Państwo chce skonsolidować zarządzanie swoimi hotelami. Powstanie Polski Holding Hotelowy

Chopin Airport Development opracuje model konsolidacji, a następnie rozpocznie integrowanie hoteli, których właścicielem są spółki skarbu państwa lub inne państwowe jednostki, na przykład resorty. Rozpoczął się proces tworzenia Polskiego Holdingu Hotelowego

Publikacja: 21.12.2018 11:13

Perłą w zasoba państwowej spółki CAD jest pięciogwiazdkowy hotel Renaissance przy Lotnisku Chopina

Perłą w zasoba państwowej spółki CAD jest pięciogwiazdkowy hotel Renaissance przy Lotnisku Chopina

Foto: materiały prasowe

Dwa dni temu, 18 grudnia, Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” zbyło na rzecz Skarbu Państwa udziały w spółce Chopin Airport Development (CAD). W ten sposób oderwała sie symbolicznie od spółki matki. To pierwszy krok – pisze biuro prasowe CAD w komunikacie prasowym – do powołania Polskiego Holdingu Hotelowego. Na czele holdingu ma stanąć właśnie CAD. Holding zajmie się zarządzaniem tym majątkiem, a także jego rozwojem i promocją.

– Chopin Airport Development opracuje model konsolidacji, a następnie rozpocznie integrowanie aktywów hotelowych rozproszonych dziś wśród różnych podmiotów pozostających w domenie państwa – komunikat cytuje premiera Mateusza Morawieckiego.

Zbycie przez Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” udziałów CAD odbyło się na podstawie przyjętej w maju 2018 roku ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym. Utworzenie Polskiego Holdingu Hotelowego jest „ważnym elementem przy budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego jako części składowej Airport City”.

– Powołanie Polskiego Holdingu Hotelowego pozwoli odbudować wartość obiektów należących do Skarbu Państwa i korzystać z efektów skali – wskazuje Morawiecki, cytowany przez biuro prasowe CAD. – Realizację tego ważnego dla sektora turystycznego projektu oddajemy w ręce profesjonalistów z branży hotelarskiej – spółce Chopin Airport Development.

Jak wyjaśnia prezes CAD Marian Cristescu, celem jest, aby Polski Holding Hotelowy stał się „liderem wśród grup hotelowych w Polsce”. – W ramach PHH chcemy skupiać obiekty hotelowe od segmentu ekonomicznego aż do hoteli 5-gwiazdkowych, tak aby nasza oferta była dostępna dla wszystkich. Nasze obiekty będą usytuowane zarówno w miastach, jak i w miejscowościach wypoczynkowych, co daje nam szansę budowania oferty nie tylko dla rynku biznesowego, ale również na potrzeby turystów – mówi.

Chopin Airport Development buduje hotele (szczególnie te przy lotniskach) i zarządza nimi. Ma hotele w bezpośrednim sąsiedztwie Lotniska Chopina – Renaissance Warsaw Airport Hotel, Courtyard by Marriott Warsaw Airport i Hampton by Hilton Warsaw Airport. Spółka prowadzi także hotele przy portach lotniczych w Gdańsku (Hampton by Hilton Gdańsk Airport) i Katowicach (Moxy Katowice Airport), wypoczynkowo-konferencyjny Best Western Hotel Jurata na Półwyspie Helskim i dwa obiekty hotelowe Golden Tulip Gdańsk Residence i Golden Tulip Międzyzdroje Residence. Łącznie jest to osiem obiektów z 1143 pokojami, a kolejne cztery hotele, które będą zarządzane przez spółkę, są w budowie. Wkrótce otwarte zostaną Moxy (Marriott Int.) w Poznaniu i Holiday Inn Express Rzeszów (IHG), a na przełomie 2020 i 2021 r. Moxy & Residence Inn w Warszawie.

Noclegi
Ministerstwo rozwoju: We wrześniu opłata turystyczna
Noclegi
Kołobrzeski Sand zmienia się w Royal Tulip z piątą gwiazdką
Noclegi
„Zamknięte Mazury, szczyt covidowej bzdury” – hotelarze protestują pod KPRM
Noclegi
Barceló zapowiada ekspansję – szykuje 13 nowych hoteli
Noclegi
Wyspy Kanaryjskie bez turystów. Tak pusto jeszcze nie było
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?