Ogólna powierzchnia terminalu D wynosi 1805 metrów kwadratowych. Został on wyposażony w taśmociąg do wydawania bagażu z dwiema nitkami rozładunku o długości 100 metrów, co umożliwia obsługiwanie pasażerów dwóch rejsów jednocześnie. Terminal uruchomiono w budynku, w którym kiedyś funkcjonował pierwszy terminal towarowy katowickiego lotniska.
W nowym terminalu działają dwie nitki taśm wydających bagaże
Więcej miejsca dla przylatujących w Katowicach
- Przed wakacjami oddaliśmy do użytku dodatkową halę przylotów, która pomoże obsługiwać podróżnych w momentach nasilonego ruchu. Jednocześnie cały czas pracujemy na projektem budowy nowego, głównego terminalu pasażerskiego – mówi cytowany w komunikacie lotniska jego prezes Artur Tomasik.
Katowice Airport prowadzą program inwestycyjny na lata 2024–2028, który obejmuje kilkanaście projektów infrastrukturalnych o łącznej wartości ok. 1,5 miliarda złotych. Najważniejszym zadaniem jest budowa głównego terminalu pasażerskiego o powierzchni około 50 tysięcy metrów kwadratowych.
Za kilka lat lotnisko przyjmie 10 milionów pasażerów
Obiekt będzie wyposażony w rękawy i połączony tunelem ze stacją kolejową Pyrzowice Lotnisko. Łączyć będzie funkcje przylotowe i wylotowe. Prognozy wskazują, że w 2028 roku z siatki połączeń katowickiego lotniska korzystać będzie około 7,5 miliona pasażerów, a granica 10 milionów podróżnych zostanie przekroczona nie później niż w 2033 roku.