Podsumowanie na naszą prośbę przygotował Turystyczny Fundusz Gwarancyjny, któremu wszyscy organizatorzy w kraju składają co miesiąc tak zwane deklaracje, w których podają statystyki zawartych umów.
We wrześniu legalnie działający w kraju touroperatorzy zawarli umowy na 487,8 tysiąca imprez turystycznych. Najwięcej, bo 234,9 tysiąca z nich (48,1 procent), to wyjazdy z wykorzystaniem czarterów. Niewiele mniej było imprez krajowych (kategoria obejmuje kraj i kraje sąsiednie) – 206,7 (42,4 procent). W trzeciej i ostatniej grupie zsumowano wyjazdy zagraniczne z wykorzystaniem innych środków transportu niż czartery (regularne linie lotnicze, autobusy), było ich 46,2 tysiąca (9,5 procent).
Czytaj więcej
Sierpień był najlepszym miesiącem sprzedaży w biurach podróży w tym roku. W sumie zawarły one umowy na wyjazd ponad 623 tysięcy klientów. Najchętniej Polacy podróżowali po Polsce. Ten segment podróży przekroczył nawet wynik sprzed pandemii.
Największa dynamika wzrostu charakteryzowała tę drugą kategorię – sprzedaż imprez krajowych. Porównując z rokiem 2019, ich liczba była mniejsza o 25 procent, podczas gdy czarterów o 35 procent, a „innych środków transportu” o 49 procent.
W sumie od stycznia do końca września biura podróży zawarły umowy na wyjazdy 3,03 miliona klientów. To ponad trzy razy więcej niż w zeszłym roku (965 tysięcy), ale o połowę mniej niż przed pandemią, w roku 2019, kiedy klientów było 6,12 miliona.