Traveldata: Wakacje wcale nie muszą być okazyjnie tanie

Umiarkowane spadki cen wycieczek mogą świadczyć o nadziejach touroperatorów, że w szczycie sezonu letniego obawy turystów wywołane koronawirusem będą już zażegnane – pisze prezes Traveldaty.

Publikacja: 24.03.2020 02:55

Traveldata: Wakacje wcale nie muszą być okazyjnie tanie

Foto: Fot. Aleksander Kramarz

Cotygodniowy raport z badania cen w biurach podróży, jego autor prezes Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata Andrzej Betlej poprzedza przeglądem sytuacji w Europie i na świecie pod kątem pandemii koronawirusa. Przy czym w tym fragmencie duża część informacji powtarza się lub jest zbliżona do tych z materiału wczorajszego (poniedziałek 23 marca) lub wcześniejszych.

ZOBACZ: Betlej: LOT do Domu z wirusem?

Szczególnie autor podkreśla, że epidemię udaje się zwalczać w krajach, w których panuje duża dyscyplina, jeśli chodzi o przestrzeganie ograniczeń w kontaktach między ludźmi.

Powtarza też opinię, że powroty Polaków z zagranicy w ramach organizowanej przez rząd i LOT operacji LOT do Domu nie sprzyjają wygaszaniu epidemii. Bo „odbywa się [ona] chyba zbyt spontanicznie, przy ograniczonej kontroli epidemiologicznej oraz przy wymieszaniu na lotnisku grup repatriantów z krajów o niskich i wysokich współczynnikach zachorowalności. Dziesiątki tysięcy powracających stanowią potencjalne ryzyko powstania nowych ognisk wirusa, jak również zniweczenia pozytywnego wpływu wyrzeczeń i dolegliwości (w tym kwarantanny) ponoszonych przez resztę społeczeństwa”.

CZYTAJ: Tańszy LOT do Domu. Dzięki unijnym dopłatom

7 złotych w tydzień

Przechodząc do wyników badania cen wycieczek letnich w biurach podróży z wylotami między 3 i 9 sierpnia Betlej podaje, że w minionym tygodniu średnia ich cena spadła o 7 złotych. To minimalna zmiana, w poprzednich tygodniach średnia była mniejsza o 14 złotych, wcześniej wzrosła o 34 złote, a jeszcze wcześniej spadała sześć razy z rzędu, co dało łącznie obniżkę o 63 złote.

Najbardziej potaniały wyjazdy do Marsa Alam, Szarm el-Szejk i Hurghady, odpowiednio o 37, 36 i 26 złotych.

Najistotniejszy wzrost cen Traveldata odnotowała w wypadku podróży z biurami do Portugalii, na Majorkę i do Turcji Egejskiej – o 47, 30 i 27 złotych.

Zmiany średnich cen obrazuje mapa, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawia zamieszczony poniżej wykres.

""

Foto: turystyka.rp.pl

""

Foto: turystyka.rp.pl

Trzeci tydzień marca – komentuje autor – przyniósł spadek cen wszystkich najważniejszych kierunków. Najbardziej w wypadku wakacji w Egipcie – średnio o 33 złote. Łagodniejszy był spadek cen wycieczek do Bułgarii – o 8 złotych. Przy czym mimo drugiej zniżki z rzędu średnia cena należała do najwyższych w tym sezonie.

Nie zmieniły się ceny wyjazdów na Wyspy Kanaryjskie i do Grecji – trudno bowiem uznać za zmianę wahnięcie o złotówkę. Nieco większą zwyżkę Traveldata odnotowała w odniesieniu do Turcji – o 6 złotych.

Jak pisze Betlej, umiarkowane spadki cen wycieczek mogą świadczyć o nadziejach organizatorów, że w szczycie sezonu letniego obawy turystów wywołane koronawirusem będą już w istotnym stopniu zażegnane, a jego negatywny wpływ na ceny nie będzie duży. „Na razie podejście takie wydaje się racjonalne, nawiązuje w tym względzie do zmian cen w tanich liniach lotniczych, zwłaszcza w Ryanairze”.

13 złotych w rok

Jeśli chodzi o porównanie cen rok do roku, to obecna średnia cena okazała się wyższa od średniej z poprzedniego sezonu o 13 złotych. I była to dotąd najniższa roczna zwyżka od początku sprzedaży wyjazdów na lato (największa wyniosła 224 złote).

W minionym tygodniu największy roczny wzrost cen Traveldata odnotowała na Fuerteventurze, półwyspie Chalcydyckim i Lanzarote – o 300, 295 i o 197 złotych.

Z kolei największy spadek cen wycieczek była dziewiąty raz z rzędu udziałem Malty i chodziło o 571 złotych. Mniejsze średnie zniżki cen odnotowano w wypadku wycieczek na Korfu (szósty raz z rzędu) i na Rodos – o 286 i 197 złotych.

Betlej przeprowadził też analizę cen paliwa lotniczego i kursów głównych walut. Jak pisze, paliwo potaniało przez rok o 30,8 procent (tydzień wcześniej o 19,2 procent, a przed dwoma tygodniami o 14,7 procent). Jednocześnie w relacji z euro i amerykańskim dolarem złoty w ostatnim tygodniu stał się zdecydowanie słabszy, o 6,5 procent.

Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek był negatywny dla organizatorów i zawarł się w przybliżeniu w przedziale 15 – 25 złotych.

""

Foto: turystyka.rp.pl

""

Foto: turystyka.rp.pl

O 108 złotych w porównaniu z zeszłym rokiem podrożały wakacje w Egipcie i w Portugalii. Dużo też, bo 88 złotych, w Maroku a o 84 złote w Grecji i Tunezji. Niedaleko za nimi znalazły się Wyspy Kanaryjskie z podwyżką o 79 złotych.

Wśród taniejących kierunków znalazły się Malta z ceną mniejszą rok doc roku o 571 złotych, i Albania – mniej o 88 złotych.

Taniała też Bułgaria, ale niewiele, bo 14 złotych. Nadal bardzo atrakcyjne ceny wyjazdów do tego kraju oferują biura TUI Poland, Exim Tours i ostatnio Coral Travel. Jest to podobna sytuacja do tej sprzed roku i jest ona dodatkowo wzmacniana bardzo słabym popytem na wypoczynkowe wyjazdy do tego kraju ze strony turystów niemieckich – komentuje Betlej.

TUI niepokonany w tanich wycieczkach

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów, w największym stopniu obniżyły się ceny w biurach Best Reisen i Grecos, w których roczne spadki wyniosły około 180 i 130 złotych. Atrakcyjniejsze niż przed rokiem ceny oferowały też Coral Travel, TUI Poland i Exim Tours – te dwa pierwsze po 110 złotych, a ostatnie o 85 złotych. Inni organizatorzy proponowali wyższe średnie ceny niż przed rokiem w granicach od 45 do 210 złotych opisuje wyniki badania autor.

W liczbie najniższych cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 24 kierunków sezonu letniego i w trzech kategoriach hoteli, na pierwszym miejscu znalazł się TUI Poland (41 ofert), a za nim Coral Travel (23) i Exim Tours (21 ofert).

Najtaniej wakacje w Egipcie można było kupić w zeszłym tygodniu w Coralu Travel (7 ofert) i w TUI Poland (5), w Grecji w Itace (9), Coralu Travel i TUI Poland (po 7), na Wyspach Kanaryjskich w TUI Poland (9) i w Itace (6), w Turcji w Coralu Travel (6), Itace i TUI Poland (po 3), w Tunezji w Eximie Tours (5) i Coralu Travel (3), a w Bułgarii w TUI Poland (3) i Eximie Tours (2 oferty).

W porównaniu z tym samym okresem sprzed roku TUI Poland wzmocniło swoją ofertę w Egipcie, Grecji i w Tunezji, Itaka w Grecji i na Wyspach Kanaryjskich, a Coral Travel w Grecji i Tunezji kontynentalnej.

Raport zamyka tabela z czołowymi biurami podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne.

Skład pierwszej siódemki pozostał taki sam jak tydzień temu. Jedynie zajmujące dotychczas piątą pozycję Best Reisen spadło na szóstą, a na jego miejsce weszła Itaka, awansując o jedno oczko. Powodem tej zamiany miejsc było niewielkie podniesienie średniej ceny przez to pierwsze biuro i równoczesny spadek cen w Itace.

""

Foto: turystyka.rp.pl

Cotygodniowy raport z badania cen w biurach podróży, jego autor prezes Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata Andrzej Betlej poprzedza przeglądem sytuacji w Europie i na świecie pod kątem pandemii koronawirusa. Przy czym w tym fragmencie duża część informacji powtarza się lub jest zbliżona do tych z materiału wczorajszego (poniedziałek 23 marca) lub wcześniejszych.

ZOBACZ: Betlej: LOT do Domu z wirusem?

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Biura Podróży
Stowarzyszenie Konferencje i Kongresy w Polsce ma nowy, dziewięcioosobowy zarząd
Biura Podróży
Rząd będzie deregulował turystykę. Zielone światło dla projektu biur podróży
Biura Podróży
Wycieczki zorganizowane? Młodzi turyści lubią je bardziej niż starsi. "Widzą więcej"
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biura Podróży
Ceny wakacji w Grecji, Turcji i Bułgarii wspięły się na nowe szczyty