269,74 złotych to średnia cena noclegu we wrześniu w polskich hotelach – podaje portal Hotele.pl. Była ona o 2,46 procent wyższa niż rok wcześniej.
We wrześniu ceny noclegów w ujęciu rok do roku urosły we wszystkich kategoriach obiektów. Najwięcej w hotelach jednogwiazdkowych – o 9,28 procent, do 227,48 złotego. Warto tu dodać, że w sierpniu właśnie w tej kategorii ceny spadły aż o 11,91 procent, licząc rok do roku.
CZYTAJ TEŻ: Hotele.pl: Jedna gwiazdka w górę, pięć w dół
Jeszcze bardziej, bo o 12,24 procent, w sierpniu spadła średnia cena obiektów nieskategoryzowanych. Teraz, czyli we wrześniu, odbiła ona jedynie o 2,47 procent – pokazują statystyki pośrednika w sprzedawaniu noclegów.
Najmniejszy wzrost miał w miejsce w hotelach dwugwiazdkowych – o 0,23 procent, do 219,94 złotego.
W porównaniu z tym samym okresem sprzed roku we wrześniu największy wzrost udziału w rynku rezerwacji zanotowały obiekty nieskategoryzowane. Na zarezerwowanie noclegu w tego typu obiektach zdecydowało się ponad 20 procent klientów Hotele.pl, co stanowiło wzrost o 1,73 punktu procentowego w stosunku do zeszłego roku.
Z kolei największy spadek udziału rynkowego zaobserwowano w wypadku hoteli dwugwiazdkowych. W analizowanym okresie hotele tej kategorii wybrało 7,64 procent klientów, czyli o 0,84 punktu procentowego mniej niż rok wcześniej.
Zdecydowanie największy kawałek tortu, jeśli chodzi o udział w noclegach, zgarnęły obiekty z trzema gwiazdkami – 47,41 procent. Na drugim miejscu znalazły się hotele czterogwiazdkowe z udziałem 20,79 procent. Tuż za nimi te nieskategoryzowane – 20,12 procent.
We wrześniu największy przyrost liczby rezerwacji w ujęciu rok do roku zanotowano w Rzeszowie – o 33,3 procent, Warszawie – o 30,2 procent, i Gdańsku – o 28 procent. A miastami, w których w tym samym czasie miał miejsce największy spadek liczby rezerwacji, były: Kielce – spadek o 20,6 procent, Częstochowa – o 17,7 procent i Zielona Góra – o 15,3 procent.
Jak się dowiadujemy z komunikatu, klienci Hotele.pl rezerwowali noclegi średnio na 6,7 dnia przed planowaną datą przybycia do hotelu, czyli o 0,3 dnia wcześniej niż rok temu.
PRZECZYTAJ: Ceny w hotelach: nieskategoryzowane ostro w dół
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.