Portal przygotował raport „Healthy travel and healthy destinations”, w którym twierdzi, że jego model biznesowy przeciwdziała turystyce masowej i promuje zrównoważony rozwój.
Na potrzeby badania przeprowadzonego we współpracy z Jonathanem Tourtellotem, założycielem Centrum na Rzecz Zrównoważonych Kierunków Turystycznych (National Geographic Center for Sustainable Destinations) przebadano osiem najpopularniejszych na świecie celów podróży: Amsterdam, Barcelonę, Wenecję, Majorkę, Bali, Bangkok, Kioto i Queenstown.
Okazuje się, że co najmniej dwie trzecie wszystkich osób korzystających w nich z usług Airbnb nocowało poza centrami turystycznymi. Od 72 do 93 procent miejsc noclegowych oferowanych przez portal znajduje się bowiem poza obszarami narażonymi na „overtourism”, a to dlatego, że w tych ostatnich znajduje się mniej mieszkań niż hoteli.
Jednym ze sposobów na łagodzenie skutków turystyki masowej jest rozpraszanie turystów – mówi Tourtellot. Jego zdaniem należy ulokować odwiedzających w różnych częściach miasta, żeby nie przeciążać pewnych dzielnic i popularnych miejsc. – Udostępnianie mieszkań może pomóc w tym w dwojaki sposób, po pierwsze, ponieważ oferowane obiekty są zazwyczaj bardziej rozproszone geograficznie niż hotele, po drugie dzięki rekomendacjom właścicieli wynajmowanych mieszkań – dodaje Tourtellot.
Z analizy przewodników przygotowanych przez ponad 2,8 miliona osób oferujących swoje obiekty w Airbnb wynika, że zazwyczaj polecają one obiekty znajdujące się w zasięgu 20 minut spacerem od miejsca zakwaterowania. 61 procent tych miejsc jest rekomendowanych tylko przez konkretnego wynajmującego, co oznacza, że trafią tam jedynie jego goście. Mowa tu przede wszystkim o lokalnych sklepach, punktach gastronomicznych i rzemieślniczych.