W biurach podróży czuć już wakacje – ceny ruszyły w górę

Maroko, Cypr, Dżerba, Turcja i Egipt to kierunki, które podrożały w ostatnim tygodniu najbardziej. Nadal jednak średnia cena wycieczki z biurem podróży w szczycie wakacji była niższa niż przed rokiem o 100 złotych.

Publikacja: 10.05.2021 12:44

W biurach podróży czuć już wakacje – ceny ruszyły w górę

Foto: Fot. AFP

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki z wylotem między 2 i 8 sierpnia 2021 roku wzrosła o 77 złotych – informuje Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata w najnowszym raporcie z badania cen w biurach podróży.

To wyraźny skok, w poprzednich tygodniach ceny były dosyć stabilne. Zmiany nie przekraczały 25 złotych.

Największe zwyżki odnotowano w wypadku Maroka, o 251 złotych, a także Cypru i na Dżerby.

Z kolei największy spadek cen wycieczek wystąpił w wypadku ofert wakacji w Kalabrii i wyniósł 27 złotych. Tylko minimalne zniżki miały jeszcze miejsce w ofertach wypoczynku na Fuerteventurze i na Sardynii – o 7 i 2 złote.

CZYTAJ TEŻ: Traveldata: Są wakacyjne kierunki tańsze nawet o 500 złotych

Zmiany cen wycieczek w ostatnim tygodniu ilustruje mapa, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na zamieszczonym poniżej wykresie.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

W minionym tygodniu wśród wiodących kierunków wyjazdów wypoczynkowych Polaków ceny wycieczek dla wylotów w dniach 2-8 sierpnia 2021, czyli sprzedawanych z dużym wyprzedzeniem zdecydowanie wzrosły – komentuje Traveldata.

Największe wzrosty odnotowała w wypadku Egiptu i Turcji – o 107 i 92 złotych. W mniejszym stopniu podniosły się ceny wycieczek do Grecji i Bułgarii – o 75 i 53 złote. Spadały na kierunkach kanaryjskich – o 31 złotych.

Taniej o 100 złotych niż przed rokiem

Badanie cen imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2021 pokazało, że średnia cena była niższa od średniej ceny z poprzedniego sezonu o 101 złotych.

To duża zmiana, ale nie rekordowa, ponieważ w ostatnich zestawieniach ceny były niższe od cen sprzed roku o 124, 162, 158, 166, 132, 176, 130, 136, 128, 68, 87, 68, 72, 46, 65, 66, 48 i 36 złotych.

Największe roczne spadki cen Traveldata odnotowała na Sardynii i na Costa de la Luz – o 586 i 501 złotych. Mniejsza zaś, lecz równie znacząca przecena miała miejsce w Kalabrii – o 349 złotych. Mniej znacząca była skala wzrostów cen wycieczek, z których największe odnotowano na Lanzarote – o 114 złote, a dużo mniejsze na wyspach Kos i Majorka – o średnio 85 i 73 złotych – relacjonują autorzy raportu.

Zbadali oni również wpływ cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) i kursów dolara i euro na koszty organizatorów wyjazdów.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 2,47 zł/litr wobec zaledwie 1,17 zł/litr przed rokiem, co oznacza roczny wzrost o 111,1 procent. W relacji z euro i amerykańskim dolarem złoty był silniejszy o około 1,8 procent.

Sumaryczny wpływ obu tych czynników na koszt wycieczek zawierał się w przybliżeniu w przedziale od 140 do 150 złotych.

""

turystyka.rp.pl


Największy spadek średniej ceny wycieczek liczonej rok do roku tym razem dotyczył Turcji, była ona niższe o 159 złotych od ceny sprzed roku. Mniejsza była skala rocznych przecen w Bułgarii i Egipcie, o 71 i 41 złotych, a najmniejsza w Grecji i na Wyspach Kanaryjskich – o 27 i 13 złotych.

W wypadku mniej uczęszczanych kierunków zdecydowanie największa przecena, o 376 złotych, objęła Włochy i, o 377 złotych, Hiszpanię kontynentalną. W Maroku, na Cyprze i w Portugalii ceny zmalały średnio o 331, 254 i 203 złotych. Bardziej umiarkowane były spadki cen wyjazdów na Maltę i do Tunezji – o 154 i 108 złotych. A zupełnie minimalne w wypadku Albanii – o 14 złotych.

Jedynym kierunkiem, w którym ceny w ujęciu rocznym wzrosły była Majorka, a zmiana wyniosła 73 złote.

Sun & Fun obniżył najbardziej

W rocznych porównaniach cen wycieczek, które odbywają się w szczycie sezonu letniego kolejny raz okazało się – czytamy w raporcie – że najbardziej obniżyły ceny Sun & Fun, Exim Tours i Rainbow – o 350, 270 i 265 złotych. Dużo, bo 160 złotych, opuścił też TUI Poland.

W mniejszej skali ceny zmalały w ujęciu rocznym w Primie Holiday, Best Reisen i Grecosie – o 70 i 35 i 5 złotych. U pozostałych organizatorów ceny wzrosły od 20 (Coral Travel) do 800 złotych.

W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 30 kierunków sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, pierwsze miejsce uzyskał TUI Poland z liczbą 49 ofert. Organizator ten wyprzedzał Itakę z liczbą 25 ofert i Corala Travel, który odnotowało również 25 takich ofert – wylicza Traveldata.

W ubiegłym tygodniu najwięcej najtańszych wyjazdów do Egiptu miały TUI Poland (7) i Exim Tours (6), do Grecji Rainbow, TUI Poland (po 7), Itaka (6), Grecos i Exim Tours (po 5), na Wyspy Kanaryjskie TUI Poland (9) Itaka (7), do Turcji Coral Travel (8) i TUI Poland (7), do Tunezji Coral Travel i TUI Poland (po 4), a do Bułgarii TUI Poland, Exim Tours i Best Reisen (po 2 oferty).

„Wobec okresu sprzed roku biuro TUI Poland umocniło swoją pozycję w Egipcie, Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji i Turcji, biuro Itaka na Wyspach Kanaryjskich, a biuro Coral Travel w Egipcie, Tunezji i Turcji”.

Autorzy przedstawili też tabelę z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu oferowały wyjazdy „po przekrojowo najkorzystniejszych cenach”. Skład pierwszej piątki organizatorów uległ istotnej zmianie wobec poprzedniego badania. Polegała ona na wejściu w jej skład Itaki na pozycję piątą, którą z kolei opuścił Rainbow. Zmiana ta wynikała z utrzymania poziomu cen wycieczek w pierwszym biurze oraz dość istotnej jej zwyżki w biurze drugim. Innymi zmianami były awanse o jedną pozycję biur Coral Travel (z 3 na 2) i Grecos (z 4 na 3) i spadek o dwie pozycje biura TUI Poland (z 2 na 4) – relacjonują autorzy opracowania.

""

turystyka.rp.pl

Ryanair w górę, Wizz Air w dół

Na koniec autorzy zamieszczają wyniki analizy cen biletów tanich linii lotniczych na przeloty do miejsc stricte turystycznych.

Na wykresach grubsza linia oznacza średnie ceny przelotów w szczycie sezonu letniego 2021 roku, a cieńsza rok wcześniej, czyli w sezonie letnim 2020. Zielone pole między nimi oznacza spadek średnich cen rok do roku, a czerwone ich wzrost.

""

turystyka.rp.pl

W okresie poprzednich ośmiu tygodni – czytamy w opisie – ceny przelotów w Ryanairze na kierunkach kanaryjskich (obecnie jedynie Teneryfa z Warszawy i z Wrocławia) zniżkowały wpisując się tym samym w widoczny w dłuższym okresie spadkowy trend cen. W okresie przedostatnich dwóch tygodni został on jednak zahamowany, a w okresie ostatnich dwóch tygodni nastąpił już wzrost cen. Znacznie zmalała w tej sytuacji skala rocznych zniżek cen, która wynosiła 144 złotych i 12,0 procent (poprzednio 594 złotych i 39,9 procent).

Na pozostałych kierunkach odnotowano 23-złotowy wzrost średniej ceny przy dość znaczącej rocznej skali zniżek (113 złotych, czyli 16,2 procent), przy czym była ona jednak nieco mniejsza niż dwa tygodnie temu, gdy wyniosła 189 złotych i 25,2 procent.

W relacji z poprzednim sezonem kolejny raz w największym stopniu spadły średnie ceny przelotów do Grecji i Włoch – o średnio 234 i 171 złotych. Znacznie mniejsza była skala spadków cen na kierunkach hiszpańskich – o 35 złotych, zaś wzrosty cen przelotów odnotowano natomiast w Portugalii i w Bułgarii – o 19 i 93 złote.

""

turystyka.rp.pl

Trasy kanaryjskie w Wizz Airze – ciągną opis autorzy opracowania – reprezentowane są obecnie przez cztery rejsy tygodniowo na Teneryfę – dwa z Katowic i dwa z Warszawy oraz jeden rejs na Fuerteventurę z Katowic. W okresie ostatnich dwóch tygodni ceny przelotów na tym kierunku pozostały w miarę stabilne (wzrost o zaledwie 6 złotych), ale z powodu znacznego obniżenia się bazy cen sprzed roku stały się one już zdecydowanie wyższe od średniej ceny zeszłorocznych, która wyniosła 783 złote. Ponieważ trend ich spadku był w zeszłym sezonie bardzo silny najprawdopodobniej wejdziemy w dłuższy okres, w którym bieżące ceny będą nadal istotnie przewyższały ich poziom z poprzedniego sezonu.

Na pozostałych kierunkach po wielotygodniowym okresie względnej stabilizacji ceny przelotów już trzeci raz z rzędu umiarkowanie spadły (z 725 do 675) i stały się one już zdecydowanie wyższe, czyli o 311 złotych i 53,9 procent od cen z ubiegłego sezonu. Podobnie do sytuacji na kierunkach kanaryjskich, także dla kierunków pozostałych powinniśmy notować przez dłuższy okres ceny znacząco wyższe od ubiegłorocznych.

W relacji z poprzednim sezonem najbardziej wzrosły ceny przelotów do Włoch i Bułgarii – o średnio 382 i 328 złotych. W znacznie mniejszym stopniu wzrosły ceny rejsów do Grecji i Portugalii – o 183 i 55 złote, natomiast istotnie obniżyły się ceny przelotów Hiszpanii – 339 złote.

W działaniach tanich przewoźników, ale i LOT-u widać coraz wyraźniej rozbudowę siatki połączeń i liczby lotów do regionów turystycznych. Spowodowało to zwiększenie oferowania przez obie tanie linie w sezonie lato 2021 o około 70-75 procent w porównaniu do sezonu lato 2019. Może to oznaczać stworzenie generalnego braku równowagi pomiędzy oferowaniem, a popytem ze strony turystów na wycieczki realizowane drogą lotniczą – komentuje Traveldata.

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki z wylotem między 2 i 8 sierpnia 2021 roku wzrosła o 77 złotych – informuje Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata w najnowszym raporcie z badania cen w biurach podróży.

To wyraźny skok, w poprzednich tygodniach ceny były dosyć stabilne. Zmiany nie przekraczały 25 złotych.

Pozostało 97% artykułu
Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Biura Podróży
Jaka przyszłość czeka agentów turystycznych? Odpowiedzi poszukają naukowcy
Biura Podróży
Rainbow wysłał mamy zastępcze na tureckie wakacje
Biura Podróży
W biurach podróży: Grecja i Bułgaria tanieją, Egipt drożeje, a Turcja co tydzień zmienia kurs
Materiał Promocyjny
Big data pomaga budować skuteczne strategie
Biura Podróży
Maciej Nykiel: Nekera ma pięć lat i jest już touroperatorem kompleksowym
Materiał Promocyjny
Seat to historia i doświadczenie, Cupra to nowoczesność i emocje