Izrael: Airbnb dyskryminuje Żydów

AFP

Izrael potępia decyzję Airbnb o wycofaniu z oferty mieszkań Izraelczyków na okupowanych terenach palestyńskich i zapowiada kroki prawne przeciw portalowi

Na terenach palestyńskich jest teraz około 140 izraelskich osiedli. W świetle prawa są one nielegalne, bo niezgodne z Konwencją Genewską. Organizacje praw człowieka od wielu miesięcy naciskały na internetowych pośredników mieszkań do wynajęcia i hoteli. Argumentowały, że ani internetowe firmy ani izraelscy osadnicy nie mogą zarabiać na okupowaniu palestyńskich ziem.

– W 2018 roku na Airbnb znaleźliśmy w sumie 139 ofert izraelskich mieszkań na terenach okupowanych na Zachodnim Brzegu, nie licząc palestyńskiej części Jerozolimy – mówi Eric Goldstein z bliskowschodniego oddziału organizacji Human Rights Watch. – Za każdym razem, gdy ktoś rezerwuje takie mieszkanie, zarabia na tym Airbnb. To samo robi serwis booking.com. W ten sposób platformy czerpią korzyści z łamania praw człowieka.

Z decyzji Airbnb zadowolone są natomiast palestyńskie władze. Ale rząd Izraela zapowiada kroki prawne. – To dyskryminacja, wymierzona w Żydów. To rasistowska decyzja i podwójne standardy. Takie kroki są bowiem podejmowane wyłącznie przeciwko Żydom – mówi izraelski minister turystyki Yariv Levin.

Portal Airbnb oświadczył, że podjął taką decyzję, gdyż sprawa osadnictwa jest głównym problemem w konflikcie izraelsko-palestyńskim. Tym samym Airbnb jest pierwszym spośród znanych portali, który wycofał się z cichego przyzwolenia dla Izraelczyków w tej sprawie. Inni internetowi giganci, jak Google Maps, nie podają na przykład nazw palestyńskich ulic, a nielegalne izraelskie osiedla nazywają „wioskami farmerów”.

W ciągu ponad 50 lat Izrael osiedlił na terenach palestyńskich ponad 600 tysięcy osadników. Budowa kolejnych osiedli za każdym razem spotykała się z krytyką całego świata. Wyjątkiem jest administracja amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Prezes Grecosa Holiday: Grecja wróciła do pierwszej ligi

W tym roku nasz wzrost wyniesie co najmniej 20 procent. To znaczy, że na ...

Rząd zajmie się danymi pasażerów lotniczych

Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo będą miały wgląd do danych wszystkich pasażerów korzystających z polskich ...

Asolo we Włoszech: Baseny tylko dla hoteli

Baseny marnują wodę i psują krajobraz – stwierdził burmistrz miasteczka Asolo na północy Włoch, ...

Jest umowa na dłuższy pas startowy w Radomiu

Dzisiaj Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” (PPL) zarządzające portem lotniczym w Radomiu podpisało z firmą ...

Indonezja chce policzyć wyspy

Rząd Indonezji zamierza policzyć wszystkie wyspy należące do tego kraju. Obecnie nie wiadomo dokładnie, ...

AirAsia proponuje restauracje z posiłkami jak w samolotach

W Kuala Lumpur powstała pierwsza na świecie restauracja serwująca dania samolotowe. Na pomysł stworzenia ...