Izrael: Airbnb dyskryminuje Żydów

AFP

Izrael potępia decyzję Airbnb o wycofaniu z oferty mieszkań Izraelczyków na okupowanych terenach palestyńskich i zapowiada kroki prawne przeciw portalowi

Na terenach palestyńskich jest teraz około 140 izraelskich osiedli. W świetle prawa są one nielegalne, bo niezgodne z Konwencją Genewską. Organizacje praw człowieka od wielu miesięcy naciskały na internetowych pośredników mieszkań do wynajęcia i hoteli. Argumentowały, że ani internetowe firmy ani izraelscy osadnicy nie mogą zarabiać na okupowaniu palestyńskich ziem.

– W 2018 roku na Airbnb znaleźliśmy w sumie 139 ofert izraelskich mieszkań na terenach okupowanych na Zachodnim Brzegu, nie licząc palestyńskiej części Jerozolimy – mówi Eric Goldstein z bliskowschodniego oddziału organizacji Human Rights Watch. – Za każdym razem, gdy ktoś rezerwuje takie mieszkanie, zarabia na tym Airbnb. To samo robi serwis booking.com. W ten sposób platformy czerpią korzyści z łamania praw człowieka.

Z decyzji Airbnb zadowolone są natomiast palestyńskie władze. Ale rząd Izraela zapowiada kroki prawne. – To dyskryminacja, wymierzona w Żydów. To rasistowska decyzja i podwójne standardy. Takie kroki są bowiem podejmowane wyłącznie przeciwko Żydom – mówi izraelski minister turystyki Yariv Levin.

Portal Airbnb oświadczył, że podjął taką decyzję, gdyż sprawa osadnictwa jest głównym problemem w konflikcie izraelsko-palestyńskim. Tym samym Airbnb jest pierwszym spośród znanych portali, który wycofał się z cichego przyzwolenia dla Izraelczyków w tej sprawie. Inni internetowi giganci, jak Google Maps, nie podają na przykład nazw palestyńskich ulic, a nielegalne izraelskie osiedla nazywają „wioskami farmerów”.

W ciągu ponad 50 lat Izrael osiedlił na terenach palestyńskich ponad 600 tysięcy osadników. Budowa kolejnych osiedli za każdym razem spotykała się z krytyką całego świata. Wyjątkiem jest administracja amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Betlej: Zbliża się lepsza koniunktura na wycieczki

Sprzedaż wycieczek w biurach podróży powinna niebawem się poprawić. Jeśli jednocześnie TUI Poland podniesie ...

Bruksela zdecyduje o pomocy dla Air Berlin

Komisja Europejska w ciągu dwóch miesięcy zdecyduje o losach pożyczki udzielonej niemieckim liniom lotniczym ...

Jerozolima pod lupą resortów spraw zagranicznych

Niemieckie i brytyjskie ministerstwa spraw zagranicznych ostrzegają obywateli swoich krajów przed podróżami do Izraela ...

Polacy pomagają niemieckiej turystyce

Dziewiąty z rzędu rekordowy wynik odnotowała w ubiegłym roku niemiecka turystyka przyjazdowa. W statystykach ...

Nowa minister ma ratować izraelską turystykę

Orit Farkash-Hacohen, dotychczas minister ds. strategicznych, została nową szefową resortu izraelskiej turystyki. Jej najważniejszym ...

Grupa Mouzenidis: Rozwijamy się, kolejny rok zapowiada się lepiej niż poprzedni

350 milionów euro wyniósł w 2018 roku przychód Grupy Mouzenidis. Na kwotę złożyły się ...