Zmiany w tak zwanej ustawie antycovidowej przygotował departament turystyki w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii. Zaakceptowanie ich dzisiaj przez radę ministrów to kolejny krok na drodze legislacyjnej. Dzięki temu projekt będzie mógł trafić pod obrady Sejmu, być może jeszcze na najbliższe posiedzenie izby, zaplanowane na 19 i 20 maja. Zgoda rządu na nowelizację daje praktycznie gwarancję, że zostanie ona uchwalona.
CZYTAJ TEŻ: Gut-Mostowy: Vouchery biur podróży będą ważne o rok dłużej
Nowe przepisy zakładają przedłużenie do dwóch lat (dotychczas był to jeden rok), licząc od dnia, w którym miała się odbyć odwołana impreza turystyczna, możliwość korzystania z vouchera turystycznego. To ważne dla klientów i samych organizatorów turystyki, gdyż z powodu drugiej i trzeciej fali pandemii i towarzyszących jej ograniczeń administracyjnych czas na wykorzystanie vouchera był bardzo ograniczony.
Dzięki zmianie w ustawie, pieniądze „zaszyte” w voucherach będą nadal chronione na wypadek upadku organizatora jego gwarancją, a także dodatkowo przez Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
Zaproponowane przez MRPiT przepisy przewidują także przesunięcie o osiem miesięcy terminu rozpoczęcia przez organizatorów turystyki zwrotu pożyczki zaciągniętej w Turystycznym Funduszu Zwrotów. Spłata pierwszej raty będzie opóźniona do końca grudnia. W obecnym stanie prawa organizatorzy, których klientom TFZ zwrócił pieniądze z zaliczek na poczet wyjazdów powinni oddawać dług w równych 72 miesięcznych ratach.