Reklama
Rozwiń

Do Neckermanna wkroczył syndyk

Sąd gospodarczy ogłosił upadłość spółki Neckermann Polska. Biuro podróży działało na polskim rynku 23 lata.

Publikacja: 16.12.2019 22:26

Do Neckermanna wkroczył syndyk

Foto: Fot. AFP

Wniosek o upadłość zgłosił do Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy w Warszawie, XVIII Wydział Gospodarczy dla spraw Upadłościowych i Restrukturyzacyjnych, prezes spółki Maciej Nykiel. Zrobił to po tym jak 25 września musiał ogłosić niewypłacalność organizatora turystyki marszałkowi Mazowsza. Polską spółkę pociągnęła na dno firma matka, czyli Thomas Cook, która z kolei ogłosiła bankructwo dwa dni wcześniej.

CZYTAJ: Neckermann Polska jest niewypłacalny. Co z turystami za granicą?

Z zagranicy wróciło 3,6 tysiąca klientów. Ponad … odebrało wpłacone wcześniej pieniądze u ubezpieczyciela.

Początkowo sąd wysłał do spółki tymczasowego nadzorcę sądowego. Jego rolą było przejęcie dokumentacji i zebranie informacji o stanie spółki. Na tej podstawie sąd zdecydował, że spółka ma pieniądze na przeprowadzenie procesu upadłości. I w ostatni czwartek zdecydował o przyjęciu wniosku Nykiela. – Formalnie nadal jestem jednoosobowym zarządem spółki, ale władztwo nad nią przejął syndyk masy upadłości – mówi nam Maciej Nykiel. – Teraz wszystko mu przekazuję.

Jaki majątek ma spółka? Meble, komputery, samochody, nieruchomości, gotówkę w banku? – Niestety, nie mogę przekazywać takich informacji – zastrzega Nykiel.

Dla Nykiela to wielka ulga, do ostatniej chwili odpowiadał bowiem za firmę. W oczekiwaniu na decyzję sądu między innymi wypłacił wszystkim pracownikom – byli zatrudnieni do końca października – ostatnie pensje, a na koniec odprawy. Jednocześnie firma ubezpieczeniowa Allianz zaspokajała z gwarancji touroperatora roszczenia jego klientów.

ZOBACZ: Klienci Neckermanna odzyskali już dwa miliony złotych

Wszyscy, którzy w chwili ogłoszenia niewypłacalności byli za granicą dokończyli wypoczynek i wrócili do kraju zgodnie z umową, jaką podpisali z organizatorem. Inni, którzy dopiero mieli wyjechać i na ten cel wpłacili zaliczki lub całość kosztów, dostali swoje pieniądze z powrotem.

– Nie znam ani jednego przypadku, żeby którykolwiek klient nie dostał zwrotu wpłaconych środków lub, żeby ktoś miał skrócone wakacje albo żeby choć jedną noc spędził nie w swoim łóżku – podkreśla Nykiel.

Syndykiem w Neckermannie została wyspecjalizowana w podobnych czynnościach kancelaria prawna Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja z Warszawy.

Polska spółka Neckermann, podległa niemieckiej spółce Thomas Cook Touristik, wchodzącej z kolei w skład koncernu Thomas Cook Group z siedzibą w Wielkiej Brytanii, powstała w 1996 roku. Jej pierwszym prezesem był Krzysztof Piątek, który kierował firmą z roczną przerwą do 2018 roku. Wtedy zastąpił go Nykiel. O ile początkowo Neckermann święcił sukcesy na polskim rynku i plasował się w pierwszej trójce największych biur podróży, o tyle w ostatnich latach firma podupadła, nie nadążała za zmianami i konkurencją. Ostatnie sezony kończyła z dużymi stratami. Jak ujawnił w liście do agentów nowy prezes, ten trend udało się częściowo odwrócić, jednak nie dane było dokończyć mu jednego pełnego sezonu letniego.

Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Biura Podróży
Itaka: Wystartowała sprzedaż wyjazdów na zimę 2025/2026. W drodze dwa nowe kierunki
Biura Podróży
„Itaka Arena” - od dzisiaj biuro podróży jest sponsorem opolskiego stadionu
Biura Podróży
Agenci turystyczni w Niemczech: Nasze porady (czasem) kosztują
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Biura Podróży
Wakacje w Grecji coraz droższe. Dla odmiany - tanieją Turcja, Bułgaria, Egipt
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń