Komisja Europejska już w marcu zleciła CEN stworzenie certyfikatu. Pracowali nad nim przedstawiciele branży turystycznej, akademicy i inni eksperci. Protokół opracował ISO w ramach projektu „Narzędzia do zapobiegania rozprzestrzenianiu się covid-19 w branży turystycznej” (ISO PAS 5643), a uzupełnił go CEN (CWA 5643).
Jak informuje KE, będzie on wyróżniał obiekty noclegowe dla turystów, które spełniają zasady bezpieczeństwa i przestrzegają reżimów sanitarnych. Dokument odnosi się też do innych rodzajów działalności turystycznej, w tym biur podróży, parków tematycznych, obiektów gastronomicznych, muzeów.
Firmy mogą wykorzystać tylko protokoły ISO albo potraktować je jako bazę do wdrożenia zaleceń opisanych przez CEN w CWA w zakresie udostępnionym przez lokalne urzędy za to odpowiadające.
Zarówno KE jak i CEN zachęcają firmy turystyczne, które chciałyby wdrożyć u siebie protokoły bezpieczeństwa według opracowanych norm, by do pokrycia kosztów z tym związanych wykorzystywały różne unijne środki wsparcia dla turystyki.
Jak tłumaczy unijny komisarz rynku wewnętrznego, Thierry Breton, znak pomoże firmom zagwarantować bezpieczeństwo przed startem turystycznego sezonu letniego, a tym samym wzmocnić zaufanie do nich klientów, mieszkańców i pracowników.