Traveldata: Siódmy tydzień podwyżek w biurach podróży

Fot. Aleksander Kramarz

Kalabria, Kos i Costa del Sol otwierały w zeszłym tygodniu listę kierunków drożejących. Na czele wykazu miejsc przecenionych znalazły się natomiast półwysep Chalcydycki, Hurghada i Malta – pokazuje raport Traveldaty.

W zeszłym tygodniu średnia cena wycieczki w biurze podróży z wylotem między 2 i 8 sierpnia 2021 roku wzrosła o 26 złotych. Tym samym utrzymał się wielotygodniowy trend wzrostu cen, chociaż po poprzednim tygodniu wzrost o taką sumę wydaje się niewielki. W poprzednich tygodniach ceny wzrosły o: 134, 10, 8, 11, 77 i 4 złote, a we wcześniejszych spadły o 13 i 25 złotych.

Raport w sprawie cen w biurach podróży sporządził, jak co tydzień, Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata*. Podaje ona, że podobnie jak przed tygodniem najwięcej wzrosły ceny wyjazdów do Kalabrii, średnio o 264 złote, na Kos, o 243 złote i na Costa del Sol – o 201 złotych.

Traveldata podaje też, że w minionym tygodniu najwięcej spadły ceny wycieczek na półwysep Chalcydycki, średnio o 110 złotych. Nieco mniej do Hurghady i na Maltę – o 100 i 79 złotych.

CZYTAJ TEŻ: Traveldata: Ceny wakacji ostro w górę. Efekt luzowania obostrzeń

Zmiany cen w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a ich przebieg w tym sezonie przedstawia wykres poniżej.

Imprezy turystyczne z wylotem między 2 i 8 sierpnia 2021 najbardziej podrożały w wypadku Grecji – o 47 złotych. Mniej wzrosły wyjazdy na Wyspy Kanaryjskie i do Bułgarii – odpowiednio o 15 i 3 złote.

Niedużo spadły ceny wypoczynku w Turcji – o 5 złotych. Znacznie więcej w Egipcie – o 40 złotych.

Trzy miesiące niższych cen

Porównanie cen ofert biur podróży sprzed roku i z tego roku doprowadziło Traveldatę do wniosku, że średnia cena wycieczki z tego roku była niższa od średniej z poprzedniego sezonu o 74 złote.

W ostatnich trzech miesiącach – zauważają autorzy raportu – ceny były konsekwentnie niższe od cen sprzed roku. W kolejnych tygodniach licząc wstecz różnica wynosiła: 10, 119, 113, 144, 101, 124, 162, 158, 166, 132, 176, 130, 136 i 128 złotych.

Zdecydowanie największy roczny spadek ceny objął kierunki włoskie: Sycylię, Kalabrię i Sardynię. Były to odpowiednio zmiany o 562, 546 i 523 złote.

Mniej znaczące były roczne zwyżki cen wycieczek, z których największe ponownie Traveldata odnotowała w wypadku wakacji w Albanii i na półwyspie Chalcydyckim – o 263 i 163 złote. A nieco mniejsze na greckiej wyspie Rodos – o 104 złote.

Ceny u touroperatorów spadały. A co z kosztami? Jeśli chodzi o enę paliwa lotniczego to wyniosła ona w ostatnim tygodniu 2,53 złotego za litr, co oznaczało wzrost o 55,2 procent, licząc rok do roku.

Jednocześnie – piszą eksperci z Traveldaty – złoty był wobec euro i dolara silniejszy niż przed tygodniem o 1,1 procent.

„W sytuacji równoczesnego oddziaływania znacznie wyższych cen paliwa oraz nieco niższych kursów walut, sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek po raz dwudziesty drugi z rzędu – po wcześniejszej serii trzydziestu pozytywnych tygodni – nadal nie sprzyjał organizatorom”. Tym razem zawierał się on w przybliżeniu w przedziale 95 – 105 złotych – szacuje Traveldata.

Wśród wiodących kierunków zdecydowanie największe roczne spadki cen wycieczek kolejny raz miały miejsce w wypadku ofert wyjazdów do Egiptu. Tu średnia cena była niższa o 288 złotych od ceny sprzed roku. Znacznie mniejsza była skala rocznych przecen podróży do Grecji i na Wyspy Kanaryjskie, średnie ceny spadły o 49 i 45 złotych. Pozostałe ceny wzrosły – w mniejszym stopniu Turcji , bo zaledwie o 5 złotych, ale dość znacznie Bułgarii – o 73 złote.
W wypadku kierunków mniej masowych zdecydowanie największą roczną zniżkę cen wycieczek odnotowały Włochy – o 544 złote. Niewielki spadek cen wyjazdów odnotowano na Cyprze – o 14 złotych, a nieco większe w Hiszpanii kontynentalnej i na Malcie – o 64 i 76 złotych.

Największą zwyżkę odnotowano natomiast w odniesieniu do Albanii – o 263 złote. Wyraźnie mniejszą w wypadku Portugalii i Majorki – o 96 i 50 złotych. Całkiem niewielką w Tunezji – zaledwie o 5 złotych.

Przeceny Rainbowa przekroczyły 400 złotych

Kolejne porównanie rok do roku cen wycieczek na szczyt sezonu letniego ujawniło, że kolejny raz najbardziej przecenił je Rainbow – o około 435 złotych. Bardzo istotne obniżki zastosowały też Coral Travel, Sun & Fun i Best Reisen – o 230 i o 150 złotych (dwa ostanie biura w tym samym wymiarze).

Nieduże spadki cen w ujęciu rocznym odnotowały też Grecos, Prima Holiday, Exim Tours i Itaka – odpowiednio chodziło o 60, 55, 20 i 15 złotych. W ofertach pozostałych organizatorów średnie roczne ceny wzrosły w granicach od 20 do 320 złotych – czytamy w opracowaniu Traveldaty.

W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 30 kierunków i w trzech kategoriach hoteli, na pierwszym miejscu autorzy raportu umieścili TUI Poland (36 ofert takich ofert). Dalej uplasowały się Coral Travel (30 ofert) i Rainbow (28).

Jeśli chodzi o jak największą liczbę najniższych cen wakacji w Egipcie to miały je Coral Travel, Exim Tours i TUI Poland (po 5), w wypadku Grecji były to Rainbow, TUI Poland (po 7), Grecos (6), na Wyspach Kanaryjskich Itaka (8) i TUI Poland (7), w Turcji Coral Travel (8) i TUI Poland (5), w Tunezji Coral Travel (6), a w Bułgarii Exim Tours i Best Reisen (po 2 oferty) – wylicza raport.

„Wobec okresu sprzed roku biuro TUI Poland umocniło swoją pozycję cenową w Turcji, biuro Coral Travel w Tunezji, w Turcji i w Bułgarii, a biuro Rainbow w Grecji i w Turcji (Turcja Egejska)”.

W tym tygodniu raport kończy tabela z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały imprezy turystyczne.
W zestawieniu bez zmian pozostały zarówno skład pierwszej piątki organizatorów, jak i kolejność zajmowanych przez nie miejsc.

„Z powodu obniżek cen ofertowych w ostatnim tygodniu swoje odchylenia od średniej ceny referencyjnej wyraźnie poprawiły biura Grecos i Coral Travel, a z kolei ich zwyżka nieco osłabiła pozycję biura Rainbow”.

*Zestawienie obejmuje porównanie cen wycieczek z wylotem w szczycie sezonu letniego, definiowanego jako pierwszy tydzień sierpnia, czyli od 2 do 8 sierpnia 2021. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 10 czerwca 2021 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 3 czerwca 2021, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 11 czerwca 2020 roku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Brytyjczycy szturmują biura podróży. Sprawił to premier

Niemal natychmiast po tym, jak premier Boris Johnson ogłosił plan odmrażania gospodarki, w brytyjskich ...

TUI poszerza w Niemczech sieć sklepów franczyzowych

W zeszłym roku niemiecki TUI uruchomił nowy rodzaj salonów franczyzowych – TUI Mein Shop. ...

Dramatyczny apel. „Ruch turystyczny nie przekłada się na wzrost zachorowań”

W obronie przedsiębiorców z branż obsługujących zimową turystykę i całych miejscowości, które żyją z ...

Tunezja liczy straty z turystyki

O 73,6 procent spadła liczba turystów, którzy odwiedzili Tunezję przez osiem miesięcy tego roku. ...

Rosja straszy, że znów zawiesi loty do Turcji

Rosja ostrzegła przewoźników czarterowych, że może ponownie wprowadzić zakaz lotów do Turcji – informuje ...

Kraków notuje 13 procent wzrostu w lipcu

W lipcu z krakowskiego lotniska skorzystało 625 tysięcy pasażerów, o 13 procent więcej niż ...