Grecja walczy z nielegalnym wynajmem mieszkań

Pixabay

Właściciele greckich lokali przeznaczonych na wynajem krótkoterminowy dla turystów będą musieli rejestrować się na przygotowanej w tym celu platformie elektronicznej – zapowiada portal Greek Travel Pages

Szacuje się, że z powodu nielegalnego wynajmu mieszkań Grecja traci rocznie miliony euro przychodu. By odzyskać choć część pieniędzy Niezależny Urząd do spraw Przychodów Publicznych (AADE) uruchomi elektroniczny rejestr, w którym znaleźć się mają wszystkie lokale wynajmowane przez platformy działające na zasadzie ekonomii dzielenia. Osobom, które się do niego nie wpiszą, a będą prowadzić tego typu działalność, grożą kary do 5 tysięcy euro.

Z raportu przygotowanego przez Grecką Izbę Hotelarską wynika, że rocznie sektor hotelarski traci 525 milionów euro przychodów z powodu wynajmu lokali turystom na platformach typu Airbnb. Ta sama analiza pokazuje, że rynek usług turystycznych i zakwaterowania świadczonych w ramach ekonomii współdzielenia będzie w tym roku wart między 1,71 a 1,75 miliarda euro. Autorzy podkreślają też, że jeśli sektor wynajmu krótkookresowego i hotelarski byłyby zobowiązane płacić podatki w tej samej wysokości, w 2016 roku przychody państwa byłyby wyższe o 341 milionów euro. Z badań rynku nieruchomości wynika, że obecnie w Grecji na platformach internetowych wynajmowanych jest między 45 a 60 tysięcy lokali, z czego 12 tysięcy w samych Atenach.

Wprowadzenie rejestru przez AADE ma pozwolić władzom na kontrolowanie właścicieli domów i mieszkań i ułatwić pobieranie od nich podatków. Władze zapowiadają, że zastosują skalę progresywną. Opłata na rzecz państwa, która będzie wahać się od 15 do 45 procent przychodu, ma być naliczana od każdej transakcji. Podatki trzeba będzie odprowadzać raz na kwartał. Właściciele zostaną zobowiązani też do przekazywać informacji na temat wynajmujących i długości ich pobytu.

W Grecji lokale można wynajmować na zasadach krótkoterminowych na łącznie 90 dni w roku w przypadku miast i popularnych regionów turystycznych oraz na 50 dni w roku w przypadku mniejszych miejscowości.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Thomas Cook z ponad miliardową stratą

Prawie półtora miliarda funtów wyniosła strata brutto Grupy Thomas Cook w pierwszym półroczu bieżącego ...

Straż turystyczna obroni Kraków przed gośćmi?

Powołania straży turystycznej, która zajmie się hamowaniem ekscesów pijanych turystów i czy monitorowaniem hałasu ...

Hiszpania szykuje się na powrót turystów

Zapowiedź rządu, że od 1 lipca Hiszpania będzie otwarta dla gości z zagranicy, poruszyła ...

Polacy kupują więcej biletów, ale płacą mniej

O 46 procent wzrosła liczba rezerwacji biletów lotniczych w 2017 roku. Średni koszt zakupu ...

TUI: nowa platforma, stare rady dla turystów

TUI przygotowało nową platformę informacyjną. Na portalu travel.me znajdują się artykuły blogerów, ekspertów turystycznych ...

Organizatorzy targów w blokach startowych, ale wciąż bez wytycznych

Promykiem nadziei, choć jeszcze nie zielonym światłem, nazywa Polska Izba Przemysłu Targowego zapowiedź kolejnego, ...