Egipski miliarder kupuje akcje TUI

Fot. Bloomberg

Właściciel Travco Group, Hamed El Chiaty, kupił 3,4 procent udziałów w Grupie TUI. Biznesmen wierzy, że dzięki przyjętej przed laty strategii koncern poradzi sobie z chwilowym kryzysem.

Hamed El Chiaty zainwestował swego czasu także w polską firmę – w 2015 roku został współwłaścicielem Alfy Star. Biznesmen znany jest jednak przede wszystkim jako właściciel Grupy Travco, do której należą sieci hotelowe Jaz, Iberotel i Sol y Mar. Koncern ma łącznie 157 obiektów, w tym hotele, ośrodki wypoczynkowe i statki wycieczkowe pływające po Nilu. Jest też właścicielem floty autokarów i samochodów, organizuje wycieczki fakultatywne w Egipcie, działa w sektorze lotniczym i kilku innych, pozaturystycznych. Rocznie z jego usług korzysta 1,3 miliona turystów.

CZYTAJ TEŻ: El Chiaty rozwija sieć hoteli w Afryce i na Karaibach

Jak podaje Grupa TUI w informacji dla inwestorów, El Chiaty kupił 3,4 procent akcji firmy. Sam El Chiaty, cytowany przez amerykański portal branży turystycznej Skift, mówi, że ufa zarządowi TUI. Jego zdaniem strategia odejścia od modelu tradycyjnego touroperatora w stronę właściciela hoteli i statków wycieczkowych pomoże firmie poradzić sobie z trudnościami wynikającymi z uziemienia boeingów 737-MAX i skutków rozprzestrzeniania się koronawirusa. Biznesmen chwali też TUI za inwestycje w cyfryzację.

El Chiaty już wcześniej posiadał akcje TUI, ale nie były to duże pakiety. Z firmą jest jednak związany od wielu lat, bo Travco obsługuje klientów koncernu w Egipcie, a hotele należące do tej egipskiej grupy znajdują się w ofercie touroperatora.

Na światowych giełdach ceny akcji spadają. Nie inaczej jest z TUI – od początku roku jego akcje potaniały o ponad połowę. Na początku marca TUI poinformował, że przechodzi na tryb oszczędzania, by zmniejszyć skutki wywołane kryzysem, jednocześnie podkreślił, że zastosowane działania będą miały niewielki wpływ na jego działalność operacyjną.

ZOBACZ: Grupa TUI szuka oszczędności

Największym udziałowcem TUI jest Unifirm Limited, firma należąca do rosyjskiego miliardera Aleksieja Mordaszowa i jego rodziny. W jej posiadaniu znajduje się 24,95 procent akcji.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Prezes TUI Deutschland: W Polsce gramy fair

Chcemy zapewnić wakacje zarówno klientom z małym budżetem, jak i tym z grubym portfelem. ...

Pożar hotelu w Pradze – są ofiary śmiertlene

Dwie osoby zginęły w pożarze hotelu w centrum Pragi. Służby medyczne podają, że rannych ...

12 czerwca ruszy pociąg z Kowla do Chełma

12 czerwca zacznie kursować pociąg z Kowla na północnym zachodzie Ukrainy do Chełma w ...

Unijni ministrowie zdrowia: 10 dni kwarantanny wystarczy

10, a nie jak obecnie 14 dni, mogłaby trwać kwarantanna dla osób powracających z ...

W Grecji zapowiada się kolejne świetne lato

O 4 procent wzrosła liczba miejsc w samolotach do Grecji na sezon letni 2018 ...