Szybko ubywa noclegów na czerwcówkę i wakacje

Fot. AFP

Coraz trudniej o noclegi na czerwcowy długi weekend – donoszą Noclegi.pl. Rezerwacji jest już trzy razy więcej niż przed rokiem i o 40 procent więcej niż rok przed pandemią.

Polacy zareagowali błyskawicznie na informację o odmrożeniu turystyki w kraju. Rezerwacje rosną lawinowo, nie tylko na pierwszy długi weekend po lockdownie, ale też na wakacje – wynika z raportu platformy Noclegi.pl.

– Już teraz widzimy wzrost liczby rezerwacji na czerwcówkę aż o 40 procent w porównaniu z okresem przed pandemią i trzykrotny przyrost w stosunku do zeszłorocznego długiego weekendu w czerwcu – mówi ekspert Noclegów.pl Natalia Jaworska, cytowana w komunikacie prasowym. Z zapytań w serwisie wynika też, że Polacy nie mogą doczekać się otwarcia hotelowych restauracji, siłowni, stref spa i wellness.

CZYTAJ TEŻ: Hotele w pierwszy weekend po otwarciu bez tłumów

Rekordowe zainteresowanie noclegami notuje też portal Nocowanie.pl. Tylko w niedzielę, 23 maja, turyści wysłali z serwisu do obiektów noclegowych ponad 74 tysiące zapytań.

– Polacy najchętniej rezerwują urlopy między drugą połową czerwca a początkiem września. Już w tym momencie trudno o wolne miejsca, a prawdziwy boom zapytań i rezerwacji jeszcze przed nami – mówi wiceprezes Nocowania.pl Anna Kryjer.

Im większe zainteresowanie noclegami, tym wyższe ceny. Długi weekend w Zakopanem jest średnio o 30 procent droższy niż w zeszłym roku. Jeszcze drożej jest w Sopocie, gdzie cena skoczyła o ponad połowę i obecnie wynosi średnio 100 złotych od osoby za noc. Są jednak miejsca, w których czerwcowy wypoczynek jest tańszy niż przed pandemią. W Kołobrzegu średnia cena dla jednej osoby za noc jest najniższa w ciągu dwóch ostatnich lat i wynosi 62 złote. Mielno, Darłowo, Wisła czy Poronin oferują noclegi za około 55 złotych.

Ponad jedna trzecia wszystkich rezerwacji to apartamenty. – To trend charakterystyczny dla okresu pandemii. Chcemy wypoczywać z dala od innych turystów, tylko w gronie rodziny czy przyjaciół. Mimo że średnia cena noclegu w hotelach jest niższa aż o 34 procent w porównaniu z 2019 rokiem, to zainteresowanie tym rodzajem zakwaterowania wciąż spada – mówi Natalia Jaworska.

Prezes Nocowania.pl Tomasz Machała dodaje, że zainteresowanie domkami znacznie przekracza wielkość dostępnej bazy noclegowej.

ZOBACZ TAKŻE: IGHP: W kwietniu wzrosła liczba nieczynnych hoteli

Turyści chcą wypoczywać w domkach i apartamentach także w wakacje. Już teraz Noclegi.pl notują niemal trzykrotnie więcej rezerwacji na wakacje w kraju niż przez cały zeszłoroczny sezon.

– Warto zauważyć, że Polacy chętniej sięgają po bon turystyczny. Aż 63 procent wszystkich rezerwacji w naszym portalu dokonywana jest z płatnością bonem turystycznym online – podkreśla Jaworska.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ostatnie lądowanie Air Berlina

Po 40-tu latach działalności niemiecka linia lotnicza Air Berlin przestaje latać. Późnym wieczorem na ...

Jarosław Kałucki, Travelplanet.pl

Egzotyczne wakacje w cenie, mimo koronawirusa

Zagrożenie koronawirusem nie wywołało większych obaw wśród turystów, którzy wcześniej wybrali Azję Południowo-Wschodnią, i wyjazdy odbywają ...

DER Touristik inwestuje na Mauritiusie

Niemieckie biuro podróży przejęło część udziałów w Mautourco Holdings, agencji na Mauritiusie obsługującej turystów ...

Wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej odchodzi

Agnieszka Jędrzejczyk-Wojciechowska, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej, odchodzi z tej instytucji. Jak dowiaduje się Turystyka.rp.pl, ...

Nocleg w pięciu gwiazdkach tańszy o 15 procent

Średnia cena noclegu wynosiła w październiku 237 złotych 52 grosze, więc była o 0,76 ...

Tatrzański Park Narodowy szuka wolontariuszy

Władze TPN poszukują ludzi, którzy będą sprzątać szlaki, kierować ruchem turystycznym i edukować odwiedzających ...