Hotelstars Union (HSU) to jednolity, europejski system klasyfikacji obiektów hotelowych w oparciu o jakość usług – pisze w komunikacie Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego, wyjaśniając, że Polska ma status członka obserwatora HSU. Co pięć, sześć lat kryteria klasyfikacji są weryfikowane zgodnie z potrzebami gości i wymaganiami rynku.
– Po ponad 18 miesiącach intensywnej pracy z sukcesem zakończyliśmy przegląd katalogu kryteriów – mówi prezes HSU Jens Zimmer Christensen, cytowany w komunikacie. – Udało nam się pogodzić stanowiska wszystkich krajów członkowskich. W wielu krajach klasyfikacja hoteli jest związana z tradycją i historią, dlatego często nie jest łatwo wejść na nowy grunt – wyjaśnia.
CZYTAJ TEŻ: Egipt na nowo ocenia hotele
Nowe kryteria HSU obowiązują od 1 czerwca, kraje członkowskie mają czas na ich wdrożenie do 1 stycznia 2021 roku. Liczba kryteriów w nowym katalogu zmalała z 270 do 247, a cały system dostosowany został do nowoczesnych rozwiązań w hotelach, takich jak cyfrowe technologie komunikacyjne w recepcji i pokojach, elektronika rozrywkowa dla gości czy możliwość samodzielnego zameldowania i wymeldowania.
Twórcy nowego katalogu położyli też większy naciska na ekologię i zachęcają sklasyfikowane hotele do ubiegania się o etykiety i certyfikaty zrównoważonego rozwoju, instalowania stacji ładowania pojazdów elektrycznych, ograniczania plastikowych opakowań czy do proponowania gościom, by zrezygnowali z codziennego sprzątania pokoju i zmiany pościeli.