85 procent pokojów wynajętych na majówkę

Fotorzepa, Dariusz Gorajski

W popularnych miejscowościach turystycznych turyści wynajęli 85 procent pokojów. Największe obłożenie jest w Szklarskiej Porębie, Sopocie i Świeradowie Zdroju – wynika z analizy Open Finance

„W 20 najpopularniejszych miejscowości turystycznych przeciętne obłożenie sięgnęło 85 procent. To oznacza, że tylko 15 łóżek na 100 jest wolnych. Niewiele brakuje więc do rekordów z ostatnich wakacji, kiedy przeciętne obłożenie sięgnęło 97 procent” – czytamy w analizie Open Finance.

Według tej instytucji najwięcej turystów odwiedzi Szklarską Porębę, Sopot i Świeradów Zdrój, gdzie obłożenie przekracza 90 procent. Mniejszym zainteresowaniem cieszą się hotele w Krynicy i Częstochowie – obłożenie wynosi tam odpowiednio 75 i 78 procent.

Analitycy zauważyli, że im bliżej długiego weekendu, tym większa cena za dobę w hotelu. Najdroższej jest nad morzem – w Spocie za nocleg dla dwóch osób trzeba zapłacić 655 złotych za dobę, a w Świnoujściu i Kołobrzegu ok. 400 złotych. Największe, 96-procentowe obłożenie występuje w Szklarskiej Porębie – tam za nocleg dla dwóch osób trzeba zapłacić 364 złotych.

Najtaniej  natomiast jest – z badanych przez Open Finance miejsc – w Częstochowie i Bukowinie Tatrzańskiej. W obu przeciętna stawka za dobę hotelową nie przekracza 220 złotych.

Jak wynika z danych, Polacy wyżej cenią Bałtyk niż Sudety czy Karpaty. „Przeciętna stawka, jaką trzeba zapłacić za nocleg nad morzem wynosi aż 388 zł, podczas gdy w górach wystarczy 310 zł, aby dwie osoby cieszyły się wypoczynkiem w hotelu” – czytamy w analizie.

Jeśli chodzi o zagraniczne podróże, według Open Finance najtaniej długi majowy weekend można spędzić w Skopje, Tiranie, Kijowie, Belgradzie, Zagrzebiu, Kiszyniowie i Bukareszcie. W miastach tych za nocleg dla dwóch osób w hotelu przyjdzie zapłacić od 250 do 300 złotych.

Najmniej turystów przyciągają Tirana i Skopje. Obłożenie w tych lokalizacjach wynosi zaledwie 30 i 56 procent.

Z kolei największą popularnością cieszą się Monako, Londyn, Amsterdam, Kopenhaga i Budapeszt. W węgierskiej stolicy obłożenie hoteli wynosi 99 procent a nocleg dla dwóch osób kosztuje prawie 1,3 tys. złotych. W pozostałych wspomnianych miastach doba hotelowa wyceniona jest średnio na ponad 1,2 tys. złotych. W Londynie jest to ponad 1,5 tys. złotych, a w Monako – ponad 2,1 tys. złotych.

W analizie uwzględniono okres od 29 kwietnia do 3 maja.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Morze Kaspijskie kusi rosyjskich armatorów

Rosjanie chcą uruchomić rejsy po Morzu Kaspijskim. Liczą, że na wycieczki luksusowymi statkami zdecydują ...

Pełny lockdown w Czechach. Wyciągi narciarskie zatrzymane

Najwyższy, piąty, stopień zagrożenia epidemicznego obowiązuje od północy w Czechach. Oznacza on daleko posunięte ...

Polacy będą mogli znowu polecieć do Turcji, Egiptu, Tunezji

Już w środę, 29 lipca, ma być cofnięty zakaz lotów do Turcji, Egiptu i ...

Tarcza 6.0 przyjęta. Pomoc ostatecznie tylko dla części turystyki

Sejm przyjął ostatecznie ustawę zwaną tarcza 6.0. Zgodnie z przewidywaniem utrzymał tylko te z ...

TUI: Rosnące ceny w Hiszpanii pomogły Turcji

W Grupie TUI Turcja mocno zyskuje na popularności. Liczba rezerwacji na wakacje 2018 roku ...

Zell am See - Kaprun

Ferie z biurem podróży raczej na plaży niż na stoku

W ferie ponad połowa klientów biur podróży wypoczywać będzie w Egipcie, na Wyspach Kanaryjskich ...