– Sylwestrowy najazd na Zakopane obserwujemy już od czwartku. Jeżeli ktoś chce wynająć pokój, to musi liczyć na cud, choć w ostatniej chwili zdarza się, że ktoś anuluje przyjazd i zwolni się pokój – mówi Wojtowicz.
Zakopane dysponuje bardzo dużą bazą noclegową, począwszy od popularnych pokoi gościnnych do pięciogwiazdkowych hoteli. Na okres sylwestrowy w Zakopanem wszystkie standardy są bardzo popularne. Z danych Centralnego Wykazu Obiektów Hotelarskich wynika, że działa tam 29 hoteli i 19 pensjonatów. We wszystkich tych obiektach nocleg może znaleźć prawie 5 tys. ludzi. Według danych Urzędu Miasta Zakopane, w mieście działa też ponad 2 tys. popularnych pokojów gościnnych, domów wczasowych i apartamentów, które oferują miejsca dla ponad 30 tys. turystów.
– Wszystko zależy od zasobności portfela i oczekiwań turystów, ale zarówno kwatery prywatne, jak pensjonaty i hotele o wysokim standardzie mają pełne obłożenie – wyjaśnia Wojtowicz.
Ceny sylwestrowego pobytu w mieście pod Giewontem kształtują się na podobnym poziomie, jak w ubiegłym roku. Hotelarze i kwaterodawcy nie chcą jednak wynajmować pokoi tylko na jedną noc. Zazwyczaj wymagana jest minimum trzydniowa rezerwacja. Hotele do kilkudniowych pakietów pobytowych dodają wiele różnych atrakcji, jak np. kulig z pochodniami, ogniska oraz zabawę sylwestrową. W zależności od lokalizacji za nocleg w kwaterze prywatnej turyści w okresie Sylwestra w Zakopanem muszą zapłacić od 50 zł, a w hotelu ceny zaczynają się od 200 złotych.
Na zakopiańskiej Równi Krupowej, gdzie odbędzie się koncert sylwestrowy organizowany przez TVP, stoi już wielka estrada. Pod Giewontem wystąpią muzyczne gwiazdy, m.in. Luis Fonsi z przebojem „Despacito”, Modern Talking, Limahl, Maryla Rodowicz czy Zenek Martyniuk.