Santorini dusi się od nadmiaru turystów

Pixabay

Za duży tłok, za dużo śmieci, za mało wody – mówią mieszkańcy Santorini o skutkach napływu turystów

Jak podaje podaje portal Travel News, niekontrolowane tłumy urlopowiczów to jeden z największych problemów tego lata. Ostatnio do grupy włoskich i hiszpańskich miast narzekających na masową turystykę dołączyła grecka wyspa Santorini. Liczy ona 20 tysięcy stałych mieszkańców, a dziennie odwiedza ją nawet 70 tysięcy turystów.

Tłumnie przybywający goście to z jednej strony dodatkowe przychody dla usługodawców, ale z drugiej – problemy. W tym roku brakowało na przykład wody. Burmistrz Santorini Nikos Zorozos powiedział w rozmowie z greckim dziennikiem „Ekathimerini”, że jego zmartwieniem jest też rosnąca ilość śmieci. Popularność wyspy zagraża środowisku. Burmistrz chce wprowadzić zakaz budowy nowych hoteli, a może nawet i mieszkań. Obecnie 11 procent powierzchni wyspy jest zabudowane. Dla całej Grecji wskaźnik ten wynosi 1 procent.

Według Uniwersytetu Egejskiego 70 procent budynków na Santorini jest stosunkowo nowych. Rośnie też liczba miejsc noclegowych. Podczas gdy w 2004 roku było tam 9255 łóżek hotelowych, to w 2015 roku liczba ta zwiększyła się do 14096, co oznacza wzrost o 52 procent.

Uniwersytet Egejski przeprowadził w październiku 2016 roku ankietę wśród 800 mieszkańców. Skarżą się oni na różne niedogodności wywołane przez napływ turystów. Kłopoty sprawiają hałdy śmieci, ale problemem są też zapchane ulice i drogi. Firmom, które zatrudniają ludzi spoza wyspy, coraz trudniej znaleźć dla nich nocleg.

Szef stowarzyszenia usługodawców na Santorini Nikos Nomikos uważa, że problemem jest nie tyle liczba gości, ile nieumiejętne zarządzanie turystyką. Jego zdaniem należy dopasować infrastrukturę i liczbę pracowników do popytu. Zwraca też uwagę, że wyspa nie skoncentrowała się na klientach z najwyższej półki, przez co stała się miejscem turystyki masowej.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Raport. W turystyce rowerowej Polska musi gonić Holandię i Niemcy

Turystyka rowerowa cieszy się w Polsce coraz większą popularnością, ale nie zawsze idzie to ...

Czartery jachtów, czyli pomysł na wakacje dla każdego

Coraz więcej osób decyduje się na morską przygodę i wybiera wynajem jachtów. Dlaczego warto ...

Hampton by Hilton stanie w Olsztynie

Hampton by Hilton Olsztyn dołącza do grona 5 inwestycji realizowanych przez sieć hoteli Hilton ...

PIT alarmuje: Biura podróży nie mają dostępu do pożyczek

Państwowy Fundusz Rozwoju odrzuca wnioski przedsiębiorców turystycznych o kredyty, bo nie uznaje ich przychodów, ...

TUI tnie koszty i zwalnia pracowników

Mimo kryzysu Grupa TUI w podsumowaniu pierwszego półrocza bieżącego roku obrotowego mówi o wzrostach ...

Więcej ekologii i technologii – nowe zasady oceny hoteli

Z początkiem czerwca zaczęły obowiązywać nowe zasady klasyfikowania hoteli Hotelstars Union, które będą musiały ...