W Józefowie pod Warszawą trwa V Forum Hotelarzy IGHP. Na konferencję przyjechało ponad 150 hotelarzy z całej Polski. Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego to największy samorząd gospodarczy tej branży. Gromadzi 550 hoteli, co daje 48 tysięcy pokojów.
Podczas pierwszego panelu „Perspektywy sektora hotelarskiego, wsparcie państwa, wykorzystanie projektów unijnych oraz odbudowa popytu” prezes spółki Hotele Syrena Krzysztof Szadurski przedstawił 14 postulatów IGHP pod adresem rządu (patrz niżej). Wśród nich wnioski o wyjęcie hoteli spod działania tzw. podatku minimalnego hoteli, które znalazły się w ustawie „niezgodnie z intencją projektodawców”, czy obniżenia stawki VAT.
CZYTAJ TEŻ: Gość hotelowy kontra pandemia
Dyskusję na temat obu wniosków podatkowych uciął krótko przedstawiciel Ministerstwa Finansów. Jak stwierdził, podatek minimalny został na razie odsunięty do końca pandemii, a VAT-u nie można obniżyć, ze względu na przepisy Unii Europejskiej (ktoś z sali zauważył, że inne kraje takie obniżki zastosowały).
Sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, odpowiedzialny za turystykę, Andrzej Gut-Mosotowy przyznał, że zdaje sobie sprawę, że o ile hotele nad morzem, w górach i nad jeziorami, nieźle przetrwały, bo miały duże obłożenie w sezonie letnim, o tyle hotele miejskie nadal cierpią na brak gości.