Komitet Światowego Dziedzictwa podczas swojego 44. posiedzenia, które odbywa się w chińskim mieście Fuzhou, wpisał na listę światowego dziedzictwa UNESCO kolejne miejsca w Niemczech – informuje w komunikacie Niemiecka Centrala Turystyki (DZT). Są to Kolonia artystów na Wzgórzu Matyldy (Mathildenhöhe) w Darmstadt oraz Baden-Baden, Bad Ems i Bad Kissingen, które wraz z ośmioma innymi miejscowościami uzdrowiskowymi (Baden bei Wien w Austrii, Spa w Belgii, Franciszkowe Łaźnie, Karlowe Wary i Mariańskie Łaźnie w Czechach, Vichy we Francji, Montecatini Terme we Włoszech i City of Bath w Wielkiej Brytanii) weszły w skład tak zwanych Wielkich Uzdrowisk Europy.

""

Mathildehöhe w Darmstadt, fot. DZT / Francesco Carovillano

turystyka.rp.pl

– Obecnie 48 obiektów dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego w Niemczech może poszczycić się znakiem światowego dziedzictwa UNESCO – mówi dyrektor biura Niemieckiej Centrali Turystyki w Polsce Tomasz Pędzik, cytowany w komunikacie. – Wspólnie z naszymi partnerami, Niemieckim Komitetem ds. UNESCO i Niemieckim Stowarzyszeniem Obiektów Światowego Dziedzictwa UNESCO, wykorzystujemy skupienie międzynarodowej uwagi na tych znaczących świadectwach historii ludzkości i natury dla ciągłego wzmacniania świadomości marki Niemiec jako kierunku turystycznego. Obiekty światowego dziedzictwa UNESCO stanowią stały składnik globalnych działań marketingowych DZT – dodaje Pędzik.

ZOBACZ TAKŻE: Niemcy zadowoleni z zaufania do ich marki turystycznej

""

Baden-Baden, fot. DZT / Francesco Carovillano

turystyka.rp.pl

Kolonia artystów na Wzgórzu Matyldy, założona w 1899 roku przez wielkiego księcia Hesji Ernsta Ludwika, była od przełomu wieków aż do wybuchu I wojny światowej jednym z najważniejszych ośrodków sztuki i architektury w Europie i na świecie – głosi komunikat. Młodzi architekci i artyści mogli na tym eksperymentalnym osiedlu urzeczywistniać swoje pomysły, co ostatecznie istotnie przyczyniło się do powstania ruchu Bauhaus. Na wzgórzu znajdują się między innymi Wieża Weselna – symbol Darmstadt i punkt widokowy, budynek mieszczący pracownie twórców, w którym prezentowane są prace byłych 23 członków artystycznej kolonii, park z gajem platanowym, rzeźbami i Kaplicą Rosyjską oraz wille artystów z początku XX wieku.

Wielkie Uzdrowiska Europy skupiają miasta uzdrowiskowe o doniosłym znaczeniu, które wyrosły wokół źródeł wód leczniczych. Swój największy rozkwit kultura uzdrowiskowa przeżywała między rokiem 1700 a latami 30. XX wieku. W tym czasie w kurortach powstawały zespoły urbanistyczne stanowiące architektoniczną oprawę dla wypoczynku, kultury i życia towarzyskiego.

""

Bad Ems, fot. lookphotos / Heinz Wohner

turystyka.rp.pl

Na ponad 350 niemieckich certyfikowanych kurortach i uzdrowiskach koncentruje się aktualna kampania DZT pod hasłem German.Spa.Tradition. W 2019 roku Niemcy zanotowały 7,2 miliona noclegów gości zagranicznych w uzdrowiskach i kurortach, co stanowiło osiem procent ogólnej liczby przyjazdów. DZT spodziewa się, że pandemia zwiększy zainteresowanie urlopami połączonymi z odnową biologiczną.

CZYTAJ TEŻ: Niemcy – 2021 rokiem uzdrowisk i miasteczek