Łąki, ogrody i pergole na lotnisku w Katowicach. Ochronią przed upałami i ulewami

Dzięki współpracy Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego i spółki Investeko zazieleni się przestrzeń przed terminalami pasażerskimi lotniska w Katowicach - powstaną łąki, ogrody, pergole i zielone ściany z pnączy. Projekt finansuje Unia Europejska i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Publikacja: 07.06.2022 19:43

Łąki, ogrody i pergole na lotnisku w Katowicach. Ochronią przed upałami i ulewami

Foto: Materiały prasowe

Nieprzepuszczalne nawierzchnie utwardzone o powierzchni do 2260 metrów kwadratowych, które znajdują się bezpośrednio przed terminalami pasażerskimi i sąsiadującym z nimi głównym lotniskowym parkingiem, zmienią się w łąki i ogrody deszczowe - informuje w komunikacie Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze (GTL), które zarządza katowickim portem lotniczym.

Czytaj więcej

Katowice Airport: 2,3 miliona podróżnych w 2021 roku, ponad połowa latała czarterami

Trawniki na parkingu przed terminalami o powierzchni do 835 metrów kwadratowych, które obecnie są obszarami o niskim poziomie różnorodności biologicznej, również zamienione zostaną na ogrody deszczowe i łąki, tym samym przywrócona zostanie ich pierwotna bioróżnorodność.

W ramach inwestycji, planowanej na rok 2023, przed terminalami pasażerskimi powstaną również zielone ściany z pnączy i pergole. Zastosowane rozwiązania pozwolą obniżyć odczuwalną temperaturę w czasie coraz częstszych upałów i zwiększyć bezpieczeństwo obiektu w wypadku deszczów nawalnych i nagłych powodzi.

Działania zaplanowane na pyrzowickim lotnisku to jeden z elementów projektu LIFE Archiclima, w który obok spółki Investeko zaangażowane są również Europejskie Forum Odpowiedzialności Ekologicznej i spółka Investeko Serwis. Całość założeń projektowych przedstawionych Komisji Europejskiej przez to konsorcjum zdobyła uznanie i dotację na lata 2021-2025 w ramach instrumentu finansowego LIFE.

Materiały prasowe

Makieta lotniska w Katowicach przed i po wdrożeniu projektu LIFE Archiclima

Makieta lotniska w Katowicach przed i po wdrożeniu projektu LIFE Archiclima

Materiały prasowe

- Nauka potwierdza, że zmiany klimatu występują z coraz większą intensywnością. Archiclima to przedsięwzięcie, którego celem jest wsparcie adaptacji do zmian klimatu w Polsce - mówi manager projektu LIFE Archiclima Łukasz Łapiński, cytowany w komunikacie. - Ostatnie lata przyzwyczaiły nas do częstych niebezpiecznych zjawisk naturalnych takich jak nawalne deszcze, powodzie miejskie, fale upałów, susze, intensywne wiatry i gwałtowne burze. Negatywne skutki tych zjawisk niszczą infrastrukturę i powodują straty dla środowiska, biznesu i społeczeństwa. Archiclima powstała, aby wesprzeć zarządców i właścicieli nieruchomości z całej Polski w budowaniu odporności z wykorzystaniem rozwiązań opartych na przyrodzie. W porcie lotniczym powstaną przykładowe rozwiązania demonstracyjne, które mają zaprezentować możliwości, jakie daje zarządcom projekt Archiclima - wyjaśnia Łapiński.

- Od wielu lat, przygotowując projekty inwestycyjne w Katowice Airport, zwracamy uwagę na ochronę środowiska. W najbliższych latach temu zagadnieniu poświęcimy jeszcze większą uwagę, dlatego nawiązaliśmy współpracę ze spółką Investeko. Chcemy, żeby przestrzeń przed infrastrukturą terminalową pyrzowickiego lotniska była jeszcze przyjaźniejsza dla pasażerów i optymalnie przygotowana na gwałtowne zjawiska atmosferyczne, stąd decyzja o zmianie jej aranżacji przy wykorzystaniu rozwiązań opartych na przyrodzie - dodaje prezes GTL Artur Tomasik.

LIFE Archiclima to projekt nowatorski w Europie pod względem zakresu i rozciągłości - czytamy w komunikacie. Docelowo ma zostać wdrożony w 32 obiektach wielkopowierzchniowych. W jego ramach przewidziano kompleksowe oceny przystosowania obiektów do zmian klimatu i określenie obszarów potrzebnej i możliwej adaptacji istniejącej infrastruktury z wykorzystaniem rozwiązań opartych na przyrodzie (ang. nature-based solutions). Wprowadzony zostanie nowy, europejski system ekologicznego oznakowania obiektów odpornych na zmiany klimatu o nazwie Resilient. Zwieńczeniem jest plan adaptacji szyty na miarę dla każdego obiektu z projektem architektonicznym, który pozwoli zapewnić bezpieczeństwo i zmniejszyć negatywny wpływ infrastruktury na klimat.

Czytaj więcej

Katowice: Dynamiczna odbudowa ruchu. W czarterach pierwszy kierunek to Marsa Alam

Rozwiązania oparte na przyrodzie mają potwierdzony, dobroczynny wpływ na zdrowie, bezpieczeństwo i dobrostan ludzi poprzez lepszą jakość powietrza, redukcję efektu miejskiej wyspy ciepła, zwiększenie liczby miejsc relaksu, wypoczynku, spotkań towarzyskich i różnorodnych aktywności. W dobie powszechnej „betonozy” Archiclima reprezentuje podejście całkowicie odwrotne - to wielowymiarowy program przywracania natury i wprowadzania życia tam, gdzie dzisiaj go nie ma. Realizacja na lotnisku im. Wojciecha Korfantego ma zademonstrować zarządcom nieruchomości, że inwestycja w rozwiązania oparte na przyrodzie to już dzisiaj standard, który nie tylko jest odpowiedzią na wyzwania związane ze zmianami klimatu, ale także podnosi atrakcyjność przestrzeni.

Lotniska
Hiszpańscy kontrolerzy lotniczy przeciążeni pracą. Grożą strajkiem
Transport
Wielki chaos zapanował na ważnych lotniskach w Europie
Kolej
Szybkie koleje wjeżdżają do Egiptu. Będzie połączenie z Hurghady do Luksoru
Transport
Droga benzyna wpycha podróżnych do pociągów
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Linie Lotnicze
Corendon Airlines: Dodajemy więcej przelotów do Turcji. Wymusza to popyt
Lotniska
Coral Travel zapowiada na zimę dwie nowe egzotyczne trasy z katowickiego lotniska