IGHP: Hotele nie liczą już na zyski

Fot. AFP

Choć sezon wakacyjny w pełni, tylko jedna trzecia hoteli miała w lipcu więcej niż 60 procent zajętych pokojów – wynika z ankiety Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego. Aż 96 procent hotelarzy nie spodziewa się zysków wcześniej niż w końcu 2021 roku.

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej na półmetku wakacji przez Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego, działalność wznowiła już zdecydowana większość, bo 99 procent ankietowanych hoteli. 40 procent z nich to obiekty specjalizujące się w pobytach biznesowych, 28 procent – wypoczynkowych, a 33 procent – zarówno biznesowych, jak i turystycznych.

W lipcu 34 procent hoteli zanotowało średnią frekwencję poniżej 30 procent. Taka sama grupa ankietowanych osiągnęła frekwencję do 60 procent. Wypełnienie powyżej 60 procent zadeklarowało 32 procent hoteli.

W lipcu niższe od ubiegłorocznych ceny miało 48 procent obiektów, z czego 28 procent odnotowało spadki większe niż o 10 procent w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. Nadal na bardzo niskim poziomie utrzymują się przyjazdy gości zagranicznych – w większości hoteli (82 procent) ich udział nie przekroczył 10 procent.

Również pobytów związanych z przyjęciami okolicznościowymi, na przykład weselami, mimo zniesienia ograniczeń nadal nie ma wiele – 79 procent hoteli wskazało udział poniżej 10 procent.

CZYTAJ TEŻ: IGHP: W hotelach wciąż pustki, choć ceny poszły w dół

Dane dotyczące rezerwacji na kolejne miesiące wskazują na wciąż dużą niepewność na rynku usług hotelowych i potwierdzają skłonność do odkładania rezerwacji do ostatniej chwili. Stan rezerwacji na sierpień nieprzekraczający 40 procent zadeklarowało 63 procent hoteli, na wrzesień już 91 procent, a na październik 97 procent.

Nowym, bardzo niepokojącym trendem jest rozwiązywanie umów o pracę z inicjatywy pracowników – aż 59 procent hoteli zgłosiło takie przypadki.

Niemal połowa ankietowanych hoteli (49 procent) ma problemy z utrzymaniem płynności finansowej. Aż 96 procent nie spodziewa się zysków wcześniej niż w końcu 2021 roku, a 59 procent dopiero w 2022 roku. Powrót do obrotów z lat 2018-19 nastąpi nie wcześniej niż w roku 2022 – uważa 90 procent ankietowanych.

W ostatniej ankiecie pierwszy raz pojawiło się pytanie dotyczące zmian nastrojów branży hotelarskiej. 52 procent hotelarzy nie zauważyło żadnej zmiany w porównaniu z czerwcem, u 24 procent nastrój zmienił się na bardziej pesymistyczny.

Osiem na 10 obiektów (79 procent) zarejestrowało się już w programie Polski Bon Turystyczny.

ZOBACZ TAKŻE: IGHP radzi hotelarzom, jak działać w sytuacji kryzysowej

W ankiecie przeprowadzonej online od 31 lipca do 6 sierpnia wzięło udział 215 hoteli należących do IGHP ze wszystkich województw. 28 procent z nich to obiekty sieciowe, 66 procent znajduje się w miastach, 82 procent ma nie więcej niż 150 pokojów, 84 procent to mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa.

Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego to samorządowa organizacja działająca w branży hotelarsko-gastronomicznej. Prowadzi działalność promocyjną na rzecz swoich członków, certyfikuje produkty i usługi, reprezentuje hotelarzy w kontaktach z administracją państwową i w HOTREC-u (Konfederacja Narodowych Organizacji Hoteli, Restauracji, Kawiarni w krajach UE i europejskiego obszaru ekonomicznego). Do IGHP należy około 450 hoteli oraz 36 dostawców usług i produktów dla hoteli.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Węgry szykują miliardy dla kolei

Węgry wydadzą do 2020 roku 4,8 miliarda euro na rozwój sieci kolejowej – zapowiada ...

Egipt na nowo ocenia hotele

Ministerstwo Turystyki Egiptu wprowadziło międzynarodowe standardy kategoryzowania obiektów noclegowych System kategoryzacji nie był zmieniany ...

(Bo) jakość plaży zależy od ceny piwa

Nowa Kaledonia, włoska Liguria i japońska Okinawa – to tam znajdują się najdroższe plaże ...

Enter Air: To było dla nas rekordowe lato

W pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku Enter Air osiągnął 1,06 mld złotych przychodów ze ...

Airbnb zwalnia pracowników

Pandemia koronawirusa może zniszczyć platformy wynajmujące mieszkania turystom. Airbnb zwalnia część pracowników i odwołuje ...

Madryt cię przytuli

Paryż to miasto miłości, Nowy Jork nigdy nie zasypia, Rzym to wieczne miasto, a ...