Pekin blokuje Airbnb przed zjazdem partii

AFP

W związku z rozpoczynającym się w środę zjazdem rządzącej Komunistycznej Partii Chin (KPCh) władze zaostrzają kontrolę internetu i zwiększają środki bezpieczeństwa, m.in. blokując pekińskie rezerwacje w serwisie Airbnb

Jak podaje agencja dpa, kilkoro działaczy praw człowieka poinformowało, że władze nakazały im, by na czas trwającego tydzień zjazdu przenieśli się ze swoich domów do hoteli. – Stosuje są wobec nas surowe ograniczenia. Do końca października, tj. do końca XIX zjazdu (KPCh), nie pozwala nam się na powrót do domu – powiedział Radiu Wolna Azja pragnący zachować anonimowość dysydent.

W Pekinie zwiększono środki bezpieczeństwa. Zmobilizowano tysiące wolontariuszy, mających dbać o porządek na ulicach, a serwis Airbnb na czas partyjnej konferencji nie przyjmuje zamówień wynajmu.

Nasiliła się także cenzura w internecie, w tym w mediach społecznościowych. Użytkownicy skarżą się, że usługi pozwalające dotychczas na obchodzenie rządowych blokad i dające dostęp do zakazanych w kraju stron w poniedziałek działały z poważnymi zakłóceniami albo nie działały wcale.

W Chinach blokowany jest dostęp m.in. do Facebooka, Twittera, serwisu YouTube i usług Google’a, a także gazet takich jak „New York Times” i innych stron krytycznych wobec Pekinu.

Organizowany co pięć lat zjazd KPCh to najważniejsze wydarzenie polityczne w Chinach. Tegoroczny, XIX kongres partyjny potrwa tydzień. Oczekuje się, że zostanie podsumowana pierwsza kadencja prezydenta Xi Jinpinga, wytyczone będą kierunki rozwoju kraju na kolejne pół dekady i zatwierdzone zostaną zmiany personalne w ścisłym kierownictwie partii.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Lotnisko w Salonikach będzie czynne wcześniej

Nie tylko lotnisko w Atenach, jak wcześniej zapowiadał premier Grecji, będzie czynne dla ruchu ...

Dużo więcej turystów z Hiszpanii w Czechach

Dwa miliony turystów zagranicznych i niecałe dwa miliony krajowych wykupiło noclegi w Czechach w ...

Wizy do Stanów Zjednoczonych znikną na święto niepodległości

Ruch bezwizowy do Stanów Zjednoczonych zostanie wprowadzony 11 listopada – zapowiedział prezydent Andrzej Duda. ...

Nekera otwiera biura partnerskie

Korzystając z zawieszenia w biurach agencyjnych zwykłego ruchu, biuro podróży Nekera podjęło ze sprzedawcami ...

Booking.com z problemami w Turcji

Booking.com prowadzi nieuczciwą konkurencję – uznał sąd w Stambule i zakazał portalowi działalności w ...

Lotnisko w Gdańsku pokonało barierę 4 milionów pasażerów

Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy w 2016 r. obsłużył ponad 4 miliony pasażerów, ...