Jest zgoda rządu na przedłużenie vouchera i przesunięcie spłaty TFZ

Rząd zgodził się spełnić postulat branży turystycznej, żeby przedłużyć o rok ważność voucherów wydawanych klientom biur podróży w zamian za zaliczki na imprezy, które nie doszły do skutku z powodu pandemii i na przesunięcie do końca roku rozpoczęcia spłacania kredytu zaciągniętego przez touroperatorów w Turystycznym Funduszu Zwrotów.

Zmiany w tak zwanej ustawie antycovidowej przygotował departament turystyki w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii. Zaakceptowanie ich dzisiaj przez radę ministrów to kolejny krok na drodze legislacyjnej. Dzięki temu projekt będzie mógł trafić pod obrady Sejmu, być może jeszcze na najbliższe posiedzenie izby, zaplanowane na 19 i 20 maja. Zgoda rządu na nowelizację daje praktycznie gwarancję, że zostanie ona uchwalona.

CZYTAJ TEŻ: Gut-Mostowy: Vouchery biur podróży będą ważne o rok dłużej

Nowe przepisy zakładają przedłużenie do dwóch lat (dotychczas był to jeden rok), licząc od dnia, w którym miała się odbyć odwołana impreza turystyczna, możliwość korzystania z vouchera turystycznego. To ważne dla klientów i samych organizatorów turystyki, gdyż z powodu drugiej i trzeciej fali pandemii i towarzyszących jej ograniczeń administracyjnych czas na wykorzystanie vouchera był bardzo ograniczony.

Dzięki zmianie w ustawie, pieniądze „zaszyte” w voucherach będą nadal chronione na wypadek upadku organizatora jego gwarancją, a także dodatkowo przez Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Zaproponowane przez MRPiT przepisy przewidują także przesunięcie o osiem miesięcy terminu rozpoczęcia przez organizatorów turystyki zwrotu pożyczki zaciągniętej w Turystycznym Funduszu Zwrotów. Spłata pierwszej raty będzie opóźniona do końca grudnia. W obecnym stanie prawa organizatorzy, których klientom TFZ zwrócił pieniądze z zaliczek na poczet wyjazdów powinni oddawać dług w równych 72 miesięcznych ratach.

W sumie biura podróży pożyczyły za pośrednictwem TFZ od Skarbu Państwa 225 milionów złotych. Największe mają do oddania po kilkadziesiąt milionów złotych.

Pierwsza rata jest powinna wpłynąć do TFZ już 21 kwietnia. Nowy przepis ma jednak działać wstecz, kto więc nie dopełnił obowiązku, nie będzie ukarany. Firma, która jednak pierwszą ratę wpłaciła, nie może liczyć na jej zwrot. Wszystko wskazuje, że będzie to też dotyczyć drugiej, majowej raty, ponieważ nowa ustawa nie stanie się obowiązującym prawem wcześniej niż w czerwcu.

CZYTAJ WIĘCEJ: Co z odroczeniem TFZ i przedłużeniem voucherów? „Czekają na decyzję rządu”

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Na Cypr tylko z przepustką Cyprus Flight Pass

Wszyscy turyści udający się na Cypr muszą wypełnić deklarację Cyprus Flight Pass, a ci ...

Rainbow – 15 procent większe przychody

Za prawie 418 milionów złotych sprzedało wycieczek i miejsc w samolotach biuro podróży Rainbow ...

Wybierz punktualnego przewoźnika i oszczędź sobie kłopotów

Tego lata w Europie liczba zakłóconych lotów może przekroczyć 700 tysięcy, a problemy w ...

Co miesiąc hotele tracą miliard złotych

Brak realnej pomocy państwa, spodziewany wzrost kosztów i spadek cen mogą zatopić polską branżę ...

Jaki pierwszy dzień, taki cały wyjazd

Prawie połowa turystów uważa, że pierwszy dzień wakacji nadaje ton całemu pobytowi, wynika z ...

POT pokaże dobre praktyki w turystyce na wsi

Polska Organizacja Turystyczna organizuje konkurs „Na wsi najlepiej”, którego celem jest promowanie dobrych praktyk ...