Turyści chcą już odpocząć, rezerwują noclegi po feriach

Po tygodniach zastoju wyszukiwarki noclegowe zaczynają notować większy ruch – donosi serwis Noclegi.pl. Najwięcej zapytań dotyczy zimowych weekendów po feriach i majówki, rośnie też liczba rezerwacji na wakacje.

Publikacja: 16.12.2020 16:19

Turyści chcą już odpocząć, rezerwują noclegi po feriach

Foto: Fot. materiały prasowe

Licząc na uwolnienie turystyki po feriach, Polacy zaczęli rezerwować wyjazdy na 2021 rok – pisze w komunikacie serwis rezerwacyjny Noclegi.pl. – Nadal trudno o porównania z normalnymi sezonami, ale sam wzrost ruchu w wyszukiwaniach jest coraz bardziej widoczny, około 20 procent z tygodnia na tydzień – mówi Natalia Jaworska z Noclegów.pl. – Szczególnie widać to w wyszukiwaniach noclegów po 17 stycznia 2021 roku, tak jakby Polacy przewidywali, że po feriach skończy się lockdown i będą mogli wyjechać na kilka dni i złapać oddech po świętach czy feriach zimowych spędzonych w domu – dodaje.

Liczba pytań o możliwość zapłaty bonem turystycznym wskazuje, że po zniesieniu obostrzeń turyści chętnie będą z niego korzystać.

ZOBACZ TAKŻE: Minister zdrowia: Trzeba przedłużyć obostrzenia do końca ferii

– Najwięcej zapytań dotyczy przyszłego roku – zimowych weekendów tuż po zakończeniu ferii i majówki, rośnie też liczba rezerwacji na wakacje – mówi Natalia Jaworska. Wciąż nie brakuje pytań o podróże służbowe, nawet jeszcze w tym roku. Do platformy każdego dnia trafia ich kilkadziesiąt i to nie tylko od turystów. Hotelarze chcą przyjmować gości i zarabiać, ale boją się kontroli i kar. Najczęściej nie wiedzą, jak udokumentować pobyt gościa w podróży służbowej, zwłaszcza jeśli ten podróżuje z całą rodziną.

– Odpowiedź można znaleźć w rozporządzeniu Rady Ministrów z 1 grudnia 2020 roku w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii – podpowiada Oliwer Nowicki z kancelarii prawnej Świecki, cytowany w komunikacie.

– W § 10 ust. 3 czytamy, że potwierdzeniem podróży jest albo dokument wystawiony przez pracodawcę, tak zwana delegacja, albo oświadczenie gościa. Z reguły wypisuje się kartę meldunkową lub formularz w hotelu z oświadczeniem o odbywaniu podróży służbowej i to wystarczy. Ponadto zazwyczaj pracownik bierze fakturę VAT za usługi hotelowe, wystawioną na pracodawcę albo na siebie, żeby rozliczyć się z pracodawcą po powrocie. Przepisy nie dają hotelarzom możliwości badania prawdziwości oświadczeń gości, trzeba więc przyjąć oświadczenie jako złożone zgodnie z prawdą – wyjaśnia mecenas i dodaje, że teoretycznie to, czy pracownik znajduje się w podróży służbowej, może skontrolować Państwowa Inspekcja Pracy lub policja, ale jest to mało prawdopodobne. Tym bardziej, że w wypadku osoby prowadzącej działalność gospodarczą nie da się praktycznie tego sprawdzić. Przedsiębiorca zawsze może być w podróży służbowej. Ale bez dzieci.

Nie można uznać, że podróż z dzieckiem spełnia wymóg podróży służbowej. Nawet w obecnych okolicznościach nauka zdalna nie uprawnia do wysunięcia takiego wniosku – podkreśla Nowicki i dodaje, że tym samym zapłata za taką podróż bonem nie jest dozwolona.

CZYTAJ TEŻ: Rząd planuje zamknąć stoki i hotele na dłużej

Ale są też dobre wiadomości dla podróżujących służbowo. Jeśli wybiorą obiekt z basenem czy spa, to na mocy cytowanego rozporządzenia mogą z nich korzystać, tak jak z hotelowych siłowni, klubów i centrów fitness.

Obostrzenia obowiązują do 27 grudnia. Nic nie wskazuje, że w czasie ferii zostaną poluzowane, stąd rosnące zainteresowanie rezerwacjami na terminy późniejsze.

Hotele
„Lex Kamilek” już obowiązuje, a wielu hotelarzy nawet o nim nie słyszało
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Hotele
TUI: Mamy pierwszy hotel bez dwutlenku węgla
Hotele
Polacy wydłużają majówkę. I płacą za noclegi ponad 300 złotych więcej
Hotele
W Egipcie nowe hotele rosną jak grzyby po deszczu. „Największe tempo od 15 lat”
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Hotele
Pod hotel Hampton by Hilton Wroclaw Airport wmurowano kamień węgielny