Nad Bałtykiem turystów z Polski jest więcej niż przed rokiem. Przyjadą też Czesi

– Hotele zrzeszone w Północnej Izbie Gospodarczej deklarują obłożenie na ferie od 70 do nawet 100 procent – w zależności od cen, położenia i oferowanych atrakcji – mówi prezes tej organizacji, Hanna Mojsiuk.

Publikacja: 11.01.2024 12:48

Nad Bałtykiem turystów z Polski jest więcej niż przed rokiem. Przyjadą też Czesi

Foto: http://visitkolobrzeg.com

- Obecnie hotel musi być trochę „miastem w mieście”, czyli mieć szereg usług, które zapewnią gościom ciekawe spędzenie czasu, gdy pogoda okaże się nieciekawa. Jedno jest pewne: turyści zaczynają doceniać zimę nad morzem i mówimy nie tylko o turystach z zagranicy – dodaje Mojsiuk, cytowana w komunikacie Północnej Izbie Gospodarczej w Szczecinie.

Zimowe zainteresowanie Bałtykiem rośnie

Jak dalej wyjaśnia pani prezes, duże obłożenie to wynik mniejszej podaży – zamkniętych jest bowiem wiele mniejszych pensjonatów, a niektóre miejscowości nadmorskie, które latem tętnią życiem, zimą zapadają w sen zimowy.

Czytaj więcej

Ceny noclegów w górach rosną z dnia na dzień. "Im bliżej ferii tym drożej"

- Świnoujście, Kołobrzeg, Międzyzdroje, coraz bardziej Rewal i Pobierowo. To są miejscowości, które mają aspiracje do bycia kurortami całorocznymi z rozbudowaną ofertą turystyczną i sportową. Tutaj mamy duże zainteresowanie turystów z Polski. Turystów z Niemiec także nie brakuje, ale jest ich zdecydowanie mniej niż w roku ubiegłym i w wakacje, co traktujemy jako konsekwencje kryzysu gospodarczego w Niemczech – mówi Mojsiuk.

– Ferie zimowe trwają kilka tygodni. Teraz zaczynają się między innymi w województwie zachodniopomorskim. Zimowy szczyt zainteresowania Morzem Bałtyckim przypadnie na przełom stycznia i lutego – dodaje.

Mniej turystów z Niemiec, ale więcej z Czech i z Polski

Obłożenie hoteli na ferie zimowe w województwie zachodniopomorskim jest zdecydowanie wyższe niż w roku 2023. Jak mówią eksperci, to wynik tego, że zainteresowanie wypoczynkiem jest większe wśród turystów z Polski o kilkanaście procent – informuje Izba w komunikacie.

Szacuje się, że obłożenie hoteli sięga nawet 80 procent. Jednak nie wszystkie hotele są czynne – mniejsze pensjonaty i hotele raczej nie pracują w zimie, otworzą się dopiero na Wielkanoc. Czynne są największe obiekty, hotele sieciowe i te, które oferują SPA, odnowę biologiczną i atrakcje całoroczne.

- Nie możemy narzekać na brak turystów w styczniu. Wszystkie całoroczne obiekty są otwarte i przygotowane na turystów z Polski, Niemiec, Skandynawii i z Czech – deklaruje prezes Północnej Izby Gospodarczej w Świnoujściu Piotr Kośmider. – Mamy mniej rezerwacji z Niemiec. Strajkuje część niemieckich przewoźników, trudniej więc na przykład wynająć autokar. Dzieje się u nich gospodarczo niezbyt dobrze i widać to po liczbie rezerwacji – dodaje.

Brak turystów z Niemiec rekompensują krajowi goście

- Zima jest ostra, wielu więc odpowiada bardziej łagodniejszy klimat nadmorski. Mamy w tym roku wielu Ślązaków, którzy przyjeżdżają dla zdrowia. Drugi rodzaj turysty to taki, który chce luksusowych warunków, czyli animacji dla dzieci, bilardu, kręgielni, okazji do tańczenia i oczywiście basenu oraz rozrywek sportowych. Jesteśmy więc optymistami, jeśli chodzi o ferie. To może być dobra zima w zakresie obecności turystów krajowych – dodaje Kośmider.

Czytaj więcej

Ferie w ciepłych krajach tańsze niż rok temu. Są nawet „spektakularne obniżki”

Również wynajmowanie kwater idzie lepiej niż w ubiegłym roku.

– Tutaj jest dokładnie tak, jak w wypadku hoteli. Nie wszyscy właściciele mieszkań i apartamentów na wynajem, oferują je regularnie zimą – mówi Mirosław Król, ekspert rynku nieruchomości. – To kwestia ogrzewania, sprzątania i ogólnie obsługi takich miejsc poza sezonem. Widzimy jednak, że klientów jest więcej niż przed rokiem. Zainteresowanie rosło jesienią, było bardzo duże w sylwestra i nowy rok, ale jest też duże na ferie zimowe. Najwięcej jest turystów feryjnych, ale weekendowych, takich, którzy wynajmują mieszkanie na czas od weekendu do maksymalnie czterech dni.

Hotele
„Lex Kamilek” już obowiązuje, a wielu hotelarzy nawet o nim nie słyszało
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Hotele
TUI: Mamy pierwszy hotel bez dwutlenku węgla
Hotele
Polacy wydłużają majówkę. I płacą za noclegi ponad 300 złotych więcej
Hotele
W Egipcie nowe hotele rosną jak grzyby po deszczu. „Największe tempo od 15 lat”
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Hotele
Pod hotel Hampton by Hilton Wroclaw Airport wmurowano kamień węgielny