Santorini dusi się od nadmiaru turystów

Pixabay

Za duży tłok, za dużo śmieci, za mało wody – mówią mieszkańcy Santorini o skutkach napływu turystów

Jak podaje podaje portal Travel News, niekontrolowane tłumy urlopowiczów to jeden z największych problemów tego lata. Ostatnio do grupy włoskich i hiszpańskich miast narzekających na masową turystykę dołączyła grecka wyspa Santorini. Liczy ona 20 tysięcy stałych mieszkańców, a dziennie odwiedza ją nawet 70 tysięcy turystów.

Tłumnie przybywający goście to z jednej strony dodatkowe przychody dla usługodawców, ale z drugiej – problemy. W tym roku brakowało na przykład wody. Burmistrz Santorini Nikos Zorozos powiedział w rozmowie z greckim dziennikiem „Ekathimerini”, że jego zmartwieniem jest też rosnąca ilość śmieci. Popularność wyspy zagraża środowisku. Burmistrz chce wprowadzić zakaz budowy nowych hoteli, a może nawet i mieszkań. Obecnie 11 procent powierzchni wyspy jest zabudowane. Dla całej Grecji wskaźnik ten wynosi 1 procent.

Według Uniwersytetu Egejskiego 70 procent budynków na Santorini jest stosunkowo nowych. Rośnie też liczba miejsc noclegowych. Podczas gdy w 2004 roku było tam 9255 łóżek hotelowych, to w 2015 roku liczba ta zwiększyła się do 14096, co oznacza wzrost o 52 procent.

Uniwersytet Egejski przeprowadził w październiku 2016 roku ankietę wśród 800 mieszkańców. Skarżą się oni na różne niedogodności wywołane przez napływ turystów. Kłopoty sprawiają hałdy śmieci, ale problemem są też zapchane ulice i drogi. Firmom, które zatrudniają ludzi spoza wyspy, coraz trudniej znaleźć dla nich nocleg.

Szef stowarzyszenia usługodawców na Santorini Nikos Nomikos uważa, że problemem jest nie tyle liczba gości, ile nieumiejętne zarządzanie turystyką. Jego zdaniem należy dopasować infrastrukturę i liczbę pracowników do popytu. Zwraca też uwagę, że wyspa nie skoncentrowała się na klientach z najwyższej półki, przez co stała się miejscem turystyki masowej.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Amadeus: Demokratyzujemy dostęp do sztucznej inteligencji w turystyce

Amadeus, twórca technologii dla branży turystycznej, stworzył zestaw interfejsów programowania aplikacji, tak zwanych API, ...

Zmiany na stanowiskach kierowniczych w Emirates

Adel Al Redha, Adnan Kazim i Majid Al Mualla objęli stanowiska dyrektorów odpowiedzialnych za ...

Z szalikiem przez świat

Wielkie wydarzenia sportowe, mistrzostwa, igrzyska przedstawiane są jako źródło zysku dla lokalnej gospodarki, w ...

Samolot leciał z pękniętym oknem zaklejonym taśmą

Pasażer indyjskich linii SpiceJet opublikował w internecie szokujące zdjęcie pękniętego okna zaklejonego taśmą w ...

Wenecja na czarnej liście UNESCO?

Burmistrz Wenecji chce, by miasto trafiło na listę światowego dziedzictwa UNESCO w zagrożeniu, bo ...

W Wenecji smog jak w tunelu autostrady

Nad Canal Grande w Wenecji utrzymuje się taki smog, jak w tunelu autostrady – ...