Egipski miliarder kupuje akcje TUI

Fot. Bloomberg

Właściciel Travco Group, Hamed El Chiaty, kupił 3,4 procent udziałów w Grupie TUI. Biznesmen wierzy, że dzięki przyjętej przed laty strategii koncern poradzi sobie z chwilowym kryzysem.

Hamed El Chiaty zainwestował swego czasu także w polską firmę – w 2015 roku został współwłaścicielem Alfy Star. Biznesmen znany jest jednak przede wszystkim jako właściciel Grupy Travco, do której należą sieci hotelowe Jaz, Iberotel i Sol y Mar. Koncern ma łącznie 157 obiektów, w tym hotele, ośrodki wypoczynkowe i statki wycieczkowe pływające po Nilu. Jest też właścicielem floty autokarów i samochodów, organizuje wycieczki fakultatywne w Egipcie, działa w sektorze lotniczym i kilku innych, pozaturystycznych. Rocznie z jego usług korzysta 1,3 miliona turystów.

CZYTAJ TEŻ: El Chiaty rozwija sieć hoteli w Afryce i na Karaibach

Jak podaje Grupa TUI w informacji dla inwestorów, El Chiaty kupił 3,4 procent akcji firmy. Sam El Chiaty, cytowany przez amerykański portal branży turystycznej Skift, mówi, że ufa zarządowi TUI. Jego zdaniem strategia odejścia od modelu tradycyjnego touroperatora w stronę właściciela hoteli i statków wycieczkowych pomoże firmie poradzić sobie z trudnościami wynikającymi z uziemienia boeingów 737-MAX i skutków rozprzestrzeniania się koronawirusa. Biznesmen chwali też TUI za inwestycje w cyfryzację.

El Chiaty już wcześniej posiadał akcje TUI, ale nie były to duże pakiety. Z firmą jest jednak związany od wielu lat, bo Travco obsługuje klientów koncernu w Egipcie, a hotele należące do tej egipskiej grupy znajdują się w ofercie touroperatora.

Na światowych giełdach ceny akcji spadają. Nie inaczej jest z TUI – od początku roku jego akcje potaniały o ponad połowę. Na początku marca TUI poinformował, że przechodzi na tryb oszczędzania, by zmniejszyć skutki wywołane kryzysem, jednocześnie podkreślił, że zastosowane działania będą miały niewielki wpływ na jego działalność operacyjną.

ZOBACZ: Grupa TUI szuka oszczędności

Największym udziałowcem TUI jest Unifirm Limited, firma należąca do rosyjskiego miliardera Aleksieja Mordaszowa i jego rodziny. W jej posiadaniu znajduje się 24,95 procent akcji.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kanaryjska Odyseja Itaki zaczęła się w Gdańsku

Ma 135 metrów długości, 273 kabiny, dwie restauracje, basen, dyskotekę, salę kinowo-rozrywkową, sześć barów ...

LOT szuka nowych samolotów

Przedstawiciele LOT testowali dziś w Warszawie nową wersję brazylijskiego embraera 190. Zastanawiają się nad ...

Prymusi turystyki wiejskiej

Dwunastu laureatów ze 115 uczestników wyłonił konkurs Polskiej Organizacji Turystycznej „Na wsi najlepiej – ...

W biurach podróży obiecujący start nowego roku

Początek roku w biurach podróży zaznaczył się wysokim wzrostem sprzedaży wyjazdów i trochę wyższymi ...

Na Balearach największe firmy działają w turystyce

27 z 30 największych według kryterium wielkości obrotu firm na Balearach to przedsiębiorstwa turystyczne, ...

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska

Wakacje za granicą – rządowy komunikat w połowie czerwca?

Po otwarciu granic Polski kwarantanna najprawdopodobniej zostanie zniesiona, a komunikatu w tej sprawie można ...