Narodowy Instytut Zabytków zarządza około setką zabytkowych obiektów – zamkami, pałacami, kościołami, klasztorami, a nawet starą kopalnią Michal. W Czechach otwartych dla zwiedzających jest około 200 zamków i pałaców, z tego część jest w rękach prywatnych, a część pod opieką państwa.
Najwięcej turystów przybyło do wpisanego na listę UNESCO lekkiego w formie, nawiązującego do gotyku płomienistego pałacu Lednice na południowych Morawach – ponad 389 tysięcy. Przyciąga ich tu możliwość zwiedzania sal ceremonialnych, apartamentów książęcych i Muzeum Lalek. Pałacowi towarzyszą ogród francuski z palmiarnią, ogród masoński i park.
Niewiele mniej, bo 386 tysięcy, osób zwiedziło masywny, wyrastający ze skały kompleks zamkowo-pałacowy w Czeskim Krumlowie. To również jest zabytek z listy UNESCO. Jest drugim co do wielkości w Republice Czeskiej po Zamku Praskim. Prawdziwą perłą jest jego barokowy teatr z zachowanymi dekoracjami, kostiumami, rekwizytami z dawnych epok. Podziw wzbudza również najcenniejszy eksponat – kareta z pozłacanego drzewa orzechowego.
Na trzecim miejscu znalazł się neogotycki pałac Hluboká stojący na wzniesieniu nad Wełtawą, w południowych Czechach, który w roku 2019 odwiedziło niemal 300 tysięcy gości. Inspiracją dla romantycznej budowli była architektura angielskiego zamku królewskiego Windsor. Pałac jest nie tylko ulubionym celem turystów, ale także filmowców, którzy chętnie wykorzystują bajkową budowlę do kręcenia filmów dla dzieci.
Pałac Hluboka nad Wełtawą. Fot. Ladislav Renner