W popularnych miejscowościach turystycznych turyści wynajęli 85 procent pokojów. Największe obłożenie jest w Szklarskiej Porębie, Sopocie i Świeradowie Zdroju – wynika z analizy Open Finance
„W 20 najpopularniejszych miejscowości turystycznych przeciętne obłożenie sięgnęło 85 procent. To oznacza, że tylko 15 łóżek na 100 jest wolnych. Niewiele brakuje więc do rekordów z ostatnich wakacji, kiedy przeciętne obłożenie sięgnęło 97 procent” – czytamy w analizie Open Finance.
Według tej instytucji najwięcej turystów odwiedzi Szklarską Porębę, Sopot i Świeradów Zdrój, gdzie obłożenie przekracza 90 procent. Mniejszym zainteresowaniem cieszą się hotele w Krynicy i Częstochowie – obłożenie wynosi tam odpowiednio 75 i 78 procent.
Analitycy zauważyli, że im bliżej długiego weekendu, tym większa cena za dobę w hotelu. Najdroższej jest nad morzem – w Spocie za nocleg dla dwóch osób trzeba zapłacić 655 złotych za dobę, a w Świnoujściu i Kołobrzegu ok. 400 złotych. Największe, 96-procentowe obłożenie występuje w Szklarskiej Porębie – tam za nocleg dla dwóch osób trzeba zapłacić 364 złotych.
Najtaniej natomiast jest – z badanych przez Open Finance miejsc – w Częstochowie i Bukowinie Tatrzańskiej. W obu przeciętna stawka za dobę hotelową nie przekracza 220 złotych.
Jak wynika z danych, Polacy wyżej cenią Bałtyk niż Sudety czy Karpaty. „Przeciętna stawka, jaką trzeba zapłacić za nocleg nad morzem wynosi aż 388 zł, podczas gdy w górach wystarczy 310 zł, aby dwie osoby cieszyły się wypoczynkiem w hotelu” – czytamy w analizie.
Jeśli chodzi o zagraniczne podróże, według Open Finance najtaniej długi majowy weekend można spędzić w Skopje, Tiranie, Kijowie, Belgradzie, Zagrzebiu, Kiszyniowie i Bukareszcie. W miastach tych za nocleg dla dwóch osób w hotelu przyjdzie zapłacić od 250 do 300 złotych.
Najmniej turystów przyciągają Tirana i Skopje. Obłożenie w tych lokalizacjach wynosi zaledwie 30 i 56 procent.
Z kolei największą popularnością cieszą się Monako, Londyn, Amsterdam, Kopenhaga i Budapeszt. W węgierskiej stolicy obłożenie hoteli wynosi 99 procent a nocleg dla dwóch osób kosztuje prawie 1,3 tys. złotych. W pozostałych wspomnianych miastach doba hotelowa wyceniona jest średnio na ponad 1,2 tys. złotych. W Londynie jest to ponad 1,5 tys. złotych, a w Monako – ponad 2,1 tys. złotych.
W analizie uwzględniono okres od 29 kwietnia do 3 maja.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.