Siedem lat temu, 15 lipca 2012 roku, w Mazowieckim Porcie Lotniczym Warszawa-Modlin wylądowały pierwsze ...

Golden Tulip Gdańsk Residence ma nowego zastępcę dyrektora

Krzysztof Pyza, który przez ostatnie 15 lat pracował w warszawskim hotelu Courtyard by Marriott, ...

Prezydent podpisał ustawę o Centralnym Porcie Komunikacyjnym

Prezydent podpisał ustawę o Centralnym Porcie Komunikacyjnym. Już 4 czerwca rząd chce otworzyć punkt ...