Arabia Saudyjska już kilka lat temu uznała, że turystyka powinna być jedną z wiodących gałęzi jej gospodarki. W 2019 roku kraj otworzył się na gości z zagranicy, a w 2020 roku utworzył Ministerstwo Turystyki. Teraz rząd zatwierdził ustawę, która ma regulować tę dziedzinę. Jedną z osi rozwoju ma być przygotowanie kadr - pisze hiszpański portal Hosteltur.

Czytaj więcej

Wizz Air połączy Arabię Saudyjską z Europą. Z lotów z Kataru do Rosji rezygnuje

Tylko w tym roku władze sfinansują szkolenia 100 tysięcy Saudyjczyków. Wyjadą oni po nauki do krajów znanych ze szczególnych osiągnięć w turystyce, w tym do Hiszpanii. Rząd prowadzi kampanię, mającą zachęcić mieszkańców do zatrudnienia się w tej sferze gospodarki. Liczy, że do 2030 roku powstanie dla nich milion miejsc pracy.

Strategia rozwoju zapisana w programie Wizja 2030 zakłada, że do 2030 roku Arabię Saudyjską odwiedzi 100 milionów obcokrajowców. Przychody z turystyki mają wzrosnąć z 3 do 10 procent PKB. Do tej pory do kraju przyjeżdżali tylko wierni na pielgrzymki.

Ustawa z sierpnia tego roku zakłada działania, które pomogą przyciągnąć innowacje i ułatwią rozwój przedsiębiorczości. Rząd chce mieć również większą kontrolę nad jakością usług i promowanie współpracy publiczno-prywatnej, co pomoże zmniejszyć ryzyko.

Ministerstwo Turystyki wyposażono w możliwość stosowania wyjątków i ulg podatkowych i celnych, które zachęcą do inwestowania w turystykę. Strategia obejmuje stworzenie dużych projektów infrastrukturalnych. Główny doradca Ministerstwa Turystyki, Gloria Guevara, w rozmowie z Hosteltur wyjaśniła, że „od teraz do 2030 roku Królestwo Arabii Saudyjskiej zainwestuje miliard euro”. Planowane są gigantyczne projekty, a wśród nich futurystyczne miasto Neom, kompleks hotelowy nad Morzem Czerwonym i luksusowy projekt turystyczny na wzniesieniu pośrodku pustyni.