Oktoberfest 2020 odwołany

Fot. AFP

Nie będzie w tym roku tradycyjnego monachijskiego święta piwa – Oktoberfestu. Impreza została odwołana pierwszy raz od II wojny światowej i trzeci raz w historii. Bawiaria nie zarobi przez to 1,2 miliarda euro.

– Doszliśmy do wniosku, że ryzyko związane z organizowaniem Oktoberfestu jest zbyt duże – powiedział na konferencji prasowej w Monachium premier Bawarii Markus Söder. – Życie z koronawirusem oznacza, że trzeba zachować wielką ostrożność – mówił.

Dla monachijskiego i bawarskiego biznesu odwołanie tak potężnej imprezy, jaką jest rokroczne święto piwa i imprezy z nim związane, to dotkliwa strata finansowa. W tym roku Oktoberfest był zaplanowany od 19 września do 4 października. Hotele, restauracje i taksówkarze, nie licząc strat browarów, stracą na tym 1,2 miliarda euro.

CZYTAJ TEŻ: 7 milionów litrów piwa, po 11,50 euro za kufel

Oktoberfest, który jest nie tylko świętem piwa, ale i wielkim ludowym festiwalem, pierwszy raz zorganizowano w 1810 roku. W czasie jego trwania do Bawarii, ale przede wszystkim do Monachium, przyjeżdża 6 milionów turystów z ponad 50 krajów. W 2019 wypili oni 7,3 miliona litrów piwa. Dwa lata temu – 7,5 miliona.

Z powodu epidemii koronawirusa Niemcy odwołali wszystkie masowe imprezy do końca sierpnia, ale rezygnacja z obchodów Oktoberfestu, który odbywa się w późniejszym terminie, była przewidywana od kilku tygodni.

Wcześniej festiwal nie odbył się dwukrotnie – w latach 1854 i 1873 z powodu wybuchu epidemii cholery. I raz w historii została przerwana, kiedy 26 września 1980 roku przy głównym wejściu na teren festiwalu prawicowy ekstremista Gundolf Köhler podłożył skonstruowaną domowym sposobem bombę. Zginęło wówczas 13 osób, w tym jeden z zamachowców, a rannych zostało 211.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Czartery LOT-u polecą do Rio de Janeiro i Panamy

LOT w nadchodzącym sezonie zimowym uruchomi sześć kierunków czarterowych. Wśród nich znajdą się Rio ...

PZOT: Tąpnięcie sprzedaży w biurach podróży

Od kiedy biura podróży zaczęły sprzedawać wyjazdy na sezon letni 2017 roku, nie było ...

Niemcy – z powodu strajku odwołanych kilkaset lotów

Trwa strajk ostrzegawczy pracowników ochrony na lotniskach w Duesseldorfie, w Kolonii/Bonn i Stuttgarcie. Strajk ...

Polacy kupują więcej biletów, ale płacą mniej

O 46 procent wzrosła liczba rezerwacji biletów lotniczych w 2017 roku. Średni koszt zakupu ...

Betlej: Awantura o Tuska to minus dla turystyki

Świeżość kierunku i niskie ceny mogą spowodować, że pozycja Albanii, która dogania już Chorwację ...

Producenci sprzętu turystycznego też chcą 1000+

Stowarzyszenie Polish Outdoor Group zwróciło się do rządu z postulatem uwzględnienia „branży outdoorowej” podczas ...