Pekin blokuje Airbnb przed zjazdem partii

AFP

W związku z rozpoczynającym się w środę zjazdem rządzącej Komunistycznej Partii Chin (KPCh) władze zaostrzają kontrolę internetu i zwiększają środki bezpieczeństwa, m.in. blokując pekińskie rezerwacje w serwisie Airbnb

Jak podaje agencja dpa, kilkoro działaczy praw człowieka poinformowało, że władze nakazały im, by na czas trwającego tydzień zjazdu przenieśli się ze swoich domów do hoteli. – Stosuje są wobec nas surowe ograniczenia. Do końca października, tj. do końca XIX zjazdu (KPCh), nie pozwala nam się na powrót do domu – powiedział Radiu Wolna Azja pragnący zachować anonimowość dysydent.

W Pekinie zwiększono środki bezpieczeństwa. Zmobilizowano tysiące wolontariuszy, mających dbać o porządek na ulicach, a serwis Airbnb na czas partyjnej konferencji nie przyjmuje zamówień wynajmu.

Nasiliła się także cenzura w internecie, w tym w mediach społecznościowych. Użytkownicy skarżą się, że usługi pozwalające dotychczas na obchodzenie rządowych blokad i dające dostęp do zakazanych w kraju stron w poniedziałek działały z poważnymi zakłóceniami albo nie działały wcale.

W Chinach blokowany jest dostęp m.in. do Facebooka, Twittera, serwisu YouTube i usług Google’a, a także gazet takich jak „New York Times” i innych stron krytycznych wobec Pekinu.

Organizowany co pięć lat zjazd KPCh to najważniejsze wydarzenie polityczne w Chinach. Tegoroczny, XIX kongres partyjny potrwa tydzień. Oczekuje się, że zostanie podsumowana pierwsza kadencja prezydenta Xi Jinpinga, wytyczone będą kierunki rozwoju kraju na kolejne pół dekady i zatwierdzone zostaną zmiany personalne w ścisłym kierownictwie partii.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Hiszpańscy hotelarze spokojnie o sytuacji Cooka

Hiszpańskie organizacje hotelarskie, szczególnie na Wyspach Kanaryjskich i Balearach, z uwagą przyglądają się sytuacji ...

Prezes POT szuka zastępcy

Polska Organizacja Turystyczna ogłosiła konkurs na stanowisko wiceprezesa. Wakuje ono od listopada. Poprzedni wiceprezes, ...

Najcieplejszy dzień w historii Belgii

Ponad 37 stopni Celsjusza – tyle pokazały wczoraj termometry w okolicach Antwerpii, to największa ...

Nowa inwestycja Best Western w Krakowie

Na początku 2018 roku ruszy budowa nowego hotelu przy ulicy Kapitana Mieczysława Medweckiego. Obiekt ...

Warszawa promuje się w Chinach Chopinem

Stołeczne Biuro Turystyki rozpoczyna w Chinach promocję Warszawy jako miasta Fryderyka Chopina Kampania realizowana ...

W Egipcie otworzy się kolejne lotnisko

Lotnisko Berenice na południe od egipskiego kurortu Marsa Alam, które ma zacząć działać w ...