Przy mniejszej o 20 proc. liczbie zrealizowanych operacji lotniczych oznacza to lepsze wypełnienie samolotów - podaje lotnisko w komunikacie.

Od początku roku stołeczny port odprawił prawie 10,7 miliona osób, czyli 74,5 proc w odniesieniu do tego samego okresu przedpandemicznego roku 2019. Zdecydowana większość pasażerów decydowała się na podróż z przewoźnikami tradycyjnymi - 6,88 miliona. W miesiącach wakacyjnych (czerwiec-wrzesień) czartery wybrało 1,346 miliona pasażerów, to o prawie 7 procent więcej niż w tym samym okresie 2019 roku. Od stycznia do końca września z biurami podróży poleciało 1,821 miliona osób.

Ponad 90 procent pasażerów podróżowało w ruchu międzynarodowym, z czego 60 procent do krajów Schengen.

W pierwszej piątce najpopularniejszych kierunków regularnych znalazły się Londyn, Paryż, Amsterdam, Frankfurt i Monachium. Listę kierunków czarterowych otwiera Antalya, po niej plasują się Hurghada, Marsa Alam, Rodos i Heraklion.

Największym przewoźnikiem w ruchu rozkładowym jest LOT, który łącznie obsłużył na warszawskim lotnisku prawie 5,5 miliona pasażerów. Największym przewoźnikiem czarterowym jest Enter AIR z 756 tysiącami przewiezionych osób.