Niemal co trzeci Europejczyk nie ma pieniędzy na wakacje

Z badania Europejskiego Urzędu Statystycznego Eurostat wynika, że w ubiegłym roku na tygodniowy urlop nie mogło sobie pozwolić 29 procent Europejczyków z krajów unijnych. Polska znalazła się w grupie państw, w których odsetek takich osób spadł w ciągu ostatniej dekady najbardziej.

Publikacja: 22.07.2020 13:08

Niemal co trzeci Europejczyk nie ma pieniędzy na wakacje

Foto: Fot. AFP

W 2019 roku 29 procent mieszkańców państw członkowskich Unii Europejskiej w wieku powyżej 16 lat nie było stać na tygodniowy urlop poza domem – wynika z opublikowanego właśnie badania Europejskiego Urzędu Statystycznego Eurostat.

Na czele rankingu figuruje Rumunia – aż 54 procent jej obywateli nie może z powodów finansowych wyjechać na tygodniowe wakacje. Na drugim miejscu uplasowała się Grecja z wynikiem 49 procent, w pierwszej piątce znalazły się też Chorwacja – 48 procent, Cypr – 45 procent i Włochy – 44 procent. Polska z wynikiem 33 procent zajęła 12. miejsce.

CZYTAJ TEŻ: Manfred Weber: Uratujmy wakacje w Europie

Na drugim końcu zestawienia figuruje Szwecja – tylko 10 procent jej mieszkańców nie stać na tygodniowe wakacje, a następnie Dania i Luksemburg – po 11 procent, Finlandia – 12 procent, Niemcy i Austria – po 13 procent. Jeśli wziąć pod uwagę także kraje spoza Unii Europejskiej, to w tej grupie przodują Norwegia, Szwajcaria i Islandia, które nie przekroczyły 10 procent.

"Wykres pokazujący odsetek mieszkańców państw unijnych oraz Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Norwegii

Wykres pokazujący odsetek mieszkańców państw unijnych oraz Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Norwegii i Islandii, których w ubiegłym roku nie stać było na opłacenie tygodniowych wakacji

Foto: turystyka.rp.pl

Odsetek osób, które nie mają pieniędzy na wakacje, malał stopniowo od 2010 roku, kiedy wyniósł średnio 39 procent, we wszystkich państwach członkowskich z wyjątkiem Włoch i Grecji, gdzie wzrósł odpowiednio o 4 i 3 punkty procentowe. Eurostat podkreśla, że średni spadek zatrzyma w tym roku koronawirus.

Z kolei w grupie państw, których obywatele bogacili się w ciągu ostatniej dekady najszybciej, znalazły się Łotwa z 35-procentowym spadkiem liczby mieszkańców, których nie było stać na wakacje, Malta – 30 procent, Bułgaria i Polska – po 27 procent oraz Estonia – 26 procent.

Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Nowe Trendy
„Tętniące życiem miasta, dobre jedzenie i życzliwi mieszkańcy”. Polska w amerykańskiej telewizji
Nowe Trendy
Młodzi gardzą wakacjami all inclusive? Nic bardziej mylnego, zaskakujące wyniki badania
Nowe Trendy
Najliczniej odwiedzane miasta świata. Azja goni Europę
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Nowe Trendy
Baleary wydadzą 850 mln euro na zrównoważoną turystykę. "Od tego zależy rozwój"
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego